folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder R Programlama Dili Ve SPSS

R Programlama Dili Ve SPSS

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

4 kredilik matlab gosterdiler bir isime yaramadi, biyologuz diyoruz baska seyler ogret diyoruz hoca tuttu bize  bir tusa bastigimizda tus  hareket edicekmiste her yon degistirdiginde renk degistirecekmisti ayni zamanda buyuyup kuculucekmis, yok efendim bir proram yazicaz masa ustundeki exel dosyasini secicez sonra programda AHMET aradigimizda bize ozelliklerini vericek mis felanmis hep boylee seyler ogretti. 4 islem haricinde hic bir matematige dair islem yapamiyorum matlab de ama yinede CC ile gecebildik.

Neyse konumuz su  ben genetik okuyorum binlerce bazlik dizilimlerimiz oluyo bunlarada nokta mutasyonu ya da bazi aminoasitler felan ariyoruz  veya bazen elimizde protein oluyor bunun mutasyonunun proteinde ne gibi farklililara yol acdigini ogrenmemiz gerekiyor ve bu bioinformatik le yapilabilen bir sey.Bu alanda bir cok porgramlama dili kullaniliyor ancak R programing epey is kolaylastirici bir yani var.Simdi ben R programing  ve  SPSS ogrenmeyi kafaya koydum  sorum ise bunlar da ne kadar zorlanirim ve programla ogrenirken Sadece informatik icin isime yarayan kismini mi ogreneyim yoksa temelden mi giris yapayim bu programlamalara?

SPSS de zaten cok bir sey yok gibi bir kac test kullanmayi ogrensem benim isimi gorur cok karmasik hesaplamalari ustasina birakiriz ama dersenizki yok R i en temelden ogren o zaman spss e de ihtiyac kalmaz spss e ugrasmam ve konuya genel olarak tavsiyeleriniz.

Not:destege yazmak gerekde burayada not dusiyim ben pm atamiyorum surekli host yok diye sayfa dusuyo ama forumda dolasirken dolasiyorum pmlerine cevap veremedigim arkadaslar kusurabakmasinlar

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Hocam sende gördüğüm tipik üniversite öğrencisi psikolojisi.

Hocamız bize öğretmedi, bize yanlış şeyler öğrettiler muhabbetlerinden bir tane daha sadece.

Excel dosyasındaki Ahmet yazısını daha bulamazken, bazik dizilimdeki nokta mutasyonunu nasıl bulacaksın?

Programlamaya başlarken öğrenmen gereken temel şeyler hocanın öğrettikleri.

4 işlemi yapabiliyorsan, geriye birşey kalmıyor zaten algoritma ve programlamanın temelini öğrenmeye başlamışsın demektir.

Yok yapamıyorsan zaten diğerlerini de yapamayacaksın.

Ha diğer konularla ilgili bilgim ve uzmanlığım yok, illaki birisi cevaplar.

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı

Hocamız bize öğretmedi, bize yanlış şeyler öğrettiler muhabbetlerinden bir tane daha sadece.

Excel dosyasındaki Ahmet yazısını daha bulamazken, bazik dizilimdeki nokta mutasyonunu nasıl bulacaksın?

4 işlemi yapabiliyorsan, geriye birşey kalmıyor zaten algoritma ve programlamanın temelini öğrenmeye başlamışsın demektir.

Aslinda ben oyle bahane bulup surekli sikayet eden birisi degilim ve ogrencilerin sikayetlerini toplayip bu sikayetleri cozen birisi olarak zaten bu tutum yapici olmaz.

Benim orada anlatmak stedigim su, Biz Muhendislik fakultesindeyiz bilgisayar muhleri ve diger muhendislerle ayni aldigimiz bazi dersler vardi Matlab de bunlardan birisi Matlab de yapilamiyacak hic birsey yok onu gordum ancak hoca bilgisayar muhendisligi hocasi oldugu icin ve sinifin buyuk bir cogunluguda muhendislik ogrencisi oldugundan  matlab de guide kismindan cikamadik ve matematige dair bile birsey goremedik ayni lisede gordugumuz Visual B de yapilan seyleri yaptirdi  hani o kadar ders saati o kadar caba bosa gitti cv me dahi yazmiyorum matlabi smdi birsey sorarlar da bilemezsem diye ve dersden de basarisiz gecmedim.

Bu sene n oldu biz konseyde gerekli duzenlemeyi yapip senatoya yolladik artik genetik ve biyomuh ogrencileri dersi ayrica aliyorlar ve ne ogreniyorlar dersin? dna ve aminoasit  dizilimi. Yani en basinda olmasi gereken buydu ancak biz yapamadik. Simdi elime  bi a4 alip 500 bazlik  dizilimde  kagitin ustunde stop kodon,mutasyon,promoter bolgelerini  ariyorum niye cunku bionformatic bilmiyorum

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı

Hocam bu konuda yanlışın var.

Matlab dediğin arayüz geliştirilip program yazmak üzerine kullanılan bir program değil, adı üstünde matrix laboratory :)

Adamlar da biyoinformatik üzerine çalışınca muhtemelen büyük datalar ile uğraşıyorlar, temel matris işlemleri toplu veri işleme csvden okuma csvye yazma, ne bileyim PCA nasıl yapılır? Makine öğrenmesi kütphaneleri nasıl kullanılır. Veri nasıl görselleştirilir vb'nin anlatılması lazım. Kaldı ki piyasadaki kullanımının %90'ı bu şekilde zaten :)

Sorunun cevabına gelirsek. Daha önceleri aktif olarak Matlab kullanmış ve Makine Öğrenmesi dersinde ucundan ucundan R'a bulaşmış birisi olarak bence Matlab üzerinden devam etmende fayda var. R zaten Matlab'a benziyor, sadece matlab'ın istatistik ve makine öğrenmesine indirgenmiş hali gibi. R'da yapıp da Matlab'da yapamayacağın birşey olduğunu sanmıyorum. Ayrıca kaynak açısından matlab çok daha geniş ve google da "how reduce data with r" gibi bir arama genelde sağlam sonuç vermiyor :)

SPSS nedir ne değildir hiçbir fikrim yok o yüzden yorum yapamıyorum.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Bende matlab anti patisi olan biriyim. Her modülü paralı amkduklarım. Akademik öyle bir kabul etmiş ki, sanki matlab hariç biçbir bokla yapılmaz bu işler. He işleri kolaylaştırıyor mu? Kesinlikle.

