Pattern Recognition Dersi Hakkına

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Bu dönem açılan teknik seçmelilerin çoğu tırı vırı şeylerdi. Birde gelecekte NLP ile ve Machine Learning ile ilgilenmeyi düşündüğüm için bu dersin aralarında en faydalı olacağına karar verdim (google'ladım herkes bu konular için bu dersin önemli olduğundan filan dem vurmuş). Peki müridlerden bu dersi almış veya ilgilenmiş olanlar varmıdır? Dersi almam faydalı olurmu yoksa dersde öğrendiklerim bi boka yaramaz mı? Desin lab'ı yok sadece teorikmiş.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

sinyal isleme konusunun gundemdeki onemli dallarindan biridir. dersi almani tavsiye ederim. eger pattern recognition alaninda ilerlemesen bile halihazirda guncel olarak yapilan arastirmalar hakkinda bilgi sahibi olursun. machine learning, image processing, video processing vs. dogurgan alanlar.

All I need is a possibility.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Mevzuda baya bi istatistik bilgisi gerekiyormuş. Ödevler mevzusundanda hatırlarsın, o konuda pek bilgili değilim. Anadal olarakda zaten yazılım mühendisliği okuduğum için elektronik ve dolayısıyla sinyal işleme bizde ders olarak yok. Ancak düdük windows form yazılımcısı olmayı düşünmediğim için butür yada altyapısal dersleri alıp bilgisayar bilimleri açısından alt yapı oluşturmayı düşünüyorum falan filan gibi şeylerde. Birde dersin hocasına danışmakta fayda var galiba.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Pattern recognition,computer vision veya machine learning konularinda hem sinyal dersleri hemde çok ciddi bir istatislik bilgisi gerekiyor. Ha dersenki ben opencvyi kurar blobu tanitir bununla mutlu olurum çok gerekmez ama ben bu işi bilim olarak ögrenicem ne nedir nedendir diye kasıcam. Bu dersi ögreniceksin.

Yuksek lisans tezimde hem cok ciddi kontrol teorisini hemde computer vision olayini kullanmiştim. Maşallah bir teoriler var yaz babam yaz bitmiyor

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Tabi ki dersin hocasiyla konusmak, danismak en saglam bilgi kaynagidir. Onu dersi almadan muhakkak yapman gerek.

Burada on bilgi olarak sunu soylemek gerek, gunumuzde istatistigin girmedigi bolum neredeyse yok gibi kardesim. Ama sinyal isleme derslerinden bir veya birkacini almadan once olasilik teorisi, rasrtgele degiskenler, rastgele surecler, tahmin algoritmalari, detection and estimation falan gibi dersleri komple bir gozden gecir. Yoksa ilk derste olasiligin icinde bogulursun.

Yanlis hatirlamiyorsam, olasilik sorularina bakmistim senin. Neredeyse temel bilgilerdi hocam. Olasilim dersini almadan, iyice hatmetmeden o dunyaya dalma derim ben.

All I need is a possibility.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Valira
    Valira's avatar
    Dişi

once olasilik&istatistik, sonra sinyal dersi almalisin. pattern recognition elektronikciler icin bile grad dersi, on sarti var. zaten telekomunikasyon opsiyonundakilere oneriliyor.Onceden ne kadar cok sinyal dersi aldiysan o kadar tanidik geliyor bu konular, onemli olan matematiksel basliklarin pratikte ne ise yarayabilecegini anlayabilecek ongoruye sahip olmak.

http://www.ee.boun.edu.tr/Graduate/GraduateCourses/EE573/tabid/352/language/en-US/Default.aspx

bi de matlab bilcen tabi :)

Valira tarafından 08/Şub/14 12:08 tarihinde düzenlenmiştir

The ability to destroy a planet is insignificant, next to the power of the force.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

peki madem neden bu herifler bu dersi yazılım mühendisliği bölümüne teknik seçmeli olarak koymuşlar? bahsettiğiniz derslerden sadece istatistik ve olasılık (mühendislik için) dersi haricinde hiçbir dersi almadım ve almayacağım müfredatta yok, teknik seçmeli olarakda yok (geçmişte ve gelecekte). bu dersi alırsam ya elimde patlar, geçsemde bi anlam ifade etmez gibi geldi.

Toplam Hit: 1026 Toplam Mesaj: 7