Mongodb / Bigdata Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hacılar elimde kişiler veritabanı var diyelim. Adı soyadı yaşı yazıyor

Elimde başka bir veritabanı daha var Adı soyadı telefonu ve diğer telefonu yazıyor

Elimde başka bir veritabanı daha var TCKimligi, adı, yaşı yazıyor

Elimde 100 tane daha bole db var diyelim.

Mongo ile bu verileri (hepsinin telefonu aynı field adına gelecek şekilde) insert edip depolayabilirmiyim? yani kisiler adı altında eklediğim her kaydın yapısı farklı olsa birinde telefon oburunde tckimlik olsa

Bu nosql databaseler bunları kabul ediyor dimi?  Bana nasıl bir kolaylık sağlar?

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek

Hocam bunun mümkün olduğunu biliyorum ama nasıl olduğunu bilmiyorum ihtiyacım olmadı. Mongodb yi nodejs ile birlikte kullanıyorum genelde. NeDB adı verilen file versiyonu mevcut size dokümantasyonunu verim inceleyin. Komutlar mongodb ile birebir aynı. Tek farkı filedb olması. Ben burdan bakarak kullanıyorum genelde.

https://github.com/louischatriot/nedb

Bize çağ dışı diyorlar Doğrudur; Çağlar açtık, çağlar kapattık Çağlar bizden geri!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

yapıyı farklı tutmaktansa telefon bölümünü array yapsan. 1 kişinin birden fazla telefonu varsa doldurursun yoksa boş kalır.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bu db lerin farklı makinede olduğunu düşünürsek, senin işini disributed çalışan nosql çözümleri görür, en basitinden cassandra .. yapısına bakalım önce

buradaki mantıkta hiç bir not boşta kalmaz, birinde bir değer, diğerinde başka bir değer barınabilir :) sen bunları toplayabiliyorsun yani senin istediğin tarzda bir şey, verinin bir kısmı bi yerde, başka bir kısmı başka bir yerde.. Mesela facebook bu şekilde çalışıyor, atıyorum mesajları ayrı bir node da tutuyor, profil bilgisini ayrı bir node da tutuyor, arkadaş bilgisini ayrı bir node da tutuyor sonra bunları birleştiriyor..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

cassandranın bu konuda mongodan farkı ne anlamadım

distributeda ihtiyacım olacağını sanmıyorum taş çatlasın 100 gb veri olur bende tek dbde, acelem de yok yani 10 snde tepki verse yeter

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

CAP teoremini incelemeni öneririm.. ona göre seçeceğin ikiliye karar verirsin.. CA, CP,AP gibi..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

bu mongodb hoşuma gitti json tabanlı, komutları kolay vs

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

hocam ne sorduğunu tam olarak anlayamadım.

bütün dbleri ad soyad ile join yapıp tek db mi yapmak istiyrosun. yada her gelen veri için yeni bir db açıp onu mu insert etmek istiyorsun.

birden fazla collection varsa map reduce olayı ile join tarzı işlemler yapabilirsin muthemelen. beginner seviyesinde araştırma yapmıştım işimizi görmeyince MONGODB yi bırakıp SOLR'e geçiş yaptık.

mssql de 10 dakikada gelmeyen sorgu SOLR'de 100 ms de geliyordu. mongo db de full text search yapısı solr'daki kadar sağlam olmadığı için kullanamadık.

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

yaklaşık 100gb veri varsa direk solr a bakmanı öneririm. 3gb ocr dan geçirilmiş veri 50ms tepki veriyordu geçenlerde yaptığımız testlerde 150gb da ise 70-120ms tepkimesi vardı tabi biz baya zorladık cache yakalanmamak için her seferinde pivot dahil alarak arama yapıyorduk. Ki pivotta en zorlayanlardan biridir. Tam olarak nasıl bir yapı kurmak istediğini anlayamadım? Bir örnek alsak ?

Toplam Hit: 1089 Toplam Mesaj: 9
nosql