folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder .Net Openfiledialog Ve Savefiledialog Sorunu

.Net Openfiledialog Ve Savefiledialog Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Bununla ilgili çok önceden bir konu daha açmıştım. Çözüldü sandım ama maalesef hala sorun veriyor.

Yazmış olduğum bir programda bazı bilgisayarlarda OpenFileDialog nesnesi ve SaveFileDialog nesnesi yazılımın hata vermesine sebep oluyor.

Şöyle ki; içe aktar butonu var. Kullanıcı tıkladığı an yazılım durduruldu şeklinde hata alıyor ve kapanıyor.

try catch bloğu içinde yazdım ama hiç bir exception dönmüyor, direkt kapatılıyor.

Beyin fırtınası yapalım, problem nerede olabilir?

Yazılım yanında başka bir exe daha var. Onda da var OpenFileDialog ve SaveFileDialog nesneleri. Onlarda sorunsuz çalışırken ana çalışması gereken yazılımda çalışmıyor.

Bütün pclerde değil ama 20 pcden 1inde oluyor bu durum. Olan pclerinde %90'ı Windows 7. %10'u Windows 10.

Notlar;

Target framework .NET Framework 4.5 ayarlı.

Ek olarak şunu da belirteyim. PC'ye format atılınca düzeliyor bu durum. Ama adamlara diyemiyorum format at düzelsin diye. :)

biri tarafından 01/Eki/17 14:21 tarihinde düzenlenmiştir

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

.net ve bazi dillerde yakalan(a)mayan exceptionlar icin önlemler var hocam. Programinin girisinde event ile bunu tanimla ve yakalayamadigin bir exception direk olarak buraya düsecektir, Böylece detaylarini görebilirsin, sikinti yaratan kisim neyse ögrendikten sonra düzeltebilirsin

Asagida örnek mevcut.

https://stackoverflow.com/a/406473

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

kurcalayayım hocam, teşekkür ederim

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Çözüm olmadı hocam adamların bilgisayarında sürekli deneyemiyorum. Farklı çözüm önerisi olan?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

log4net gibi acik kaynak bir logger kullan hocam, hata olusunca detayli olarak oraya yazdir hatta trace ini de yazdirirsan daha detayli hangi fonksiyondan geldigini görebilirsin.

neyse biraz baktim internetten, görünüse göre bu MS in dll lerinden kaynaklanan bir bugmus hocam.

https://social.msdn.microsoft.com/Forums/vstudio/en-US/4549c4ea-bbd2-486b-91a0-8791ab5d499d/unhandled-exception-opening-openfiledialog?forum=vbgeneral

burada iki cözüm önerilmis kisacasi.

1- openfiledialog un AutoUpgradeEnabled özelligine false ver showdialog ile cagirmadan

2-  formun invoke metodu ile cagir

this.BeginInvoke( new Action<YourObject, EventArgs>(YourObject_FileDialogOpened), new object[] { YourObjectInstance, e });

ben bir projemde iki formu (splash ve mainform) ayni anda cagiriyorum ve messagebox lari eger splash form aktif ise messagebox formu olarak onu gösteriyorum, yoksa diger formunda arkasinda calisiyor. Ve splash form bir thread araciligi ile calistigi icin bazen senin ki gibi unhandled exception olusuyor ve crash oluyor application. O yüzden invoke ile cagirman sorunu cözecektir ama önce bu autoupgradeenabled özelligini dene. Ama garanti istiyorsan invoke ile cagir.

this.Invoke(() =>

{

//openfiledialog kodun burada olacak..

});

suan windows acik olmadi icin openfiledialog nesnesinin invoke metodu var mi yok mu bilmiyorum ama var ise söyle de yapabilirsin

var opendlg = new OpenFileDialog();

opendlg.Invoke(()=> opendlg.ShowDialog());

kodlari elle yazdigim icin yanlislar olabilir, düzeltirsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CISSP
    CISSP's avatar
    Erkek

Instafly için 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

log4net gibi acik kaynak bir logger kullan hocam, hata olusunca detayli olarak oraya yazdir hatta trace ini de yazdirirsan daha detayli hangi fonksiyondan geldigini görebilirsin.

neyse biraz baktim internetten, görünüse göre bu MS in dll lerinden kaynaklanan bir bugmus hocam.

https://social.msdn.microsoft.com/Forums/vstudio/en-US/4549c4ea-bbd2-486b-91a0-8791ab5d499d/unhandled-exception-opening-openfiledialog?forum=vbgeneral

burada iki cözüm önerilmis kisacasi.

1- openfiledialog un AutoUpgradeEnabled özelligine false ver showdialog ile cagirmadan

2-  formun invoke metodu ile cagir

this.BeginInvoke( new Action<YourObject, EventArgs>(YourObject_FileDialogOpened), new object[] { YourObjectInstance, e });

ben bir projemde iki formu (splash ve mainform) ayni anda cagiriyorum ve messagebox lari eger splash form aktif ise messagebox formu olarak onu gösteriyorum, yoksa diger formunda arkasinda calisiyor. Ve splash form bir thread araciligi ile calistigi icin bazen senin ki gibi unhandled exception olusuyor ve crash oluyor application. O yüzden invoke ile cagirman sorunu cözecektir ama önce bu autoupgradeenabled özelligini dene. Ama garanti istiyorsan invoke ile cagir.

this.Invoke(() =>

{

//openfiledialog kodun burada olacak..

});

suan windows acik olmadi icin openfiledialog nesnesinin invoke metodu var mi yok mu bilmiyorum ama var ise söyle de yapabilirsin

var opendlg = new OpenFileDialog();

opendlg.Invoke(()=> opendlg.ShowDialog());

kodlari elle yazdigim icin yanlislar olabilir, düzeltirsin

Süpersin hocam yarın bakacağım :)

Toplam Hit: 980 Toplam Mesaj: 7
net problem