folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder [Python] - "Data Source Name Not Found, And No Default Driver Specified", Hatası

[Python] - "Data Source Name Not Found, And No Default Driver Specified", Hatası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Selam dostlar , hemen konuya gireyim elimde bir mssql server var ben bu mssql servera Pyodbc vasıtasıyla bağlanıp o veritabanından veri çekeceğim fakat veritabanına bağlanamıyorum.Sıkıntı nereden kaynaklanıyor ? Centos üzerinde çalışıyorum onu da belirteyim.

Bağlanmak için kullandığım kod bu:

mssqlCon = pyodbc.connect('DRIVER={SQL Server};SERVER=serveripsi;DATABASE=vtadi;USER=sa;PWD=şifrem')

Bağlanmaya çalışırken verdiği hata da tam olarak bu :

pyodbc.Error: ('IM002', '[IM002] [unixODBC][Driver Manager]Data source name not found, and no default driver specified (0) (SQLDriverConnectW)')

.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Abi data source not found diyor. Data kaynağı bulunamamış. Bilgilerde bir sıkıntı vardır.

http://stackoverflow.com/questions/7881985/using-alternate-unixodbc-installation

setup.py dosyasını editlemen gerekiyor falan filan diyor.

----

Fakat bana göre onunla alakalı değil. İSimleri değiştirerek tam halini verebilir misin ? server, şifre, isim nasılda adlarını farklılaştırarak yazabilir misin ? slash vs.. işaretleri sıkıntı çıkartıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

edit ;

google gruplarda şöyle birşey var ;

import pyodbc 

conn = pyodbc.connect(r'DRIVER={FreeTDS};SERVER=testserver 

\mssql2008;DATABASE=eoffice;UID=erp;PWD=123;') 

crms = conn.cursor() 

crms.execute('SELECT cc_Name FROM tblHR_CodeClass') 

for line in crms: 

print 'cc_Name: %s' % (line.cc_Name) 

break 

conn.close() 

--------

çalışan hali. Aynı sıkıntıyı yaşamış, adam SQL Server yerine FreeTDS yazdırmış.

bu yüzden server ile alakalı olabilir diye düşünüyorum

Ayro tarafından 20/Tem/13 11:06 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

mssqlCon = pyodbc.connect('DRIVER={SQL Server};SERVER=14.5.0.12;DATABASE=Testus;USER=sa;PWD=XYZ229')

gibi bir connection hocam.php'den bu bilgilerle bağlanabiliyorum ama python bağlanmadı nedense.

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    sokoban bunu yazdı

mssqlCon = pyodbc.connect('DRIVER={SQL Server};SERVER=14.5.0.12;DATABASE=Testus;USER=sa;PWD=XYZ229')

gibi bir connection hocam.php'den bu bilgilerle bağlanabiliyorum ama python bağlanmadı nedense.

Hocam editlemiştim ;

SQL server yerine FreeTDS denemiş olmuş. Seninle aynı hata. Driver kısmından kaynaklanıyor bence. Nasıl çözeriz bulmaya çalışıyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı
    sokoban bunu yazdı

Hocam editlemiştim ;

SQL server yerine FreeTDS denemiş olmuş. Seninle aynı hata. Driver kısmından kaynaklanıyor bence. Nasıl çözeriz bulmaya çalışıyorum.

FreeTDS'te denedim hocam şimdi bana mısın demedi ibnetor :D gene aynı hatayı verdi.Ya mysql'e canavar gibi bağlanıyorum bu sql server hep dert arkadaş ya kıl amk şeyi.

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Allah allah ya :|

Vallahi unutmuşum hepsini hocam. Uzun zamandır python'a dokunmuyorum.

Sqlite ile mysql'de hiç hata çıkartmıyordu.  Microsoft için stackoverflow'da şöyle demiş ;

http://stackoverflow.com/questions/7317195/mssql-in-python-2-7

Bunun gibi yapmışsın sende öyle görünüyor. İlginç

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı

Allah allah ya :|

Vallahi unutmuşum hepsini hocam. Uzun zamandır python'a dokunmuyorum.

Sqlite ile mysql'de hiç hata çıkartmıyordu.  Microsoft için stackoverflow'da şöyle demiş ;

http://stackoverflow.com/questions/7317195/mssql-in-python-2-7

Bunun gibi yapmışsın sende öyle görünüyor. İlginç

Yav odbc.ini'de alias oluştur gibi bişeyler yazmışlar nette baktığım yerlerde ama saçma yani.Her bağlanacağım servera için gidip odbc.ini'de değişiklik yapacaksam ne anlamı kaldı connection string yazmanın.kafayı yemek üzereyim acil bir iş içinde lazım bi türlü halledemedim :F

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

http://kipb7.wordpress.com/2008/06/12/pyodbc-unixodbc-freetds-config/

Buradaki adımları uygulayarak sorunumu çözdüm arkadaşlar başınıza aynı durum gelirse buradan yararlanabilirsiniz.

.
Toplam Hit: 1084 Toplam Mesaj: 8