Otomat Sistemleri?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sipidik
    sipidik's avatar
    Erkek

arkadaslar okul kantinine 1 lirayla calısan laptop koyacağım bu yuzden otomat yapmam gerekli. jeton kanalı ve zaman rölesi aldım ancak nasıl kullanacağımı bilmiyorum konu hakkında bilgisi olan birisi yardımcı olursa sevinirim. 

NesTo | same shit diffirent asshole
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Hocam,

Jeton kanalını buton olarak kabul ediyorum.

Jetondan sinyal geldikten sonra bir röle çektiriyorsun 4 kontaklı.

Kontağın birini laptop'a elektrik olarak kullanıcaksın.

Kontaklardan birini mühürleme için kullanıcaksın. Sistemin sürekli 1 saat açık kalmasını sağlaması için.

Diğer kontağı zaman rölesine giriceksin ve zaman rölesinin kapalı kontağını rölenin ön tarafına koyucaksın.

Oda şu şekilde yukarda buton olarak kabul ediyoruz dediğim için Butonun bir bacağından 24V DC'i giriyorsun. Diğer bacağını zaman rölesinin kapalı kontağına giriyorsun. Zaman rölesinin kapalı kontağından çıkıyorsun rölenin A1 ucuna giriyorsun. A2 ucuda 0V DC'e giriyor. Zaman rölesi 1 saat sonra kontağını açıyor laptopun enerjisi kesiliyor :F

Ama bu şekilde laptop birden kapanır söylemiş olayım.

Sen tam olarak istediğini anlat, ona göre hem devresinide çizerim zorlanmazsın.

Kaldıki hocam teknik bilgiye tam sahip değilsin sanırım.  Bilen bir elektrikçi tanıdığın varsa ona yaptırman daha iyi olur.

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek

Bunu programsal olarak yapsan olmuyor mu ? Otomat mı istediler illa. Veya başında durmayacakmısın ki ?

Gel bili bili gates
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sipidik
    sipidik's avatar
    Erkek

programsal derken?  basında durmayacağım adamlar bi lirayla bi saat takılsınlar işte. branxian hacım mesaj attım sana bi bakıver.  ayrıca otomat sistemleri güzel gibi gorunuyor ya bi çok aleti otomatla saga sola koyarak para kazanılabilir gibi

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Bilgisayarin elektrigini 10kere kesip geri verirsen sagliksiz olur.oyle yapma.Mantiksiz yani.

bu isin 2 kismi olur 1) yazilim kismi bilgisayarda 2) mekanik kontak kismi

1) elektronik kismi mekanik olur.Jeton yolunun sonundaki kontaga bagli bir elektronik devre olur.jeton ya da para gectiginde elektronik devre bunu anladiginda usb ya da seri port uzerinden bilgisayara veriyi gonderir.Basit ufak bir seri iletisim yeterli.(bunu basit bi PIC yada mikroislemci ile yaparsin.)

2)Bilgisayar yazilim kisminda da elektronik devreden gelen seri veri dogrulandiginda ekran koruyucusunu acar ( bilgisayardaki yazilim bir cesit ekran koruyucu olur o elektronik karttan veri gelmeden bilgisayar kullanilamayacak bir durumda olur)

bilgisayara zarar vermeden en basitbunu yapabilirsin oteki turlu bilgisayarin elektrigini role ile keserek ve vererek zarar verirsin alete.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Şöyle yapabilirsin hocam mini bir program yazılabilr jeton atılır elektirik verilir otomatik olarak pc açılır yazılım ise snn ayarladığın saatte otomatik olarak kapanır mesela her yeni den başladığı zaman 1 saat sonra kapanır ama!!! pc reset atarsa yine 1 saat süre verir yada ona farklı bir çözüm de getirilebilir yada akınsoft tarzı program kurulur orda bilet numaraları vardır hocam jeton değil de bilet verirsin biletin kodunu yazar 1 saatini kullanır sonra otomatik bilet iptal olur hem daha masrafsız ve sorunsuz olur

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek

Hocam laptopun ekran inverterinden güç kablolarını o zaman röleye bağlıyacaksın. Parayı atınca ekran gelicek yani röle çekicek. Süre bitiminde röle kapancak ekranda kapanıcak.

Gel bili bili gates
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sipidik
    sipidik's avatar
    Erkek

ya işin yazılımsal kısmı bi şekilde halledilir ama ben elektronik yönünü sorun ediyorum şuanda :) bi elektrikçiye malzemeleri bıraktım bi protatip çıkıyor şu aralar işi tamamen öğrendiğimde otomatlarla ilgili basit bi döküman yazabilirim(umarım) internete baktım pek bulamadım anlasılır bi döküman.

Toplam Hit: 1277 Toplam Mesaj: 8