Geçen araştırdıydım R programlama dilini, ücretsiz açık kaynak güzel bir dil. Veri madenciliği, makine öğrenmesi, istatistik gibi alanlarda kullanılıyor. Bi arada onada el atacam bakalım.

bioinformatik le restriction enzyme mapper yapmıştım en basitinden bioinf. dersinde. Bana kalırsa bir python felanda öğrenmelisin sadece R ile kalma.

DrKill tarafından 15/Kas/15 21:04 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Hocam bana göre SPSS genetikçiler için iyi bir tercih değil. İşine yaramayacak çok fazla özelliği var ve örneğin primer dizayn analizi gibi yaşamsal konularda da yetersiz kalıyor. Bence onu tam ayrıntı öğrenmeye kasmak gereksiz vakit harcamak olur. SPSSde yapacağın şeyler zaten anova manova fischer vesaire, onları da Minitab ile Wolfram ile bile yapabiliyorsun.

Matlab, R, bunlarla ilgili fikir söylemek için tam olarak ne çalıştığını ve hangi alanda ilerlemeyi düşündüğünü bilmek lazım.

Onun dışında biyologsan nasıl mühendislik fakültesindesin?

izzmarit tarafından 15/Kas/15 21:56 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

program yazmadan, çözüm üretmeden programlama dili mi öğrenilir?

hoca 1 veriyorsa sen 10 yazacaksın

http://www.scipy.org/

python'un modifiye Şahin'i

matlab niyetine kullanabilirsin

ayrıca matlab'da help diye bir komut var, fonksiyonun detaylı açıklaması ve bir örnek sunan, bilmem bilir misin

ek olarak Yardım menüsüne girdiğinde köpek gibi dökümantasyonu var

1 dönemde hocanın ne öğretmesini bekliyorsun ki?

matlab dersini 85 ile geçtim, sorsan matlab biliyor musun, bilmiyorum

niye, üzerine düşmedim, cazip gelmedi

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

@izzmarit

muhendislik ve dogabilimleri fakultesi diye geciyo bizim fakulte ama tabi bildigin gibi bizim muhendis oldugumuz felan yok duz mbg ogrencisiyiz.

Spss gozume basit geldigi icin ogrenmek istiyorum zaten yani spss den kastim seninde yazdigin testler olacak, olurda hayvan deneyleri ya da  insanlarda bi polimorfizm bakicak oldugumuzda  anlamlimi degilmi,programdan bir rakam alabilelim yeter  diye istiyorum,aslinda hic spss e bulasmadan exelde halletsem daha iyi de spss de hazir tusu felanda varken

ben matlab a bulasmak istemiyorum aslinda, cunku  bioinformatikde ugrasicak arkadaslarin cogu R ogrenmisler  hani ben bu alanda da ilerlemiycem ancak yinede bilgisayarlada aram iyiyken bir ucundan tutayim diyorum ne yapiliyor ne yapilabilir bir goreyim bir kisminida kendim yapayim diye giriyorum. O yuzden  anova dir student t  k2 testi gibi bir kac test yapabilecek kadar spss, informatikte isime yarayacak kadar da R ogrensem yeter diyorum,senin onun haricinde tavsiye edebilecegin program var mi? gerci bioinformatik de pek program kullanilmiyo gibi hep siteler uzerinden ilerliyolar oralar yetiyo.bi MEGA var bir de geneious var gordugum  cok kullanilan.

Bir biyolog olarak tavsiyelerin onemli

@Drkill

Kusurabakma konuda da derinlemesine niyetimi aciklamamisim, program tavsiyen icin ayrica tesekkurler ancak tam olarak bioinformatik de ilerlemek istemedigim icin birde  daha iyi bildiginiz gibi programlama okadar kolay olmadigi icin pek bulasmak  istemiyorum niyetim temel seyler ogrenmek. SPSS de Belli basli bana P degeri verebilecek testler ve bioinformatikde kullanabilecegim kadar R yeterli olur gibi.

Yani bi aminoasit dizilimi yapip 3d goruntusunu olusturup ayni proteinin mutantinin 3d goruntusunu olsuturup ust uste bindirip ne degisiyo bakabilsem ya da hangi bolgede hangi harf eklendiginde ne gibi degisiklikler oluyo  gibi seyler bilsem bana yeticek dahasi zaten derya deniz ben baska bir alanda calismak istiyorumda

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Hocam Minitab'a bi bakar misin? Dedigin analizleri guzelce yapan minik bir programcik bu. Kullanimi da asiri kolay. Ayrica portable da kullanabilir cok lazim olursa matlaba spsse export da edebilirsin. Bu ufaklik senin isini gorecek gibi.

Spsse Ra harcayacagin vakti de bana sorarsan ncbi vb. siteleri/sistemleri (blast, refseq..) ogrenmeye harca. Yarin bir liste yaparim isine yarar gorduklerine bakinirsin.

Onun disinda, protein modelleme mi calisiyorsun? 

izzmarit tarafından 16/Kas/15 00:33 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
Toplam Hit: 1414 Toplam Mesaj: 9
r spss r programing