folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder R-L-C Devrelerden Anlayanlar Yardımcı Olsun Bana...

R-L-C Devrelerden Anlayanlar Yardımcı Olsun Bana...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuhhhh
    tuhhhh's avatar
    Erkek
    ya ikinci dereceden r-l-c devrelerin çözümü hakkında bilgi verebelirmisiniz bana.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    faseur
    faseur's avatar
    Erkek
    ne istiyosun sen şimdi. çözümü derken çıkan gerilim giren gerilim oranını mı merak ediyosun? bunlar için elemanların fazörler veya laplace dönüşümü vasıtasıyla elde edeceğin diferansiyel denklemlerini çözersin.. çok istiyosan sana kitap ta önerebilirim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuhhhh
    tuhhhh's avatar
    Erkek
    bak mesela iki gözlü paralel bir devre var.birinci kolda 10v kaynak(v),buna seri bir direnç(R1).orta kolda bir adet kapasite(c) ve buna seri bir direnç(R2).üçüncü kolda ise bir bobin(L) ve buna seri bir direnç(R3) var.bu devrenin düğüm veya çevre metodu ile dif denklemini nasıl çıkarırım.direk dif denklemini yazarsan ben onu anlamaya çalışırım.yardımını bekliyorum
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    faseur
    faseur's avatar
    Erkek
    söylediğin gibi bi devrenin bi tek denklemi olmaz zira takdir edersin ki bi denklem diğer değişkenler ya da değişmeyenler bişeye eşitlenerek olur. biz ne yapabiliriz? devrede ortak ve her eleman için geçerli olan gerilim ya da akım olmadığına göre, böyle bi tek denklem yazamayız. ama söylediğin üç koldaki akımların arasındaki ilişkiden yararlanabiliriz(düğüm denklemi). üstteki koldan geçen akıma i1;alttaki koldan geçen akıma i2 dersek, ortadaki koldaki akıma da (i1-i2) diyebiliriz. sonra dediğin iki gözde de çevre akımını yazarsak

V-(R1.İ1)-(i1-i2).R2-(i1-i2).(1/s.C)=0

(i1-i2).(1/s.c)+İ2.R2-İ2.R3-s.L.İ2=0

{bu denklemlerdeki (1/s) çarpanı zaman üstünde integral in laplace dönüşümünü ; s çarpanı ise zamana göre türevin laplace dönüşümünü ifade etmektedir. V dediğin gerilim kaynağıdır fakat A.C. olması şarttır yoksa C elemanı üstünde bi etkisi olmaz. bi de c ve l nin uç denklemlerini veriyim anlaman kolaylaşsın.. (dV/dt .C=I(kapasite için akım gerilim denklemi)) (dI/dt .L=V(endüktans için akım gerilim denklemi))
    bu iki denklemden i1 ve i2 yi bulabilirsin. böylelikle her elemanın üstündeki gerilimi akımı falan ne istiyosan bulursun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    faseur
    faseur's avatar
    Erkek
    kafana takılan bişey varsa söyleyebilirsin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Satyric
    Satyric's avatar
    Erkek
    Kardeş finalinden çıktığım hafta oldu, sanki hepsini unutmuş gibiyim ama kafana takılan bi soru olursa yardımcı olabilirim ama bu kadar genel bi soru olunca zor geliyo...

sorun bi problem olursa bakabilirim

Bin bilsende bir bilene sor.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuhhhh
    tuhhhh's avatar
    Erkek
    ya biz daha laplace metodunu görmedik bana sadece i(t) veye v(t) ye göre dif denklemi lazım.galiba ben konuda yardım bulamıcam
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    faseur
    faseur's avatar
    Erkek
    sevgili tuhhh
    öyle s görünce kafanın karışmasına gerek yok. burda s d/dt anlamında yani bildiğin dif. denklem bildiğin türev. 1/s de bildiğin integral anlamındadır. s ve 1/s yerine türevi ve integrali yazarsan senin istediğin şekilde bi çözüm bulmuş olursun.bak şimdi al eline kağıtı kalemi yukarıdaki denklemleri yaz oraya. sonra da s yerine d/dt 1/s yerine de integral işareti koy istediğin şey olacaktır. s ler falan işlem kolaylığı olsun diye uydurulmuş dönüşümlerdir..

kolay gelsin yine de buradayım.. kafana takılırsa bişey.
Toplam Hit: 1955 Toplam Mesaj: 8