Multi Boot İşletim Sistemi Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar. Elimde eski bir atom bilgisayar var buna modifiyeli  win 8.1 kurdum herşeyini ayarladım. Yanına linux mint 19.3 sürümünü kurdum. İkisi şuan Multi boot olarak çalışıyor. Her ne ise şimdi bu bilgisayara win XP kurmak istiyorum  ancak şuan üzerindeki sistemleri bozmadan, silmeden bunu yapmam mümkün müdür, mümkün ise bunu nasıl yapabilirim?

Eğer mümkün değil ise (ki en sağlıklısı baştan kurmak)  Windows XP + Windows 8.1 + linux mint 19.3 u hangi sıra ile kurmalıyım?

Ek olarak linux un en hafif sürümü olarak linux Ubuntu ya da hangisini, kaç sürümü ile kurmalıyım?

Son ek olarak bunları deneyin tecrübe etmek için demiyorum. Bilgisayarı bir iş için kullanmıyorum maksat öğrenmek. (:

Teşekkürler şimdiden.

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Xp 8.1 linux sırasıyla kurmalisiniz. 8.1 in bootloaderi xpyi tanır (ek işlem yapmak gerekiyor muydu hatirlamiyorum). Grub (Linux'u bootloaderı) da diğer ikisini tanır.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Windows Xp kurduğunda Linux tarafındaki verilerini kaybetmezsin (kurulum esnasında linuxun olduğu bölümü silmemen lazım) ancak açılışta doğrudan XP açılır, linux seçeneğini görmezsin.

Bunu düzeltmek için bootable Linux olan bir USB ile bilgisayarı açıp tekrar GRUB install yapman gerekir.

Sfirdan kurulum için ise sıralama önce Win, sonra Linux olmalı.

Blue Screen of Death
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Xp-8-mint seklinde kurman gerekir grub windowslari tanir sikinti yasamazsin.

Atom islemciye mint in xfce olanindan kurdum problemsiz calisiyor yormuyor. 

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
Toplam Hit: 665 Toplam Mesaj: 4
multi boot çoklu işletim sistemi