Raspberry Pi - IR Hakkında Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JpnTr
    JpnTr's avatar
    Erkek

Merhaba saygıdeğer Tahribat ailesi, 

Elimde Raspberry Pi 3 Model B ve IR alıcı-kumanda seti var. Dijital pine taktım alıcıyı kurulumları da yaptım. Deneme amacıyla kumandadan bir tuşa bastığımda mode2 -d /dev/lirc0 komutunu yazdığımda

http://prntscr.com/j0naxa bu çıktıyı veriyor herhangi bir tepki vermiyor kumandaya basınca da. İnternette bayağı araştırdım, pin değiştirdim acaba sorun onda mı diye nafile. Yol gösterecek, yardım edecek biri çıkarsa süper olur 

Bir cinayet işleniyorsa tek suçlu katil değildir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

kod ve şemadaki pinler birbirini tutuyor mu? Bir de arduinodan bildiğim kadarı ile pvm mi ne destekli poinlerin yaptığı işle digital analogu n ki bir değil tamamen yüzeysel bilgim var.

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JpnTr
    JpnTr's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

kod ve şemadaki pinler birbirini tutuyor mu? Bir de arduinodan bildiğim kadarı ile pvm mi ne destekli poinlerin yaptığı işle digital analogu n ki bir değil tamamen yüzeysel bilgim var.

önce 7. pine bağladık sonra videolarda gösterilen pini denedik yine aynı sonuç. Pin konusunda sıkıntı yok gibi gözüküyor kodları da düzgün çalıştırdık yine de olmadı ne hikmetse

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

sudo ile başlatmayı denedin mi?

düzenleme: bir de telefonun kamerasından kumandaya bak bakalım tuşa basınca ir sinyalini görebiliyor musun kumanda çalışıyor mu diye.

yawuz tarafından 04/Nis/18 12:41 tarihinde düzenlenmiştir

tahribat.com a can feda
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JpnTr
    JpnTr's avatar
    Erkek
    yawuz bunu yazdı

düzenleme: bir de telefonun kamerasından kumandaya bak bakalım tuşa basınca ir sinyalini görebiliyor musun kumanda çalışıyor mu diye.

Sudo ile başlatınca pi yerine root yazıyor. Arduino ile çalıştırdık çıktı alabiliyoruz kumandadan

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JpnTr
    JpnTr's avatar
    Erkek

İşletim sistemini yeniden kurdum ama yine de elle tutulur bir gelişme yok bu konuda

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    JpnTr bunu yazdı
    yawuz bunu yazdı

Sudo ile başlatınca pi yerine root yazıyor. Arduino ile çalıştırdık çıktı alabiliyoruz kumandadan

Arduino ile denedin ve sonuç aldıysan hem kumanda hem de alıcı (göz dedikleri zımbırtı) çalışıyor demektir.

Bu durumda raspberry yi gözden geçirmen lazım.

Google dan pull-up ve pull-down denilen, direnç ile yapılan şeye bir bak onu kontrol et. Belki onu yapmıyorsun dur. Kullandığın IR alıcı ve raspberry arasında voltaj farkı olabilir. Belki raspberry 5v ile çalışıyordur ama senin alici 3.3 v. Veya tam tersidir. Bunları da göz önünde bulundur.

Raspberry için yazılmış yazılım(kutuphane) da puls kaçırıyor olabilir. Yazilim sorunu da olabilir

antivir-US tarafından 05/Nis/18 21:12 tarihinde düzenlenmiştir

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JpnTr
    JpnTr's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı
    JpnTr bunu yazdı
    yawuz bunu yazdı

Arduino ile denedin ve sonuç aldıysan hem kumanda hem de alıcı (göz dedikleri zımbırtı) çalışıyor demektir.

Bu durumda raspberry yi gözden geçirmen lazım.

Google dan pull-up ve pull-down denilen, direnç ile yapılan şeye bir bak onu kontrol et. Belki onu yapmıyorsun dur. Kullandığın IR alıcı ve raspberry arasında voltaj farkı olabilir. Belki raspberry 5v ile çalışıyordur ama senin alici 3.3 v. Veya tam tersidir. Bunları da göz önünde bulundur.

Raspberry için yazılmış yazılım(kutuphane) da puls kaçırıyor olabilir. Yazilim sorunu da olabilir

Dediklerini deneyeceğim, 3.3V ile çalışıyor IR biz de aynı V değeri ile besliyoruz onda sıkıntı yok. Dün biraz daha araştırdım versiyonda da sıkıntı olabilir demişler 0.9.4 versiyonu LIRC için biraz sorunluymuş en kötü eski versiyonlardan birini bulup onu kurmayı deneyeceğim, umarım işe yarar

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

IR alıcı 3.3v ile çalışmıyor olabilir. Bazıları 5v ile çalışır. IR alıcının modelini biliyor musun? datasheete bakmak lazım.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JpnTr
    JpnTr's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

IR alıcı 3.3v ile çalışmıyor olabilir. Bazıları 5v ile çalışır. IR alıcının modelini biliyor musun? datasheete bakmak lazım.

Kusuruma bakma araştırdıklarımın hepsini söylemedim. https://cdn.instructables.com/ORIG/FIQ/ENUE/IIXJKT1Q/FIQENUEIIXJKT1Q.pdf 1838B IR alıcı kullanıyorum, Arduino üzerinde 3.3 V ile çalıştırdım dahasheet 5.5'e kadar dayandığını yazıyor denemedim ama olmadı 5.5 ile de deneyeyim tepki verecek mi diye

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    JpnTr bunu yazdı
    antivir-US bunu yazdı

Kusuruma bakma araştırdıklarımın hepsini söylemedim. https://cdn.instructables.com/ORIG/FIQ/ENUE/IIXJKT1Q/FIQENUEIIXJKT1Q.pdf 1838B IR alıcı kullanıyorum, Arduino üzerinde 3.3 V ile çalıştırdım dahasheet 5.5'e kadar dayandığını yazıyor denemedim ama olmadı 5.5 ile de deneyeyim tepki verecek mi diye

raspberry 3.3 ile çalışıyor ve 5 volta pinleri dayanmıyorsa sorun olabilir dikkat et. sensöre 5v verdiğinde sensör çıkışından da 5v alacaksın. Dikkatli olman lazım

Toplam Hit: 1877 Toplam Mesaj: 11
raspberry pi ir sensör