folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder [Nasıl] Empathy Mesajlaşma Programı Üzerinde "ESC" Tuşunu Kullanmak

[Nasıl] Empathy Mesajlaşma Programı Üzerinde "ESC" Tuşunu Kullanmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristux
    baristux's avatar
    Erkek

Ubuntu'da bir süredir artık Pidgin yerine Empathy ön tanımlı olarak gelmeye başlamıştı. Bu durumdan memnun olmayan ben, gene Pidgin kullandım o ayrı konu :) Tabi Pidgin'de bazı problemler var bunlara başka bir zaman ayrıntılı olarak değinirim.

Öncelikle Empathy üzerinde en büyük sorun olarak gördüğüm ESC tuşunu KULLANAMAMA konusunda sanırım benim gibi herkes muzdarip. Linux'ta çoğu şeyin çözümü olduğu gibi bu konunun da çözümü var. İnternette yaptığım araştırmalardan ve biraz da kendi bilgimi katarak kesin çözüme ulaştım. En çok Ubuntu'da kullanıldığı için Ubuntu ile başladım söze. Yoksa istediğiniz herhangi bir dağıtım için de aynı şey geçerli. Anlatım GNOME masaüstüne göre yapılmıştır.

Sizlerle paylaşaymadan önce:

Uyarılar:

İşlemleri yaparken root olmalı ve başka bir şeye dokunmamalısınız. Anlatımda ne diyorsa onu yapın lütfen. Ayrıca bunları yaparken Empathy'nin kapalı olması tercih edilir.

En önce uçbirimi(terminali) açıyoruz:

sudo gedit /usr/share/empathy/empathy-chat-window.ui

Burada "gedit" bizim ön tanımlı metin düzenleyicimiz. Eğer başka bir metin düzenleyicisi kullanıyorsanız yukarıdaki komuttaki "gedit" yerine o metin düzenleyicisinin adını yazabilirsiniz.

Karşımıza bir kod bloğu çıkacak. Bu kod bloğunda CTRL+F tuş kombinasyonunu kullanarak,

<accelerator  key="W" modifiers="GDK_CONTROL_MASK"/>

Enter'a bastığımızda üstü işaretlenmiş olarka çıkıyor zaten. Bu kısımı komple siliyoruz ve yerine:

<accelerator key="Escape" />

Yazıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.

Çıkarılacak ders:

Açık kaynağın faydaları.

Yukarıdaki kodlarda bir hata fark ederseniz (söz dizimi vs.) yorum olarak bildirin lütfen.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

hala msn prtokolunde videolu gorusmeyi destekliyemiyolar dime

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Xubuntuya kurdugum tek program Chromium 

Chromium içinde Msn,Face,Gtalk zaten kullanıyorum ek programa gerek yok bide onu kur login ol vs vs uyrasmayayım 

bi zamanlar ChromOs gereksiz diyodum ama harbiden başka birşeye ihtiyacımız yok aslında.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek

baristux bunu yazdı:
    -----------------------------

Ubuntu'da bir süredir artık Pidgin yerine Empathy ön tanımlı olarak gelmeye başlamıştı. Bu durumdan memnun olmayan ben, gene Pidgin kullandım o ayrı konu :) Tabi Pidgin'de bazı problemler var bunlara başka bir zaman ayrıntılı olarak değinirim.

Öncelikle Empathy üzerinde en büyük sorun olarak gördüğüm ESC tuşunu KULLANAMAMA konusunda sanırım benim gibi herkes muzdarip. Linux'ta çoğu şeyin çözümü olduğu gibi bu konunun da çözümü var. İnternette yaptığım araştırmalardan ve biraz da kendi bilgimi katarak kesin çözüme ulaştım. En çok Ubuntu'da kullanıldığı için Ubuntu ile başladım söze. Yoksa istediğiniz herhangi bir dağıtım için de aynı şey geçerli. Anlatım GNOME masaüstüne göre yapılmıştır.

Sizlerle paylaşaymadan önce:

Uyarılar:

İşlemleri yaparken root olmalı ve başka bir şeye dokunmamalısınız. Anlatımda ne diyorsa onu yapın lütfen. Ayrıca bunları yaparken Empathy'nin kapalı olması tercih edilir.

En önce uçbirimi(terminali) açıyoruz:

sudo gedit /usr/share/empathy/empathy-chat-window.ui

Burada "gedit" bizim ön tanımlı metin düzenleyicimiz. Eğer başka bir metin düzenleyicisi kullanıyorsanız yukarıdaki komuttaki "gedit" yerine o metin düzenleyicisinin adını yazabilirsiniz.

Karşımıza bir kod bloğu çıkacak. Bu kod bloğunda CTRL+F tuş kombinasyonunu kullanarak,

Enter'a bastığımızda üstü işaretlenmiş olarka çıkıyor zaten. Bu kısımı komple siliyoruz ve yerine:

Yazıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.

Çıkarılacak ders:

Açık kaynağın faydaları.

Yukarıdaki kodlarda bir hata fark ederseniz (söz dizimi vs.) yorum olarak bildirin lütfen.

Hocam bana bu kolaylığı sağlamış olduğun için çok teşekkür ediyorum.. Başka birşey demiyorum :D

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

Mx0TBT bunu yazdı:

hala msn prtokolunde videolu gorusmeyi destekliyemiyolar dime

bildigim kadariyla bu sorun IM yazilimlari ile alakali degil. Microsoft portlari kapatti diye biliyorum haci.

Microsoft istemedigi surece linux'taki IM yazilimlari video ekleyemiyor msn sunuculari uzerinden.

az insan çok huzur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristux
    baristux's avatar
    Erkek

Geç cevap yazdığım için kusuruma bakmayın.

Anlatımdan yararlanan arkadaşlar için: bilgi paylaştıkça çoğalır :) benim de kendi bulduğum bir şey değil, araştırmalar sonucu oldu bu.

MSN için video görüşmeleri hakkındaki polemikler:

http://www.pclabs.com.tr/2011/12/16/windows-live-messenger-artik-acik-kaynak-destekli/

Toplam Hit: 1562 Toplam Mesaj: 6