Nuxtjs İle Hazır Tema Kullanmak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Giriş:

Hocalar ben dinazor webciyim. Sadık yârim jQuery ile sakin sakin takılıyordum ancak birazda çağı yakalamak için frontend frameworklerine kaymayı planladığım için araştırma yaptım. Learning curve'i sebebiyle Vue'yi ve SSR zaruri olduğu içinde NuxtJS'de karar kıldım. Bu sıradada ufak bir MVP'lik iş çıkınca frontend'i nuxt ile yapayım dedim. Bu noktada panel kısmı için hepimizin aşina olduğu metronic'i kullanayım dedim.

Gelişme:

Olaylar da tam burada sarpa sarmaya başladı. Öncelikle metronic nuxt tarafında çok fazla bileşen sunmuyor. Burası sorun değil gerekirse kendim component yazabilirim diye düşünüyorum öyle at-deve mevzusu yok gibi gözüküyor.

Sonuç:

Metronic'i ekleyemedim. Şimdiye kadar dist alındaki css/js i alıp bam diye atıp üzerine override edip gidiyorduk. Ancak nuxt tarafında bunu nasıl yapabileceğimi tam olarak anlayamadım. Daha önce nuxt ile bu tür hazır themeforest template'lerini almış kullanmış birisi varsa malûm şahsa anlatır gibi anlatırsa çok zaman kazandırır. İnternettede örnek bulamadım doğru düzgün. Bootstrap-vue, felan fıstıklı örnekler var ancak bu ihtiyaç ile ilgili birşey bulamadım. Konunun anlatıldığı link varsa oda makbule geçer.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

https://primefaces.org/primevue/

https://www.primefaces.org/sakai-vue/#/

https://github.com/primefaces/sakai-vue

bunlara göz atsana hocam, ben de vue da baya bi panel, component library falan kurcaladım. hiç biri bunlar kadar temiz ve güzel olmadı. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Vue'da neyse nuxt'ta da o genellikle hocam. Nuxt config dosyana css olarak iliştir cdnyi kullan.

İstersen de css'in npm paketini kurup onu dahil edersin.

Metronic, bootstrap gibi custom js barındırıyorsa işler bir tık değişir tabii ki.

Bi kere aynı anda hem vue hem de jquery hamallık olacaktır.

Npmi ve githubı gezip vue/nuxt için entegre eden var mı diye bakmak icap eder.

Yoksa ya kollar sıvanır, komponentleri teker teker implement edilir.

Ya da farklı bir css library bakılır.

https://github.com/KeenMate/vue-metronic/tree/master/src/components/metronic

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Üstteki repoya baktığımda görüyorum ki jquery bağımlılığı var, tek tek ince detay uğraşmaya değmez gibi :P

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Metronic sadece örnekti. Themeforesttan alıp temayı rahatça kullanamıyorsam büyük sorun. Vue'ciler napıyor abi admin ve landingler için? Sıfırdan tasarım mı giydiriyorlar. Anlayamadım :/

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

vuetify a bakabilirsin

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

Metronic sadece örnekti. Themeforesttan alıp temayı rahatça kullanamıyorsam büyük sorun. Vue'ciler napıyor abi admin ve landingler için? Sıfırdan tasarım mı giydiriyorlar. Anlayamadım :/

Yüz milyon tane template var hocam yau.

Çok exclusive bir iş değilse cattir cuttur o komponentleri kullanıyorum ben.

İki üç CSS makyajlaması ile gayet de yürüyor.

Ama evet, genelde sık sık komponent oluştururuz.

Olaylarından biri bu abi.

Thereforesttan aldığın temada jQuery kullanılmamasına dikkat edeceksin.

Kullanılıyorsa da el mecbure, tek tek vue versiyonuna çevrilecek onlar.

Ya da tarayıcıya fazladan 1 mb jQuery indireceksin...

Sonrasında hızlıca sık kullanacagin şeyleri komponente çevirip devam edeceksin.

(Google hic sevmez bekletilmeyi)

end tarafından 04/Oca/22 15:35 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    TeRRoR bunu yazdı

ben hala neden themeforesttaki temalari kullanamadigini anlamadim hocam. 

"Şimdiye kadar dist alındaki css/js i alıp bam diye atıp üzerine override edip gidiyorduk"

bunu yapmaman gerekiyor, sen src deki dosyalari alip kendin compile edeceksin.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

Abi bu frontend frameworklere nasıl yetişiyorsunuz. frameworkun frameworku çıkıyor ... işin boku çıktı çıktı artık. react'ı,vuesi,angulerı falan bitti şimdi  yok nextjs yok nuxtjs yok nest yok bilmem ne ... 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    FCN bunu yazdı

Abi bu frontend frameworklere nasıl yetişiyorsunuz. frameworkun frameworku çıkıyor ... işin boku çıktı çıktı artık. react'ı,vuesi,angulerı falan bitti şimdi  yok nextjs yok nuxtjs yok nest yok bilmem ne ... 

Ekosistemi kavradiginda hiç sorun olmuyor aslında.

Vue framework, nuxt ise vue bazlı bir çatı, ssr işlerini falan üstleniyor.

React framework, next react bazlı bir çatı, ssr işlerini falan üstleniyor.

Svelte framework, svelte-kit svelte için bir çatı,. ssr işlerini falan üstleniyor.

https://dayssincelastjavascriptframework.com/

Burayı hiç 1 görmedim ben :D

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
Toplam Hit: 1174 Toplam Mesaj: 10
nuxtjs metronic vuejs