folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Phpmyadmin Veritabanı Sorgu Hatası

Phpmyadmin Veritabanı Sorgu Hatası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Müridler selamlar veritabanını onarıyorum bir kaç tabloda benzer hatalar alıyorum bir çoğunu onarmayı başardım 

Sadece 3 tabloda bu hatayı alıyorum

Sorgu : ALTER TABLE dbadi.wp_wc_download_log ENGINE=MyISAM;

Aldığım Hata: Cannot delete or update a parent row: a foreign key constraint fails

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Hata şu abi dbadi.wp_wc_download_log tablosunda senin başka bir tablodan referans aldığın foreign keyin var. Yani birbiriyle bağlantılı (ilişkisi olan) 2 adet tablon var ve sen tekine ait işlem yapıyon ya diğeri nolcak?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    0x656e bunu yazdı

Hata şu abi dbadi.wp_wc_download_log tablosunda senin başka bir tablodan referans aldığın foreign keyin var. Yani birbiriyle bağlantılı (ilişkisi olan) 2 adet tablon var ve sen tekine ait işlem yapıyon ya diğeri nolcak?

hım toplamda 3 adette bu hatayı alıyorum 3 nü ekledim ama aynı hatayı yine verdi

ALTER TABLE dbadi.wp_wcfm_marketplace_shipping_zone_locations ENGINE=MyISAM;
    ALTER TABLE dbadi.wp_wc_download_log ENGINE=MyISAM;
    ALTER TABLE dbadi.wp_woocommerce_downloadable_product_permissions ENGINE=MyISAM;

#1217 - Cannot delete or update a parent row: a foreign key constraint fails

Mycity tarafından 27/Mar/19 00:09 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek

SET FOREIGN_KEY_CHECKS=0;

yap önce;

sonra sorgunu çalıştır.

Sonra tekrar;

SET FOREIGN_KEY_CHECKS=1;

yap.

since 2005 // tbt
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    manyaki bunu yazdı

SET FOREIGN_KEY_CHECKS=0;

yap önce;

sonra sorgunu çalıştır.

Sonra tekrar;

SET FOREIGN_KEY_CHECKS=1;

yap.

İlk denediğim buydu hocam ama olmadı

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    Mycity bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

hım toplamda 3 adette bu hatayı alıyorum 3 nü ekledim ama aynı hatayı yine verdi

ALTER TABLE dbadi.wp_wcfm_marketplace_shipping_zone_locations ENGINE=MyISAM;
    ALTER TABLE dbadi.wp_wc_download_log ENGINE=MyISAM;
    ALTER TABLE dbadi.wp_woocommerce_downloadable_product_permissions ENGINE=MyISAM;

#1217 - Cannot delete or update a parent row: a foreign key constraint fails

Zaten 3ünü de aynı anda çalıştır demedim hocam, ben orada MySQL gibi düşündüm.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek

MyISAM'da FK desteği yok, ne yaptığından emin değilsen ve ortada bir uygulama varsa çalışmaz hale gelebilir.

Ne yaptığını biliyorsan o tablolardaki tüm Foreign Key kısıtlarını silip (DROP FOREIGN KEY vs..) sonra MyISAM'a çevirmen gerekecek.

Kısacası araştırmalarını Foreign Key nasıl silinir üzerinden yapıp, silip, sonra MyISAM'a çevirme işlemini şu an yaptığın gibi denemelisin.

anlıyorum.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    buzukatak bunu yazdı

MyISAM'da FK desteği yok, ne yaptığından emin değilsen ve ortada bir uygulama varsa çalışmaz hale gelebilir.

Ne yaptığını biliyorsan o tablolardaki tüm Foreign Key kısıtlarını silip (DROP FOREIGN KEY vs..) sonra MyISAM'a çevirmen gerekecek.

Kısacası araştırmalarını Foreign Key nasıl silinir üzerinden yapıp, silip, sonra MyISAM'a çevirme işlemini şu an yaptığın gibi denemelisin.

