folder Tahribat.com Forumları
linefolder Oyunlar
linefolder Osmanlı Devletinde RP Yapma İmkanı Sunan Bir Browser Oyunu...

Osmanlı Devletinde RP Yapma İmkanı Sunan Bir Browser Oyunu...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sylar
    sylar's avatar
    Erkek

www.kralliklar.com   

Oyunda ki, karakter adım; Orkan... Oyuna başlarsanız, oyundan bana mesaj atıp, güven puanı isteyebilirsiniz... ;)

Oyun browserdan oynanan bir oyun ve günde bir iki haraket temeline dayalı (yemek ye, işe gir oluyor bu hareket) Oyunun asıl kısmı rol yapma, hikayeler yazma, insanları organize edebilme gibi "sosyal" kısımları. Çok hızlı ilerleyen aksiyonlu bir şey bekliyorsanız üzgünüm...

Oyunun ismi Rönesans Krallıkları ( RK - orjinal hali Royaumes Renaissants- Fransız yapımı). Gözlerinizi kapatın, 1457'ye Rönesans'ın Avrupa'da kemale ermeye başladığı, Osmanlı Devleti'nin de yükseliş döneminde olduğu yıllara dönün. Siz bulunduğunuz krallıkta, ya da imparatorlukta sadece bir bireysiniz. Sizinle beraber binlerce kişi şu an bulunduğunuz toplumu oluşturuyor. Önünüzde bir çok seçenek var. Osmanlı için konuşalım; basit bir çiftçi olabilir, kendinize bir meslek edinebilir, şehrinizden çıkıp haydut olabilir, asker olabilir, imam olabilir, aile babası  olabilir, kasabanıza reis, sancağınıza Sancak Beyi olabilirsiniz.

RK'nın sunduğu aktif olan yaklaşık 150 bin kişiden oluşan bir Avrupa, ve bu Avrupa'da bir şeyleri değiştirebilme şansı. Sizlere yine Osmanlı Devleti'ni temel alarak oyunun sosyal, ekonomik, siyasi sistemleri hakkında biraz fikir vereyim.

Sosyal olarak,

En temel mekan bir nevi chat odası işlevi gören meyhane. Osmanlı'da meyhaneler yaygın mıydı sorusunu bir kenara bırakıyorum Very Happy Oyun çeviri olduğundan bazı terslikleri normal karşılamak gerekir diye düşünüyorum. İkinci kısım, oyunun forumu.  Siyasi partiler, Cemiyetler (çok orjinal cemiyetler var Haydutlar Loncası benzeri "karanlık" cemiyetler gibi), Askeri teşkilatlar, aileler gibi kurumlar rol yapma olanakları açısından oyunculara pek çok seçenek sunuyorlar.

Ekonomik olarak,

Devletler haliyle büyük ölçüde tarıma dayanıyorlar. Oyunculara, seviye 1 e ulaştıklarında (ki bu yaklaşık bir hafta alıyor), bir tarla ya da çiftlik seçme imkanı veriliyor. Ürün olarak, tarlalarda mısır, buğday, sebze; çiftliklerde koyun, sığır ve manda beslenebiliyor. Seviye 2 olduğunuzda (bu da yaklaşık olarak 2 ayınızı alacak) bir meslek sahibi oluyorsunuz. Bunlar arasında Demirci, Terzi, Değirmenci, Fırıncı, Kasap, Marangoz ve bir kaç tane daha özel meslek var. Buradan sonra üretim zinciri başlayacak, bir örnek;

Kasabımızın, devletin askeri gücüne katkıda bulunmak için et üretmesi lazım, et üretebilmesi için sığır tarlası çiftliklerinden hammadde almalı, sığır çiftliği sahipleri de sığırlarını yetiştirebilmek için mısırlara muhtaçlar. Kasabımız etleri kesebilmek için bir demirciden bıçak almalı, demircimiz de bıçak üretebilmek için sancak yönetimindeki madenlerden gelecek demire muhtaç. Ha unutmadan, kasabımız ve demircimiz seviye 2 olabilmek için terziden kıyafet almak zorundalardı.

Siyasi olarak,

Osmanlı Devleti şu an 4 Sancağa bölünmüş durumda. Toplamda sanırım 25 civarı ayrı kasaba var. 2000 civarı da aktif nüfus.Osmanlı'da hayal edilemeyecek bir şey olan siyasi partiler var. Bunu da 21. yüzyıl insanlarının ihtiyaçları olarak meşrulaştırıyor oyun yönetimi, neyse... İki ayda bir siyasi partiler Sancak Hükümetini kurmak için seçimlere giriyorlar, ayda bir de her kasabada belediye reisliği yarışı oluyor. Maalesef, şu anki oyuncu kitlesi genelde siyaset etrafında konuşlandırmış vaziyetter kendisini.

Çok vakit ayırmak gerektirmeyen, ama isterseniz vakit ayıracak pek çok şeyi olan; oyuncu kalitesinin genel itibariyle maalesef çok içaçıcı olmadığı, ama çok kaliteli arkadaşların da bulunduğu ve RP için 5-6 kişilik bir grubun çok büyük zevk alabileceği bir oyun. [Hatta Fantastik Edebiyat Camiasından bir kaç kişi oyuna başlayıp bir Osmanlı aşireti kursa, ben de dışardan bir izleyici olarak büyük zevk alacağıma eminim ...

- Seviye bire geçene kadar hayat biraz sıkıcı olabilir (meyhaneye (chat salonu) girişinize de izin verilmiyor çünkü)

Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat denilmektedir... MeSeNe hacklemek için hemen tıkla: http://img123.imageshack.us/img123/9100/msnuw1tu0.swf
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

hacı erepublik.com browser oyununun bir değişiği emin ol sadece 10 gün dayanabiliyorsun...

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
Toplam Hit: 1511 Toplam Mesaj: 2