folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Neden 32 Bit İşletim Sistemleri Maximum 3Gb Ram Destekler?

Neden 32 Bit İşletim Sistemleri Maximum 3Gb Ram Destekler?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amg
    amg's avatar
    Erkek

Arkadaşlar ödevim bu. bilen lütfen yardım etsin salı gününe kadar sürem var.

Neden 32 bit işletim sistemleri maximum 3gb ram destekler?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

ForumLarda BöLE Bişi Var. Ne Kadar Dogrudur BiLmem Ama İşine YarayabiLir :

32 bit Windows XP teorik olarak 4 GB bellek desteği sunar. Ancak bellek adreslemesiyle ilgili nedenler yüzünden çoğu anakart 512 MB belleği adresleme için kendine ayırır ve Windows'ta 3.5 GB bellek varmış gibi görünür. Bir de 32 bit Windows XP'de her uygulama en fazla 2 GB bellek kullanabilir.

64 bit Windows kurduğunuzda BIOS'tan "PCIx memory remapping" özelliğini etkin hale getirdiğinizde 4 GB belleğin tamamı Windows tarafından kullanılabilir hale gelir.

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek
    Hoca Bit(01) değerlerinden diyeyim kısaca :)  şuan yeni nesil bir gigabayte anakart aldıgında.. biosunda ( 32 ve 64 ) bit işletim sistemi değerleri mevcut biosundan secebılıyosun .. vista örn 32 bit kullanyosun ısletım sıstemını 4 gb ram var makınada.. 3,5 falan goruyor .. ama sp1 kurunca 4 un tamamı gorunuyor..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxspiderxx
    xxspiderxx's avatar
    Erkek
    Martech bunu yazdı:
    -----------------------------
    Hoca Bit(01) değerlerinden diyeyim kısaca :)  şuan yeni nesil bir gigabayte anakart aldıgında.. biosunda ( 32 ve 64 ) bit işletim sistemi değerleri mevcut biosundan secebılıyosun .. vista örn 32 bit kullanyosun ısletım sıstemını 4 gb ram var makınada.. 3,5 falan goruyor .. ama sp1 kurunca 4 un tamamı gorunuyor..
    -----------------------------
    eet bnde vista sp1 kurmadan önce 3gb görünüodu sp1 kurunca 4 oldu
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek

pc de 4 gb ram var ama bu şekilde görünüyo harbiden.. :)
    bunu normal gösterecek bişey yok mu 64 bit e geçmek dışında?

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

aklıma şöyle birşey geldi gecenin bu saatinde ama doğru değildir diye düşünüyorum ama yalnış ise düzeltirsiniz umarım.şimdi 32 bitlik işletim sistemi ve işlemcisi ile

toplamda tutabildiği  maksimum uzunluk 2 üzeri 32 bittir.fakat bu 4 gb ramin üzerindeki adres sayisindan muhtemelen az oldugundan , 32 bitlik işlemci ve işletim

sistemi ile ne kadar çok ram takilsada , belli bir adresten sonrasi büyük ihtimal tutulup işlenemediğinden dolayı ramin gerisini kullanamıyor diye düşünüyorum. 

üstadlar kızmasın , yalnış olabilir emin değilim bende zaten , yalnış şsa dediğim düzeltilirse veya mantığı açıklanırsa bende sevinirim. 

Toplam Hit: 3339 Toplam Mesaj: 6