folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Patent & Faydalı Model Araştırması Nasıl Yapılır?

Patent & Faydalı Model Araştırması Nasıl Yapılır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Slm gençlik;

Aklımda bir proje var ve bunun daha önce çalışması yapılmış mı, patenti alınmış mı öğrenmem gerek. Bunu internet ortamında, bir yerlere henüz başvuru yapmadan önce nasıl öğrenebilirim?

Projemden yüzeysel bir şekilde bahsetmem gerekirse otomobillerin silecekleri üzerine konfor artırıcı bir iyileştirme diyebilirim. İşte bu konuda daha önce ne gibi başvurular yapılmış, hangi patentler alınmış ve daha bilmediğim niceleri.

Bu araştırmanın bana ilk faydası aklımdaki tasarımı fiziksel olarak yapmama gerek olup olmayacağı. Eğer daha önce aynısı veya benzeri yapılmışsa zaten o iş benden geçmiş demektir. Eğer örneği yapılmamış ise hemen prototip hazırlayıp ikinci aşama hazırlıklarına başlayacağım.

İkinci aşama ise patent almam gereken bir şey bulmuşsam bunun patentini asla ve asla Türkiye’den almayacağım. Maalesef ülkeme hiçbir konuda güvenemezken, birkaç arkadaştan da bu ön yargımı destekler nitelikte bazı patent fikirlerinin çalındığını duydum ve iyice soğudum. Devletimizin resmi kurumlarına bile 1 gram güvenim kalmadı artık…

Patent almam gereken bir durum olursa (bana daha maliyetli olacağını biliyorum) hangi ülkelere ve bu ülkelerdeki hangi kuruluşlara başvurmam daha güvenli olur? Sanki patentin merkezi ABD gibi birşeyler kalmış aklımda.

Cevaplarınızı merakla bekliyorum(gece vardiyasından çıktığım için cevapları 2-3'e kadar gormeyebilirim)

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Alman Patent Ofisi'ni kontrol etmekte fayda var. Basic search diye bir bölüm var. Oraya anahtar kelime Scheibenwischer diye yazıp aratıp ne çıkıyor bir bakardım: 

https://depatisnet.dpma.de/DepatisNet/depatisnet?action=basis&switchToLang=en

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

otomobil silecek suyunun kaputtan değilde sileceğin üstünden fışkırtması olayı değildir inşallah hocam :)

benim araçda bu şekilde çünkü. eğer bu ise patent ofisine gitmene gerek kalmayabilir :)

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

@herrero tmm hocam, inceleyeceğim teşekkür ederim. Geçenlerde de Google patents gibi birşey buldum oradan da biraz inceledim ama tabii yine yanlış iş yapmamak lazım, eğer Google patents de aynı işi yapıyorsa iyice abanacağım https://patents.google.com/

@manglerman tüh bee kaptırdık hocam patenti, çok vicdansızsın hocam alıştırarak söyleseydin keşke 😂😂😂

Ülke tavsiyesi bekliyorum hâlâ 😉

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buber.
    wordros
    wordros's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

@herrero tmm hocam, inceleyeceğim teşekkür ederim. Geçenlerde de Google patents gibi birşey buldum oradan da biraz inceledim ama tabii yine yanlış iş yapmamak lazım, eğer Google patents de aynı işi yapıyorsa iyice abanacağım https://patents.google.com/

@manglerman tüh bee kaptırdık hocam patenti, çok vicdansızsın hocam alıştırarak söyleseydin keşke 😂😂😂

Fikrini her yerde de arama hocam. Hadi başarılar dilerim. 

alektamovikmovik
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    wordros bunu yazdı
    antivir-US bunu yazdı

Fikrini her yerde de arama hocam. Hadi başarılar dilerim. 

Dediğin gibi yapiyorum zaten hocam, anahtar kelimelerle arama yapıyor, bunun üzerine neler yapılmış denenmiş onlara bakıyorum. Doğrudan düşüncemi aramıyorum. Yine de bilmediğim şeyler varsa diye tavsiyelerinizi bekliyorum

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Zaman ve finansman desteginden dolayı vakit ayıramadığım kafamda neredeyse tasarımını bitirdiğim projelerim var. 2 senedir rafta bekleyen. Böyle giderse sanırım uzun süre de bekleyecek belkide hiç gün ışığına cıkmadan kaybolup gidecekler. Anladım ki bu ülkede yapılmaz. Yapmak istesen bişeyler uretmek istesen urettirmezler. Cunku hukumetin politikası uretim degil tuketim.

