Mysql İndex Seçenekleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Mysql de 5 alanlı tablom var ilk kolon random  harf ikinci kolon random sayı üçüncü kolon kişi id yada tc olacak gerisinin önemi  yok şimdi bu veriler webden geldikçe  çoğalacak ve artacak sanırım 500 bin adet kadar olur ben sorgu yaparkan id ya da tc kullanmayı düşünüyorum ama sorunum şu mysql de index yapısına hakim degilim bu arada tc yada id de aynıları olabilir,  sizce nasıl bir indexleme yapmalıyım ki hızlı sonuç alayım?  Sorguları navicat üzerinden  yapacagım veriler coğalabilir proje tutarsa. 

Bilenler varsa anlatabilir mi? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek

Index tablo yapısına göre değil, sorguya göre yaratılır.

Sen ne tür sorgular çalıştıracağını yaz, ona göre öneri yapılır.

anlıyorum.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    buzukatak bunu yazdı

Index tablo yapısına göre değil, sorguya göre yaratılır.

Sen ne tür sorgular çalıştıracağını yaz, ona göre öneri yapılır.

Ben sadece tc yi yazacam çıkan sonuçları  görecem o kadar extra bir sorgu olmayacak

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Tc alanı tekerrür etmiyorsa yani birden fazla kayıt eklenmiyorsa aynı tc ile , Tc kolonunu indexlemen yeterli. 1m kayıt arasında 0.0010 saniye sürdü sürede sonuö döndürüyor yeterince iyi bi hız .)

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Tc alanı tekerrür etmiyorsa yani birden fazla kayıt eklenmiyorsa aynı tc ile , Tc kolonunu indexlemen yeterli. 1m kayıt arasında 0.0010 saniye sürdü sürede sonuö döndürüyor yeterince iyi bi hız .)

Tc kolonu tekrar ediyor hocam

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı
    coder2 bunu yazdı

Tc kolonu tekrar ediyor hocam

hocam o halde ya limit belirteceksin ya da where den sonra bir kolonu daha belirtip aralığı daraltmanı tavsiye ederim tabi bahse konu bu kolonu da indexle aşağıdaki yapı gibi. 500k çok kayıt değil bu şekilde yaparsan kasacağını düşünmüyorum. Database konusunda uzman arkadaşlar da fikirlerini yazarsa daha iyi olur aslında

alter table user_details
      add key (status, date),
      add key (date, status);

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _DevLop_
    _DevLop_'s avatar
    Erkek

Tablo ya da sorgu yapısına göre indexlemen gerekiyor. 

Örneğiin yazacağın sorgu ilgili tablodan başka bir tabloya id ile bağlanacaksan farklı index, tc no ile bağlanacaksan farklı bir index atman gerekebilir. Ama 500bin adeet için tek tabloda işlem yapacak ya da 3 tablodan az ise sorgun index atmana bile değeceğini düşünmüyorum. 

Karmaşık sorgular için index çok önemli fakat basit bir script için gerekmez.

‘A’ Developer is a good starter and a good finisher as well
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    _DevLop_ bunu yazdı

Tablo ya da sorgu yapısına göre indexlemen gerekiyor. 

Örneğiin yazacağın sorgu ilgili tablodan başka bir tabloya id ile bağlanacaksan farklı index, tc no ile bağlanacaksan farklı bir index atman gerekebilir. Ama 500bin adeet için tek tabloda işlem yapacak ya da 3 tablodan az ise sorgun index atmana bile değeceğini düşünmüyorum. 

Karmaşık sorgular için index çok önemli fakat basit bir script için gerekmez.

Tc yi yazacam sadece o o satırdaki  bilgiler gelecek başka bir ihtiyacım yok yani ilk kolon ve tc kolonundaki veri

Toplam Hit: 993 Toplam Mesaj: 8
mysql sql index hash btree