folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Network Sorunu İzole Etme?

Network Sorunu İzole Etme?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

merhaba arkadaşlar,

çalıştığım yerde şöyle bir problem var.

sahada 61 tane cihaz ve bunlara bağlı olan 20 adet bilgisayar var. programın özelliğinden dolayı sadece 10 tane bilgisayar ekleyebiliyorum. bilgisayar ve cihazlar aynı networkte. bizde sahayı ortadan iki böldük 30 adet cihaz ve 10 adet bilgisayar çalıştırıyoruz. diğer bölümde 31 cihaz ve 8 bilgisayar çalıştırıyoruz.

bilgisayarların ve cihazların network ipleri static ve önceden tanımlanmış.

bilgisayar ipleri 192.168.0.240 ile 192.168.0.250 alabiliyor. bilgisayarın ipsi 192.168.0.251 olunca program çalışmıyor ve bu bilgisayar üzerinden hiç bir işlem yapılamıyor.

şöyle bir cihaz, switch var mı?

ben gene iki böleceğim. iki ip yi her iki yerde de tanımlayacağım. herkes kendi içinde çalışacak ve bu tanımladığım iki  ip haberleşmeyi sağlayacak.

örnek

1. gruptan 192.168.0.2 ip adresi 1. gruptaki 192.168.0.240 ip ulaşacak 2. gruptaki 192.168.0.240 ipye gidemeyecek.

sadece 192.168.0.248 ve 192.168.0.249 ipler her iki grupta haberleşebilecek.

boş
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

alt ağ maskelerini haberleşmesini istediğin cihazlar için 255.255.0.0 yapsan olur sanırım yani okuyup da anladığım kadarı ile söylüyorum bir cahil önerisi olarak da kabul edebilirsin :) Grupları ayırmanın sebebi bir gurubun pc kullanmayı bilmeyip sisteme virüs bulaştırma ve ağda yayılma ihtimalimidir ? 

dcpromo tarafından 02/Ağu/17 22:29 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Esquire bunu yazdı

ben gene iki böleceğim. iki ip yi her iki yerde de tanımlayacağım. herkes kendi içinde çalışacak ve bu tanımladığım iki  ip haberleşmeyi sağlayacak.

Bunu yapman normal olarak mümkün de olmaz hocam. Ağ için de paket gönderimi vs yaparken çakışmalar olur hata alırsın zaten çalışmaz. Bilgisayar da buna izin vermez. Switch ve diğer ekipmanların artısı ise zaten güvenliği ve kontrolü arttırmak ve çoğaltıcı görevi görmekte. Yani 1 ip'i şuan için 2 pc'ye tanımlama  yapamazsın.

Siper et klavyeni, Dursun bu hayasızca akın...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

alt ağ maskelerini haberleşmesini istediğin cihazlar için 255.255.0.0 yapsan olur sanırım yani okuyup da anladığım kadarı ile söylüyorum bir cahil önerisi olarak da kabul edebilirsin :) Grupları ayırmanın sebebi bir gurubun pc kullanmayı bilmeyip sisteme virüs bulaştırma ve ağda yayılma ihtimalimidir ? 

Alt ağlara bölme bulaştırma ihtimali değil hocam, ağ da ki cihaz sayısını arttırmak. Ek olarak 255.255.0.0 bir b sınıfı alt ağ maskesidir. Arkadaşın ki C sınıfı o şekil de de olmaz zaten.

Siper et klavyeni, Dursun bu hayasızca akın...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

2 ayri havuz yaparak cozebilirsin bu isi bunuda eger server varsa server uzerinden yoksa ya firewall cihazlariyla yada pfsense kurarak becerebilirsin. Dahada kolayi o cihazlarin ana toplanma merkezindeki 2 ana noktaya 2 adet router koyarak ayri havuzlara alabilrsin.daha sonra cikis wanlarini modemde birlestirip birbiriyle baglantilarini kesersin. Ama onerim drytek cihazdir 5 ayri havuzu kullanici bazli yonetebilirsin hangi bilgisayar hangi bilgisayara erissin hangisi nerden veri okuyabilsin falan filan kurallar atarsin.

Edit: kullanci yetkilendir sadece 248 ve 249 daki makinalara dosya erisimini ac.

Hacim elindeki cihazlari soylersen daha kolay yardimci oluruz.

ayhun tarafından 03/Ağu/17 08:30 tarihinde düzenlenmiştir

delimiyim ben?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    AyTurk bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Alt ağlara bölme bulaştırma ihtimali değil hocam, ağ da ki cihaz sayısını arttırmak. Ek olarak 255.255.0.0 bir b sınıfı alt ağ maskesidir. Arkadaşın ki C sınıfı o şekil de de olmaz zaten.

Şemaya bakınca anladım şimdi :) ben 192.168.1.x  ve 192.168.2.x şeklinde algıladım.

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Sanirsam 2 tane 2nd level routera ihtiyacin var hocam. Burada 2 router birbiriyle haberlesir sende alt aglarda(LAN) istedigini yaparsin

Veya tam emin degilim programlanabilir bir router alip ROUTE'lari belirlemen gerek

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Aynı ipleri iki yada daha çok pc de kullanman imkansız. Çünkü ağ çakışması oluşur. Belki farklı blogtaki ipleru l3 switcler ile görüştürürsün ama aynı ipyi görüştüremezsin. İki ağ çıkartırsın birbirleri ile görüşemizler ama aynı ip tanımlanabilir.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

dcpromo tarafından 03/Ağu/17 11:08 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

cevaplar için teşekkur ederim.

bir yeri iyi anlatamamışım. şöyle anlatıyım. şemada gösterdiğim 192.168.0.249 ipyi 2 grupta olacak ve tek bir bilgisayar olacak. bunun üstünden 2 grubada erişim sağlamak istiyorum. grup içinde de verilen ipler işlerini yapacak.

router veya l3 swithc bakacağım.

boş
Toplam Hit: 1151 Toplam Mesaj: 10
netwrok