Multiplayer Mobil Oyun

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek

Merhaba müritler,

Bir konu kafama takıldı. Cevap verse verse müritler verir dedim. 

Şöyle ki. Mobil Strateji oyunu olsun bir tane, lords mobile v.s gibi. Bu oyun unity, unreal v.s yapılabilir evet ama backendi için ne kullanılıyor onu merak ettim. İşte bina yükseltmelerinin iletilip saklanması, savaşlar v.s bunlar nasıl servera iletiliyor nasıl saklanıyor hangi teknolojiler kullanılıyor. Mesela bunu node js socket io kullanarak yapabilir miyiz? Nodejs sunucuyu çalıştırıp uygulamayı bununla haberleştirerek böyle bir oyun yapmak mümkün mü. Başka bir şey mi kullanmak gerekiyor. Oyuncu kitlesinin fazla olduğunu düşünürsek, sunucu özelliklerinin fazla olması ile birlikte nodejs bunu kaldırabilir mi, yapabilir mi? 

Şimdiden teşekkürler cevaplar için. 

Bilgi güçtür...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    trnight bunu yazdı

Merhaba müritler,

Şöyle ki. Mobil Strateji oyunu olsun bir tane, lords mobile v.s gibi. Bu oyun unity, unreal v.s yapılabilir evet ama backendi için ne kullanılıyor onu merak ettim. İşte bina yükseltmelerinin iletilip saklanması, savaşlar v.s bunlar nasıl servera iletiliyor nasıl saklanıyor hangi teknolojiler kullanılıyor. Mesela bunu node js socket io kullanarak yapabilir miyiz? Nodejs sunucuyu çalıştırıp uygulamayı bununla haberleştirerek böyle bir oyun yapmak mümkün mü. Başka bir şey mi kullanmak gerekiyor. Oyuncu kitlesinin fazla olduğunu düşünürsek, sunucu özelliklerinin fazla olması ile birlikte nodejs bunu kaldırabilir mi, yapabilir mi? 

AJAX ve Websocket

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    trnight bunu yazdı

Merhaba müritler,

@yalinyalniz'in da dedigi gibi, websocket. 

nodejs konusuna gelirsek, evet yaparsin; fakat daha performansli cozum yollari da yok degil. socketio agir bi kutuphane.

plainjs ile jquery gibi dusun.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek

Cevaplar için teşekkürler müritler. Websocket'i oyun yaparken kullanmak için örnek doküman video v.s var mı acaba? Arattığım da alakalı alakasız baya bir şey çıkıyor karşıma da. 

Bilgi güçtür...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acemi-webci
    acemi-webci's avatar
    Erkek
    trnight bunu yazdı

Cevaplar için teşekkürler müritler. Websocket'i oyun yaparken kullanmak için örnek doküman video v.s var mı acaba? Arattığım da alakalı alakasız baya bir şey çıkıyor karşıma da. 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLH83kaN0EWK5wkiNhGlhfSI_nGDcR1DX8

...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek

Teşekkürler hocam inceleyeceğim. Cevaplar için de ayrıca teşekkürler. 

Bilgi güçtür...
Toplam Hit: 2016 Toplam Mesaj: 6
mobil oyun