Programlama Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shimarik
    Shimarik's avatar
    Erkek

Merhaba müridler, yıllardır programlama ile uğraşıyorum. Ne kadar akış diagramları algoritmalardan bahsedilsede bir çoğumuz bodozlama programı yazmaya başlarız. Peki bir program sırası ile hangi modullerden yazılmaya başlanmalı coder müridlerimizin düşüncelerini bekliyorum. Saygılar

Bir Programcının Parmaklarının ucunda imkansız diye bişey yoktur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Benim düşünceme göre önce veritabanı kağıt üzerinde tasarlanmalı ardından uygulamaya geçilmeli ve ilk olarak veritabanını manipüle edecek fonksiyonlar yazılmalı (Örneğin verilerini giriş-çıkışının yapılacağı bir admin paneli , kullanıcı panelleri vs.) , daha sonra sayfa içinde veritabanından gelen verilere göre çalışacak ajax fonksiyonları yazıldıktan sonra en son veritabanındaki verileri sayfada gösterecek olan kodlar yazılmalı.Tabi her projede bu sıra izlenemeyebilir ama genel anlamda bu sırada gittiğim zaman herşey daha kolay sonuçlandı bu zaman kadar.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

sokoban doğru der.

MVC yapısı var, Model View Controller.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Model-view-controller

Buna göre yapılan projeler daha düzenli oluyor, MVC yi bildikten sonra programa yeni modül - kod eklemek daha kolay oluyor(muş).

yardırmak bizim işimiz
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ThundeR
    ThundeR's avatar
    Erkek

katmanlı mimari olayını bi araştır derim..

birde alttakini dinle

http://nedirtv.com/video/nedirtv-soylesileri-yazilim-gelistirmede-takim-calismasi

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shimarik
    Shimarik's avatar
    Erkek

Benim zaten kendime has oluşturmuş olduğum bir kodlama mantığım var bunada n-tier application (n-Katmanlı Mimari) ben uygulamalarımda buna zaten yer veriyorum ben sizlerin neler uyguladığınızı merak ettim sadece yinede bilgiler için teşekkürler.

Bir Programcının Parmaklarının ucunda imkansız diye bişey yoktur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Veritabanını zaten Entity Relationship diagramını kağıt ustunde yapmadan yazmaya başlayınca çorbaya dönüyor :) en azından bi notepad'e neler yapılacak hangi modüller uygulanacak vs vs yazılması taraftarıyım bende

Si vis pacem para bellum.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Eğer veritabanı kullanılacaksa R ve/veya ER diyagramları muhakkak olmalı. Nesne yönelimli bir dil kullanılacaksa UML diyagramları çıkarılmalı, üzerinde zaman harcanmalı. Testlere ve dökümantasyona da gerekli önem verilmeli kanımca. Bunları yaptıktan sonra daha sağlıklı projeler ortaya çıkacağı düşüncesine ben de katılıyorum.

Sen hiç kaval çaldın mı?
Toplam Hit: 1718 Toplam Mesaj: 7