folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Plastik Kalıp İşi Yapan Ya Da 3D Yazıcı Önerisi

Plastik Kalıp İşi Yapan Ya Da 3D Yazıcı Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek

Bonjour Ahali,

Şimdi bana istediğim ebatlarda derinlik ve şekilde sert plastikten bir malzeme lazım istanbulda olmadığım için sanayi işleri buralarda tırt ve birebir kimseye ulaşamadım, burada sanayide anlatınca adamlar bön bön bakıyor hiç cevval değiller, aranızda yapan var mı bu işi? 

Ya da ben çöp kovası büyüklüğünde bir ürünü 3D yazıcı ile halledebilir miyim? Halledebilirsem nereden alınır bu nereden sipariş verilir hangi markadır o? Dollar böyle iken hiç mantıklı olmasa da lazım, bir proje için.

Zeytun-i tarafından 03/Ara/21 14:17 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Hocam parça parça basıp çıkabilirsiniz.

Piyasada tutulan yazıcılar 20x20x20 gibi genelde. Büyük alanlı yazıcılar pahalı olur. Bir d bu ebatlarda bir baskı çok uzun zaman alır...

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

150 cm ye 300cm basım yapabilecek bir printer nasıl yaparız ben de onu düşünüyorum.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Kabaca krom ile istediğin şekli yapıp (2 parça halinde) birde ona göre fırın yapıyorsun.

Kalbının içini plastiğin yapışmaması için kalıp ayırıcı sürüyorsun. Ayrıca kalıbın için pürürzsüz olmazsa ürün de öyle çıkar veya yapışır çıkmaz. 

Polietilen (granül) olarak bu kalıba doldurup fırına veriyorsun. 

Yazması kolay ama tecrübeli değilseniz genelde süreç sancılı oluyor. Kalıp yapmayı bilende genelde yüksek fiyat ister, sonuç olarak istediğin ürünü tek seferde veya 2 -3 parça halinde çıkarabilecek uygun (bu dönemde nasıl uygun olacaksa) bulup almak daha karlı olabilir.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

İstediğin ürünün tam boyutunu, ozelliklerini ve nerede kullanacagini yazarsan yardımcı olayim hocam. 

Ama buyuk bir şey ise kalip ücreti yüksek çıkar haberin olsun. 

Coder2 hocanın yazdigi Polietilen malzeme yumusaktir mesela, kullanım yerine göre malzeme seçilir ona göre kalıp yapılır. 

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

plastiği yakmadan nasıl eritiyorsunuz? diyelim ki kalıp yaptım paslanmazdan, iki delik bıraktım kalıba, bunun içine plastiği sıvı olarak dökmemiz gerekecek peki iyi hoş da bu ısı kaç derece olacak, plastiği yakmadan o kadar nasıl ısıtacağız, ve kalıptan kesinlikle ayrılacak garantisi var mı kırılmadan??

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

plastiği yakmadan nasıl eritiyorsunuz? diyelim ki kalıp yaptım paslanmazdan, iki delik bıraktım kalıba, bunun içine plastiği sıvı olarak dökmemiz gerekecek peki iyi hoş da bu ısı kaç derece olacak, plastiği yakmadan o kadar nasıl ısıtacağız, ve kalıptan kesinlikle ayrılacak garantisi var mı kırılmadan??

Bu iş enjeksyon makinasıyla yapılan bir iş. Evdeki şartlarla olabileceğini sanmıyorum. 

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

Farklı yöntemler var. Enjeksiyon da yapabilirsin, toz veya granül haldeki ham maddeyi doldurup ısıtabilirsin. 

Kalıbın için çukur veya çıktılı ise ürünü çıkarırken zorlanabilirsin hatta ürün bozulabilir. Kalıp fırından çıkar çıkmaz direk açılmıyor biraz soğutuluyor, bu surada plastik sertleşiyor. Kalıbı açtığın gibi ürün çıkarmazsan daha da şişip sağlam çıkarması imkansız hale gelebiliyor. Isı konusunda mühendislik derecesinde bilgin yoksa tecrübe edeceksin ama genelde (polietilen ile deneyimim olduğu için onun üzerinden konuşuyorum) fırı içi sıcaklık 100 dereceye gelince 7 dk civarı o sıcaklıkta tutarak sonra fırını kapatıyor ve fırın (kalıp değil) elle tutulabilecek derece soğuyana kadar pervaneler (sanayi tipi) soğutup sonra kalıbı fırından çıkarıyorduk. 

Dediğim gibi mühendislik bilgisi veya tecrübeniz yoksa muhtemelen birkaç defa (onlarca defa da olabilir) başarısız olacaksınız. Bu arada polietilen tekrar kullanılabilen bir malzeme, gidip patoza atarak ufak parçalar haline getirip tekrar kullanabilirsiniz, tabi granül hal gibi güzel görüntü vermez ama deneme aşamalarında maliyet düşürür. 

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

Banada hollandadaki şirket için alüminyum folyodan (sıcak yemeklerin soğumaması için) yapılmış, alüminyum folyoda üzerinede kağıt sarılmış plastik kapağı olan çorba kasesi için fiyat alabileceğim firma veya bu üretimi yapabilecek makine gerekli. Nerde bulabilirim?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

İstediğin ürünün tam boyutunu, ozelliklerini ve nerede kullanacagini yazarsan yardımcı olayim hocam. 

Ama buyuk bir şey ise kalip ücreti yüksek çıkar haberin olsun. 

Coder2 hocanın yazdigi Polietilen malzeme yumusaktir mesela, kullanım yerine göre malzeme seçilir ona göre kalıp yapılır. 

Mesela ne kadar yüksek? net bir ölçü yok elimde şu an ama verebilirim diyelim 40 tane yaptıracağım bundan ortalama maaliyet sunabiliyor musun ölçü verince?

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
Toplam Hit: 1078 Toplam Mesaj: 10
proje 3d yazıcı plastik