Arkadasın da belirttiği gibi veritabaninda ne yaptiğini bilmiyorsan kutudan büyük çıkabilir, sonra aman allahım düşman götüne diye soylenmeden once MyISAM ve InnoDb arasında ki farka bak. dez avantajlarına bak. kullandığın yazılım (WP) bunun ile ilgili innoDb fonksionlarını kullandığı yerler var ise onlar patlayacak catlayacak vs bunları bir gözden geçir. Eğer evet sorun yok ben db engine yi deyiştirirm diyorsan FK'ları bir drop et, sonra taşı.

birde unutma server reset elektrik gelgit gibi durumlarda myisam da veri kaybı olacaktır. translog gibi kavramlar da sorunludurdur. cok hizli insert update işlemleri yapar ama index olaylarını vs araştır. (araştır diyorum çünkü alımda text index yapmadiği kalmiş üzün zamandır da mysql kullanmıyorum bir bak oyle kullan.)

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    buzukatak bunu yazdı

Arkadasın da belirttiği gibi veritabaninda ne yaptiğini bilmiyorsan kutudan büyük çıkabilir, sonra aman allahım düşman götüne diye soylenmeden once MyISAM ve InnoDb arasında ki farka bak. dez avantajlarına bak. kullandığın yazılım (WP) bunun ile ilgili innoDb fonksionlarını kullandığı yerler var ise onlar patlayacak catlayacak vs bunları bir gözden geçir. Eğer evet sorun yok ben db engine yi deyiştirirm diyorsan FK'ları bir drop et, sonra taşı.

birde unutma server reset elektrik gelgit gibi durumlarda myisam da veri kaybı olacaktır. translog gibi kavramlar da sorunludurdur. cok hizli insert update işlemleri yapar ama index olaylarını vs araştır. (araştır diyorum çünkü alımda text index yapmadiği kalmiş üzün zamandır da mysql kullanmıyorum bir bak oyle kullan.)

Önden bir yedeğini almistim bunu yapmamin nedeni tablolari onaramiyorum depolama motorlarının farkları burada  benimki şuan InnoDB

Engine Support Comment Transactions XA Savepoints
    CSV YES Stores tables as CSV files NO NO NO
    MRG_MyISAM YES Collection of identical MyISAM tables NO NO NO
    MyISAM YES Non-transactional engine with good performance and... NO NO NO
    SEQUENCE YES Generated tables filled with sequential values YES NO YES
    MEMORY YES Hash based, stored in memory, useful for temporary... NO NO NO
    PERFORMANCE_SCHEMA YES Performance Schema NO NO NO
    Aria YES Crash-safe tables with MyISAM heritage NO NO NO
    InnoDB DEFAULT Percona-XtraDB, Supports transactions, row-level l... YES YES YES
    Mycity tarafından 27/Mar/19 12:41 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek

Mycity, InnoDB tablo onarmayı desteklemez, amaç sadece phpMyAdmin'de edindiğin alışkanlık gereği tabloları seçip onar vs.. demekse buna ihtiyacın yok. InnoDB o tür basit meselelere karşı şerbetli.

Zaten sanıyorum Wordpress için alışveriş sitesi eklentileri ile alakalı tablolar bunlar ki bu tür sistemlerde veri tutarlılığı ve izole geri dönülebilir işlemlere ihtiyaç duyulduğundan InnoDB kullanılmış.

Çalışan sistemi bozma, InnoDB ile onarmaya gerek kalmadan çalışmaya devam et, bir sorun yok.

anlıyorum.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    buzukatak bunu yazdı

Mycity, InnoDB tablo onarmayı desteklemez, amaç sadece phpMyAdmin'de edindiğin alışkanlık gereği tabloları seçip onar vs.. demekse buna ihtiyacın yok. InnoDB o tür basit meselelere karşı şerbetli.

Zaten sanıyorum Wordpress için alışveriş sitesi eklentileri ile alakalı tablolar bunlar ki bu tür sistemlerde veri tutarlılığı ve izole geri dönülebilir işlemlere ihtiyaç duyulduğundan InnoDB kullanılmış.

Çalışan sistemi bozma, InnoDB ile onarmaya gerek kalmadan çalışmaya devam et, bir sorun yok.

Onarmayı başardım sorunluydu bazen veritabanı bağlantısı kopuyor örneğin sitede arama yapınca bağlantı yada sorgu hatası veriyordu şimdi düzeldiğini görüyorum bunu cleanfix diye bi eklenti ile yaptım innodb seçeneği vardı eklentide

Toplam Hit: 1684 Toplam Mesaj: 11
sql değişik sorgu slq sorgu hatası myslq