Php İle Siteye Dil Eklemek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek

Herkese merhabalar,

Yeni bir projeye başladım değişik bir forma yani olaya hizmet eden sosyal medya olacak şuan için benzeri yok ve twitter'da çoğu fenomenlerle iletişime geçtim kullanacaklarını söylediler. Benim bir sorum var sitemin ingilizce versiyonu da olsun istiyorum bunu nasıl bir yol ile yapabilirim aklıma aynı dosyaları kopyalayım ingilizceye çevirip en.domain.com diye subdomain açıp bu domain altında dosyaları yayınlayayım dedim ama bu sefer siteye güncelleme yaptığım zaman hem türkçe hem de ingilizce dosyaları değiştirmem gerekecek ancak ben bunu tek dosya altında nasıl becerebilrim ? bir yöntem önerirseniz sevinirim ?

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Yanlış anlama ama sanırım kodlama konusunda yeterli bilgin yok. Şahsen önce kodlama konusunda kendini geliştir ya da projeden beklentin yüksekse başkasına kodlat derim.

Soruna gelince -muhtemelen laravel vs gibi framework kullanmıyorsun kullansaydın işin daha kolay olurdu-  dil dosyaları oluşturup 'Anasayfa' => 'HomePage' şeklinde tanımlamalarını yapacaksın. Yazacağın fonksiyona parametre olarak $dil['Anasayfa']  yazdığında sana hangi dil seçili ise o dil dosyasında karşılığını return edecek Mesela ingilizce için HomePage gibi. Dil i otomatik olarak tarayıcının varsayılan dilini alarak (İşte türkçe ise türkçe değilse geri kalan herkes için ingilizce gibi) gösterim yaparsın. Tabi kullanıcının isterse dili değiştirme olanağını yaparsın. İStersen url yapısına TR , EN gibi eklemeler yaparak ta o andaki dili tanımlayabilirsin ya da session değer olarak ta atayabilirsin. 

Bu nasıl anlatım diyor olabilirsin ama mantık bu yani uğraşırsan birşeyler çıkar ortaya.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Yanlış anlama ama sanırım kodlama konusunda yeterli bilgin yok. Şahsen önce kodlama konusunda kendini geliştir ya da projeden beklentin yüksekse başkasına kodlat derim.

Soruna gelince -muhtemelen laravel vs gibi framework kullanmıyorsun kullansaydın işin daha kolay olurdu-  dil dosyaları oluşturup 'Anasayfa' => 'HomePage' şeklinde tanımlamalarını yapacaksın. Yazacağın fonksiyona parametre olarak $dil['Anasayfa']  yazdığında sana hangi dil seçili ise o dil dosyasında karşılığını return edecek Mesela ingilizce için HomePage gibi. Dil i otomatik olarak tarayıcının varsayılan dilini alarak (İşte türkçe ise türkçe değilse geri kalan herkes için ingilizce gibi) gösterim yaparsın. Tabi kullanıcının isterse dili değiştirme olanağını yaparsın. İStersen url yapısına TR , EN gibi eklemeler yaparak ta o andaki dili tanımlayabilirsin ya da session değer olarak ta atayabilirsin. 

Bu nasıl anlatım diyor olabilirsin ama mantık bu yani uğraşırsan birşeyler çıkar ortaya.

çok saol hocam :) Hobi olarak ilgileniyorum kendim daha çok gelişmek için yazarak aşmayı tercih ediyorum :) sonuçta hiç birimiz direkt öğrenmedik. ingilizcem de zayıf iyi olsa bir sürü olay öğrenicem, tek yardım alabileceğim kişiler sizlersiniz sizler sayesinde öğreniyorum

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

opencart kur biraz incele dil olayını nasıl yaptığını. çok iyi bir örnek olacaktır senin için

ayrıca son 1-2 ay içinde benzer bir konu açılmıştı, onu bulabilirsen orda da işine yarayacak şeyler var

black implies white, self implies other, life implies death.
Toplam Hit: 1219 Toplam Mesaj: 5
php dil