folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Modenlerin Arayüzü Hangi Dille Yazılıyor

Modenlerin Arayüzü Hangi Dille Yazılıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek

Herkese selam,

Merak ettiğim bir konu var. 192.168.1.1 ile modemlerin arayüzüne giriyoruz bu arayüzler hangi dille yazılıyor. Baktım benimki hep .html ve bir sürü js dosyası include edilmiş ama o jsleri açmaya çalışınca 403 veriyor. Belki her marka farklı bir dille yapıyordur ama genel olarak hangi dili tercih ediyorlar merak ettim.

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Web uygulamalarını neyle yazabiliyorsa onlarla yazılıyor. O modemler linux çekirdeği çalıştıran bildiğin bilgisayar diyebiliriz. Sadece farkı düşük seviye arm tabanlı olmaları

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

routuerlari basit bir bilgisayar gibi düsünebilirsin hocam ve icerisinde kendi web serverlari var.. basit ip kameralarda bile bu var.. ayrica sadece web interface degil temel network islemlerini de yapilmis olmasi gerekiyor. Atiyorum en basitinden firmware güncelliyorsun.. bunu da web interface araciligi ile yapiyorsun ama bu nu html ya da js ile yapamazsin. Arkaplaninda büyük ihtimal c/c++ var..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

routuerlari basit bir bilgisayar gibi düsünebilirsin hocam ve icerisinde kendi web serverlari var.. basit ip kameralarda bile bu var.. ayrica sadece web interface degil temel network islemlerini de yapilmis olmasi gerekiyor. Atiyorum en basitinden firmware güncelliyorsun.. bunu da web interface araciligi ile yapiyorsun ama bu nu html ya da js ile yapamazsin. Arkaplaninda büyük ihtimal c/c++ var..

Anladım hocam teşekkür ederim.

@DrKill sanada teşekkür ederim hocam

arkinfes tarafından 11/Haz/20 11:42 tarihinde düzenlenmiştir

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

web server degil de http serveri olacak düzelteyim..

benim kullandigim routuer'in ici böyle

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

https://github.com/openwrt/openwrt

open source bi proje buldum. bu c ile yazilmis mesela. tahminimce diger ozel firmalar da c ile yaziyordur cunku router modem vs alayinin cok hizli calismasi gerekiyor.

edit: yanlis anlamisim ama bu da ek bilgi olarak dursun :D

nurulmac11 tarafından 11/Haz/20 12:22 tarihinde düzenlenmiştir

black implies white, self implies other, life implies death.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aylmz
    aylmz's avatar
    Erkek

Modem arayüzünde kafana göre düzenleme yapabilirsin. Tabii imaj dosyasını açabilirsen

binin yarısı beş yüz o da bizde yok
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hocam o aletlerin de içinde ufak bir pc var gibi düşünebilirsin. kendi işlemcisi ve ramleri var. bazılarının içinde ufak linux /unix işletim sitemleri oluyor. bunların üstünde de ufak web serverlar çalışıyor (tıpkı hosting aldığın yerdeki gibi). lisedeyken falan bitane modemi kurcalarken içinde şu web serverın olduğunu keşfetmiştim mesela : http://acme.com/software/micro_httpd/

modemin kodunu yazan adam da senin php de yaptığın gibi sayfaları yazıyo aynen. senin bazı linklerde 403 alman da login bilgisini tutma şeklinden muhtemelen. sessionla cookie ile uğraşmamak için bazı modemler her sayfanın arasında verileri postlayarak gidiyor. atıyorum anasayfadasın, wifi ayarı linkine tıklıyon, o sayfaya postla gidiyosun giderken de authentication verini de postluyon falan.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Modem arayüzünün amacı modemin konfigurasyonlarını yönettirmek, modemin kendi fonksiyonlarının bununla alakası yok. Bu yüzden donanımına göre arayüz için istediği dili vs. kullanabilir. Benimde gördüğüm interface tarafında hep php. 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 964 Toplam Mesaj: 9
modem modem arayüzü