QR Kod Sorunsalı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek

Ya hocalar çok düz bir şekilde bir soru soracağım. Çalıştığım çok da kurumsal olmayan şirkete bi program yazdım. Şirket yurt dışına yaz meyve sebze ihrac ediyor. Uygulama üzerinden veriler tutuluyor. Kantar bilgileri vs. Her palet için de ayrı ayrı qr kod çıkartıp ( fiş yazıcısından) onunla yolluyoruz ürünleri. QR kod uygulama üzerinden taratıldığı zaman paletin bilgileri çıkıyor hızlıca. "Ne taşınıyor? Kaç kilo taşınıyor? Kaçıncı kalite taşınıyor? Kim taşıyor? Nereye gidiyor" gibi bilgilerden bahsediyorum. 

Şimdi gelelim sıkıntımıza. Benim çok da kurumsal olmayan şirketimdeki eşşşşek patronum bizim program için yazdığımız qr kodu google'da searchlemiş. Bir kod ona google'da testere sonuçları çıkartmış. Bir kod da çim biçme makinesi. Muhtemelen benim ürünlere verdiğim ID'ler ile çakışan satış sitesi ID'leri eşleşince onların sonuçları çıkmış. Şimdi ortalıkta " Umut Bey rezil oluruz romanyada biri google ile taratırsa" diyor. Hatta arada gaza gelip " Hele bir de avrupa taratırsa o zaman siz testere satmıyorsunuz vergi kaçırıyorsunuz diye ihbar ederler bizi şirket mühürlenir" diye kendi kendini korkutup beni de yoruyor. 

Umut ettiğim konu  ise

Ben program üzerinden sürekli olarak bastığım farklı QR kodların hepsini  tahribatmeyve.com sitesine yönlendiremez miyim? Yönlendiremem gibi geliyor çünkü sürekli QR kod değişiyor. Ama bir kısmı aynı kalıyor ise belki de o kısımdan ana siteye yönlendirme yapabilirim. 

Başına daha önce böyle bir sorun ya da ihtiyaç gelen kimse var mı acaba

Aslan bile atı görünce götünü saklar
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

aklıma direk şöyle bişey geldi. 

qr kodda aslında site yönlendirme url i olur tahrimeyve.com/SENINASILQRINDAKIID

senin uygulama buna göre parse eder, eğer başka bişeyle bakarlarsa da zaten websitesine gider. orada da url forward yaptırırsın. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Hocam qr code text veya link girebilirsin. Neden sadece barkod gibi id giriyorsun. Belli bir standart belirle, ona göre qr ürettir.

Örneğin;

Firma: xxxxx
    Menşei : TR
    Ürün: Elma
    Ağırlık : 100 kg.
    Üretim Tarihi : 02.02.2022
    Sevk Tarihi : 05.02.2022
    Parti no: 54685474
    Link : www.xyz.com/asd123

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek

Hocalar çok teşekkürler. İki yorumu da deneyip tarafımı seçeceğim. Ardından konuyu güncellerim ^^ 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

senin uygulama buna göre parse eder, eğer başka bişeyle bakarlarsa da zaten websitesine gider. orada da url forward yaptırırsın. 

Statik text barındırma, bu şekilde yap.

İleride AA bu bilgiyi yanlış girmişiz dersen o statik qr kodu değiştirmen gerekir, lüzumsuz bir atak olur.

https://tahrimeyve.com/qrcodeid 

Şeklinde olur, senin uygulamanın user agent'i ile istek geldiğinde onu json olarak dondurursun.

Ya da urlden idyi parse edersin direkt. Mevcut sistem işler.

Browser ua ile geliyorsa request, o zaman sitede ürünü gösterirsin direkt vs. Vs.

end tarafından 14/Şub/22 14:56 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Ama şirket sahibi de malmış gerçekten.

Sen öve öve anlat bu yapacağın işi, şöyle iyi olacak bak bunu böyle muazzam yaptım. Uyumadım şöyle bir özellik ekledim gibi gibi.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    sLeymN bunu yazdı

İleride AA bu bilgiyi yanlış girmişiz dersen o statik qr kodu değiştirmen gerekir, lüzumsuz bir atak olur.

Şeklinde olur, senin uygulamanın user agent'i ile istek geldiğinde onu json olarak dondurursun.

Browser ua ile geliyorsa request, o zaman sitede ürünü gösterirsin direkt vs. Vs.

end, malesef öyle olmaz. Ürünü yurtdışına gönderirken konşimento belgesinde gönderilen koyteyner, palet vb. ürünlerin numarası, içeriği, ağırlığı.... yazmak zorunda. Bu hem ürünü uçak/gemi yüklemede, hemde gümrükde lazım.

Yani sonradan değiştirme gibi birşey zaten söz konusu değil. Genelde verilen sondaki web link sadece etiketi doğrulamak içindir. Genelde liman, antrepo, depo gibi yerlerde internet bağlantısı sıkıntı yatatır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    end bunu yazdı
    sLeymN bunu yazdı

end, malesef öyle olmaz. Ürünü yurtdışına gönderirken konşimento belgesinde gönderilen koyteyner, palet vb. ürünlerin numarası, içeriği, ağırlığı.... yazmak zorunda. Bu hem ürünü uçak/gemi yüklemede, hemde gümrükde lazım.

Yani sonradan değiştirme gibi birşey zaten söz konusu değil. Genelde verilen sondaki web link sadece etiketi doğrulamak içindir. Genelde liman, antrepo, depo gibi yerlerde internet bağlantısı sıkıntı yatatır.

Abi adam zaten id basıyormuş ki qr code olarak.

Demek ki oluyormuş şeklinde düşündüm haliyle.

end tarafından 14/Şub/22 16:24 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

Abi adam zaten id basıyormuş ki qr code olarak.

Demek ki oluyormuş şeklinde düşündüm haliyle.

Evet geleneksel yöntem bu şekilde. konşimento bir excel listesi gibi düşün, her kutu için bir seri no var, detaylar konşimento yazıyor. Yeni sistemde genelde uhf gibi long distance rfid etiket üzerine qr code da detaylarda basılır. RFID el terminalı sayesinde 60 m. mesafaye kadar rfid etiketi bulur okur. Depoda kutu, palet arama derdine büyük çözüm getirir. qr code da da bir çok bilgi yer alır ama genelde qr code yerine datamatrix code de çok kullanıyor.

Arkadaş normal barkod olarak basabileceği bir sayısal değeri qr code olarak vermiş ve artık bütün cep telleri google lens vb. den qr code okuyabiliyor. Burada problem patronun mallığı, başka bir durum yok.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Hocam qr code text veya link girebilirsin. Neden sadece barkod gibi id giriyorsun. Belli bir standart belirle, ona göre qr ürettir.

Örneğin;

Firma: xxxxx
    Menşei : TR
    Ürün: Elma
    Ağırlık : 100 kg.
    Üretim Tarihi : 02.02.2022
    Sevk Tarihi : 05.02.2022
    Parti no: 54685474
    Link : www.xyz.com/asd123

En rahat çözüm bu oldu hocalar. Hepinizn eline sağlık. şimdi biraz allayıp pullayıp patrona satacağım işi bakalım

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ucenmi
    ucenmi's avatar
    Erkek

sana onerim qr koda firmanin logosunu koy daya guzel satarsin patrona

ornek olusturmak icin burayi kullanabilirsin

https://www.qrcode-monkey.com/

Toplam Hit: 1338 Toplam Mesaj: 11
code qr