folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Nasıl Kod Okuyorsunuz?

Nasıl Kod Okuyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Merhabalar,

İş yerinde eski bir proje olabilir atıyorum SourceForge, GitHub üzerinden bir proje olabilir gerek var olan kodlardan yararlanmak isteyelim gerek projeye katkıda bulunmak isteyelim.

Nasıl yöntemler izliyorsunuz? Kaynak koda nasıl hakim oluyorsunuz? 

Dökümantasyon tabi ki de önemli yine de sizin tecrübelerinizi dinlemek isterim.

Teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Şirkette çalışmıyorum ama internette bulduğum her kodu boz çalıştır şeklinde okumaya çalışıyorum. Bence baya başarılı :)

iyibu! yeniden..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

Göz hocam. Zamanla alışıyor. Hız istiyorsan tecrübe şart.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

kendi yöntemlerimden birinden bahsedeyim.. Mesela daha önce is yerinde calisan ya da hala calismakta olan bir arkadas proje yapmis ve yeni özellikler eklenmesi gerekiyor. Bu is bana verildiginde oturup da projenin ne is yaptigini anlamak icin zaman kaybetmiyorum, benden istenilen özellikler neler onlari düsünüyorum ve nasil bu projeye cok etkisi olmadan ekleyebilirim onu düsünüyorum. Daha sonra eklemem gereken kismi buluyorum ve orada yazilmis ve benim kullanmam gereken ya da zaten yazilmis olan fonksiyonlari buluyorum ona göre hazirlamam gereken seyleri cikariyorum. Bazen basitce algoritmalari kafamda olusturuyorum bazen kagida ciziyorum bazen tahtaya ciziyorum (cok detaya girmeden temel hatlariyla.) 

Diger türlü bilmem kac yüzbinlik satirlik kodu ben anlayana kadar haftalari harcamam gerekiyor. O yüzden benden istenen seye odaklaniyorum ve tabiri caizse ilgili kodlari extract ediyorum. 

Diger bir yöntemi daha da paylasyim. Abartmadan söylüyorum belki on binden fazla yazilimla ilgili soru cevaplamisimdir forumlarda. Ve genelde birilerinin projeleri/kodlari oluyor. Onlari cöze cöze (15 yildir) artik bir bakista sorunun nereden kaynaklandigini asagi yukari görebiliyorum, tüm projeyi anlamama vs de gerek kalmiyor. O yüzden mümkün mertebe diger insanlarin sorulariyla hasir nesir olursan kod okuma özelligini baya gelistirir. Ben kendi okuma kabiliyetimi buna borclu oldugumu düsünüyorum. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

Başkasının yazdığı kodu okumam, s.mişim azizeyi :D

Hele başkasının yazdığı kodu, başkası için asla okumam. Kendim için çok zorda kalırsam %0.1 ihtimal. En nefret ettiğim şeydir.

Hatta adam gibi düzenli yazılmadıysa, okumadığım gibi, yazanı ana avrat, bacı gardaş söverim. Open source'da olsa.

Ancak birisine yardımım dokunacağı zaman okumaya çalışırım. 

edit : @unbalanced hocam bu konuda oldukça iyidir. Dediği gibi, her koda bir cevabı var. 

EnableTurk tarafından 20/Kas/17 01:15 tarihinde düzenlenmiştir

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

javadoc, comment line, debug üçü bir arada (:

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Çok güzel cevaplar var teşekkür ederim.

Kodları otomatik olarak UML diyagramlarına dönüştürecek araçlar var mı peki?

Toplam Hit: 1375 Toplam Mesaj: 7
programlama source sourcecode