folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Raspberry Pi Ve Arduino

Raspberry Pi Ve Arduino

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Arkadaslar Raspberry pi ve Arduino hakkinda bir sorum olacak bu islerle ilgilenen ve tecrubesi olan vardir diye umuyorum.

Bu iki urun arasinda kaldim birisinde wifi var digerinde yok yani Raspberry de farkli modeller var hangisi ne icin kullaniliyor tam bilgim yok.

Bu urunu ilk basta kripto para takibi icin kullanicam daha sonra pc de sicakliklari takip etmek icin de olabilir.

Arduino'da tum kodlari girdikten sonra sabit bir guce bagli olsa surekli fiyatlari gosterir degil mi? Yoksa pc hep acik mi kalmasi gerekiyor?

Raspberry pi pico da wifi yokmus bunun icin ayri bir urun alinmasi gerekiyor almasina alirim da 

Iki urun arasinda kaldim bu ahududu nedendir bilmem daha cekici geliyor ama :) sizce nasil yapayim?

Bir de bu cihazlarin dedigim islerde kullanacagim icin uzun sure acik kalmasi arizalanmasina sebep olur mu? Bunun icin ozel kutular var fanli falan gerekirse onlardan da alabilirim.

Can sikintisi iste alip birseyler yapayim diyorum.

NodeMCU ESP8266

Raspberry Pi Pico

KNOWLEDGE IS POWER!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Nodemcu fazlasıyla işini görecektir. Hatta onun bir üstü daha fazla ram, cpu olan ESP32 modellerine alabilirsin.

Raspery'nin pi zero w modelinin üstünde wireless var ama senin yapacağın iş için pahalı ve fazla gelir.

Ayrıca esp ile rpi her ne kadar birbirine benzesede çok farklılar.
    rpi bildiğin pc. üstünde bir linux işletim sistemi çalışıyor, kendi üzerinde klavye mouse takarak programlayabilirsin.
    ESP/arduino ailesi ise SoC mantığında bir microcontroller dan ibaret, üzerinde sadece bootloader vardır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Nodemcu fazlasıyla işini görecektir. Hatta onun bir üstü daha fazla ram, cpu olan ESP32 modellerine alabilirsin.

Raspery'nin pi zero w modelinin üstünde wireless var ama senin yapacağın iş için pahalı ve fazla gelir.

Ayrıca esp ile rpi her ne kadar birbirine benzesede çok farklılar.
    rpi bildiğin pc. üstünde bir linux işletim sistemi çalışıyor, kendi üzerinde klavye mouse takarak programlayabilirsin.
    ESP/arduino ailesi ise SoC mantığında bir microcontroller dan ibaret, üzerinde sadece bootloader vardır.

Yorum icin tesekkurler.

ESP32 modelini bilmiyordum ogrendigim iyi oldu en ust surum daha iyi olacaktir buna odaklanayim :)

Merak ettigim diger bir durum bu karta ekran baglayip kodu girdikten sonra guce bagli olmasi yeterli mi? PC den bagimsiz wifi oldugu surece bilgiler otomatik ekrana duser mi? 

Isinip isinmadigi hakkinda bir bilgim de yok bazilarina minik fan baglamislar gerekirse baglarim.

KNOWLEDGE IS POWER!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Çok farklı kulvardalar. Arduino uno 8 bit, pi pico 32 bit. Birisi c ile programlanıyorken diğeri python ile de programlanabiliyor. Diğer raspberry pi'ler de çeşitli teknik özelliklerde gömülü sistemler. Modifiye bir linux işletim sistemi kullanılıyor (2B ve üzerinde windows 10 iot de çalıştırılabilir).

Esp8266 ve esp32 ise daha çok pi pico ayarında. Yalnız bu modüllerden alırken yorumlara bakıp, kullanıcı değerlendirmesi yüksek olanlardan almanızı tavsiye ederim. Şayet piyasada dolaşan bu boardların çeşitli sorunları olabiliyor. Örnek vermek gerekirse Wemos'un ürettiği Arduino Uno formatındaki esp8266'daki silk screen yanlış. Hangi pin Arduino platformunda hangisine denk geliyor bulmak zor. Aynı şekilde yine Wemos'un ürettiği Lolin32 v1.0 da brownout problemi var. Hatta adamlar sayfalarından kaldırmışlar bu modelleri.