Syntax error..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

farklı marka tescil danışmanlarıyla aylarca boşa kürek çekip neticede bir dost selamı ile doğru adamı buldum.

wipo üzerinden global marka marka tescilimizi kendisiyle yaptık. tr'de bir faydalı modelimiz var.

fiyatları muadillerine nazaran makul. işini düzgün takip eden bir adam. 

ilgilenirsen iletişim bilgisi iletirim.

kendim hallederim diyorsan, wipo.int'i kurcala. benim vaktim ve yetkinliğim olmadığı için vakit ayıramamıştım.

globalde farklı ülkelerin hukuk bürolarıyla da paslaşmak gerekebiliyor. amerika'da bir noktada takıldık mesela, oradan bir hukuk bürosuna 300$ verdik çözdü.

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

@watervay

Maalesef birşeyler üretme gayretinde olan insanlar gerçekçi oluyor ve gerçekleri görebiliyor. Diğerleri ise sahte milliyetçiler. Ben eskiden ırkçıydım, şimdi milliyetçi bile değilim. Beni vatanıma küstürdüler. Ülkemizde hicbirseye güvenmez oldum. Umarım bu da değişecek kısa zamanda.

@muaythaist

Araştıracağım hocam. Benim için önemli olan güvenmek. İletişimden önce verdiğin linke biraz göz atayım, sana zaten buradan ulaşırım.

Belki benim için veya diğer insanlar için düşündüğüm şey sıradan olabilir ama bir firma için belki de çok önemlidir. Bu nedenle patent almak önemli benim için. Böyle bir durumda belki hayatımı kurtaracak bir şey yapmış olurum umuduyla yaşıyorum. Teşekkür ederim, gerekirse özelden isterim iletişim adresi.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

@muaythaist

Araştıracağım hocam. Benim için önemli olan güvenmek. İletişimden önce verdiğin linke biraz göz atayım, sana zaten buradan ulaşırım.

Belki benim için veya diğer insanlar için düşündüğüm şey sıradan olabilir ama bir firma için belki de çok önemlidir. Bu nedenle patent almak önemli benim için. Böyle bir durumda belki hayatımı kurtaracak bir şey yapmış olurum umuduyla yaşıyorum. Teşekkür ederim, gerekirse özelden isterim iletişim adresi.

en doğrusunu yaparsın. 14 adet marka tescilimiz var, biz aklımıza bir proje gelse, artık düşünmeye dahi marka tescili ile başlıyoruz. 

1,5 yıl emek verip piyasada tutturduğum markayı alakasız biri tescil ettirip; benim fotolarım, benim yorumlarım ve benim ilanlarım ile satışa sunup, beni de listelerden atması ile geldim bu kıvama. ,

acı ile tanıştık yani biz tpe wipo ve benzeri kurumlar ile (:

bu arada o markayı da geri aldım, av. @kaptanankara 'nın yönlendirmesi ile markayı yurtdışında TR'den daha eski tescil ettirilmiş bir üreticiden markanın distribütörlüğünü alıp TR'deki tescilleri iptal ettirdim.

1 cümle ile anlatımı basit oldu gerçi de, çok uğraştık (:

belki başka işlere vakit harcasak daha çok kazanabilirdik ama inat değil mi bırakmadım peşini. benim markamı bana geri vermek için 100bin tl istemişti tescili yapan lavuk.

o zamanlar 100bin tl çerez parası da değildi hani, doların ereksiyonuna şahit olanların göz bebekleri büyümeden önceki dönem(:

velhasıl, ihtiyaç olursa haberleşiriz hocam.

umarım projenle ütopik paralar kazanır, bana da demli bir çay yanına gevrek simit ısmarlarsın (:

(ps: samsun çarşamba'lı hemşerim sen miydin?)

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

@muaythaist hocam, bakalım artık, belki projem başarısız olacak, prototip üretip denemeden birşey netlik kazanmıyor. İşte bu sürece gelmeden benim düşündüğüm şeyi başkası düşünüp yapmış mı önce ona bakmak lazım. Eğer yapılmamış ise o zaman da prototip süreci başlayacak. Sistem çalışırsa projeyi çaldırmadan patent başvurusuna yöneleceğim :D

Ütopik paralar kazanmadan evvel, olur da avrupalı veya amerikalı bir üretici projemi üretmek isterse o zaman pazarlık yapacağım bu ülkeden gidebilmek için. Çok da güvenmiyorum(daha denemesini yapmadığım için) ama olur da iş yaparsa ülkeden çıkış biletim olacak bu proje inşallah.

Proje iş yapar da avrupaya/abd'ye yerleşebilirsem çayı boşver, sana bir avrupa/ABD seyahati ayarlarım, takılırız beraber :)

(ps: samsun çarşamba'lı hemşerim sen miydin?) Cevap: Hayır :) daha önce senin bir modem/internet kurulum işi vardı, dışarıdan kablo bağlayıp gitmişler, bulamadım diye yazmıştın, ben de cepten arayıp bir yöntem tarif etmiştim, işte o kahraman benim :D

Toplam Hit: 856 Toplam Mesaj: 11
patent faydalı model