Ollydbg İle Nokta Vuruşu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imparatore
    imparatore's avatar
    Erkek

Merhaba. VB.net ile basit bir exe yaptım. Bir adet kutu ve bir tane buton var. Kutuya "aa" yazınca mesaj kutusu geliyor ve "oldu" yazıyor. Kutuya girilen değer "aa" değil ise "olmadı" yazıyor. Amacım Ollydbg kullanarak olayı tersine çevirmek (JE yerine JNE. bunu vb6 ile yaptığım programcıkta başarabildim. Fakat vb.net de yapamadım)

Bu programcığı Ollydbg yi açıyorum, CPU Main thread ekranında sağ tıklayarak "Search For - All referenced strings" e basıyorum. Açılan ekranda benim değerler görünmüyor. Ardından "View - Executable modules" ekranından programcığı seçiyorum. "Search For - All referenced strings" yaptıktan sonra değerleri görebiliyorum. Fakat bu sefer ne bir JE nede JNE görebiliyorum. Sanırım ne demek istediğimi anlatabildim. Yardımınız için çok teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

net frameworkde işler biraz farklı sanırım ondandır. aynı şekilde 64bit de sıkıntı

:)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

şu an tam hatırlamıyorum ama crack ile uğraşırken tek yol yoktu abicim.3-4 yol deniyorduk ve onların bile tutmadığı olurdu sanıyorsam.O yüzden denemek lazım :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imparatore
    imparatore's avatar
    Erkek

Peki teşekkür ederim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

.NET dilleri standart EXE dosya yapısında değildirler...

.NET Reflector diye araştırma yapıp, programını reflector ile incelersen anlarsın...

Kusura kalma kafam dağınık (yarın detaylı açıklama yapmaya çalışırım..)

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imparatore
    imparatore's avatar
    Erkek

Bu vesile ile OllyDbg kullanımına dair kaynak önerebilirseniz sevinirim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

.NET'ler Win32 ile ayrılırlar debuggerlar ile Win32 varsa 64'lük exeleri debuggerlarla incelersin. .NET'te araya framework girer yani debugger bi halta yaramaz. Reflector kullanmalısın. .NET yeni bir dil olduğu için henüz cracking teorileri geliştirilemedi yani ben bu aralar takip edemiyorum. Herkesin bildiği reflectorle kaynak kodunu mıncıklarsın.

Ayrıca VB6 da çok karmaşık  sisteme sahip görünür debuggerlarda. Eğer işin ehli değilse biri işin içinden çıkamaz ve "Amaaan!" deyip debugger'ı kapatır. :) Bu da fuzuli bilgi olsun.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
Toplam Hit: 4008 Toplam Mesaj: 7