Bluetooth bağlantısına ihtiyaç yoksa esp8266 yeterli. Çoğu esp8266 modülünde auto-download ve auto-reset düzgün çalışıyor (geliştirme yaparken ne kadar önemli olduğunu görürsünüz). Ayrıca arduino platformunda kullanacaksanız, kütüphane oldukça olgun. Abuk sabuk sıkıntılarla fazla karşılaşmıyorsunuz. Esp32 için biraz daha yol var bu konuda.

YeniHarman tarafından 24/May/21 22:41 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Çok farklı kulvardalar. Arduino uno 8 bit, pi pico 32 bit. Birisi c ile programlanıyorken diğeri python ile de programlanabiliyor. Diğer raspberry pi'ler de çeşitli teknik özelliklerde gömülü sistemler. Modifiye bir linux işletim sistemi kullanılıyor (2B ve üzerinde windows 10 iot de çalıştırılabilir).

Esp8266 ve esp32 ise daha çok pi pico ayarında. Yalnız bu modüllerden alırken yorumlara bakıp, kullanıcı değerlendirmesi yüksek olanlardan almanızı tavsiye ederim. Şayet piyasada dolaşan bu boardların çeşitli sorunları olabiliyor. Örnek vermek gerekirse Wemos'un ürettiği Arduino Uno formatındaki esp8266'daki silk screen yanlış. Hangi pin Arduino platformunda hangisine denk geliyor bulmak zor. Aynı şekilde yine Wemos'un ürettiği Lolin32 v1.0 da brownout problemi var. Hatta adamlar sayfalarından kaldırmışlar bu modelleri.

Bluetooth bağlantısına ihtiyaç yoksa esp8266 yeterli. Çoğu esp8266 modülünde auto-download ve auto-reset düzgün çalışıyor (geliştirme yaparken ne kadar önemli olduğunu görürsünüz). Ayrıca arduino platformunda kullanacaksanız, kütüphane oldukça olgun. Abuk sabuk sıkıntılarla fazla karşılaşmıyorsunuz. Esp32 için biraz daha yol var bu konuda.

Tesekkur ederim hocam yorumunuz icin

Kullanici degerlendirmesi derken korsan urun de olabiliyor mu?

Aliexpress'ten alirim herhalde cok fazla urun var hangine birine bakayim iyice kafam karisti bir link paylasir misin rica etsem?

Diger arkadasa sormustum gerci daha gormedi sanirim wifi olan karti usb ile guce baglamam yeterli oluyor mu? pc ye gerek var mi?

Dedigim gibi kripto para akisini guncel gormek icin kullanicam. Umarim dayanikli bir urundur 7/24 acik kalmasa da problem yaratmaz umarim.

KNOWLEDGE IS POWER!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Bu kartların hepsini kendin programlaman gerekiyor. Şöyle bir örnek proje var: https://www.instructables.com/Build-a-Cryptocurrency-Tracker-With-ESP8266-and-Ar/

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Bu kartların hepsini kendin programlaman gerekiyor. Şöyle bir örnek proje var: https://www.instructables.com/Build-a-Cryptocurrency-Tracker-With-ESP8266-and-Ar/

Biliyorum evet kodlamayı ben halledicem. 

KNOWLEDGE IS POWER!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

8266 al geç hocam her şeyi hazır internette çokça örnek bulabilirsin. Local'e bir server kur ESP8266 ile bunu her yerden kontrol edebilirsin. İstersen dışarıya at. ESP8266 da dikkat etmen gereken tek şey. KOD eklerken / Çalıştırırken TX RX kablolarını değiştir. Sonra oturur ağlarsın vah neden olmadı diye (kendimden biliyorum :))) )

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

8266 al geç hocam her şeyi hazır internette çokça örnek bulabilirsin. Local'e bir server kur ESP8266 ile bunu her yerden kontrol edebilirsin. İstersen dışarıya at. ESP8266 da dikkat etmen gereken tek şey. KOD eklerken / Çalıştırırken TX RX kablolarını değiştir. Sonra oturur ağlarsın vah neden olmadı diye (kendimden biliyorum :))) )

Oyle gorunuyor hocam 8266 alacam :)

Bilgilendirme icin cok sagol

KNOWLEDGE IS POWER!
Toplam Hit: 938 Toplam Mesaj: 9
arduino arduino raspberry kripto