folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Rj - 45 Bağlantı Sorusu.

Rj - 45 Bağlantı Sorusu.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unchain
    unchain's avatar
    Erkek

Staj yerinde bi abi bana bildiğimiz a ve b tipi bağlantının aksine 2 soru sordu. 
    1 ini hallettim de diğerini bulamadım hocalar.
    Diyor ki ; 

Turuncu beyaz 
    Turuncu
    Yeşil beyaz
    Yeşil
    Mavi beyaz
    Mavi 
    Kahverengi beyaz
    Kahverengi

yapsak 2 ucuda bu kablo çalışır mı ? 

Diğer soruyuda yazayımda belki lazım olan olur.

Sadece 4 kablo kullanarak bağlantı yapsak o kablo çalışır mı ? 

Bağlantı şu şekilde ;

1.yuva - Turuncu beyaz
    2.yuva - Turuncu
    3.yuva - Yeşil beyaz
    6.yuva - Yeşil 

İki ucuda bu şekilde bağlarsak hız 100 Mbit e düşüyormuş. Ama kablomuz çalışıyormuş. 8 telide bağlarsak hızımız 1 Gbit oluyormuş.
    1 ve 2. yuva veri gönderme 3 ve 6. yuvaysa veri almaya yarıyor. Bunu yazmayı unutmuşum.

Yaptığım onca iyiliğin tek yanlışta unutulduğunu gördüğümden beri kötü biriyim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek

ilk soru bence çalışır,

ikinci soruda doğru

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unchain
    unchain's avatar
    Erkek
    aLsanCaK bunu yazdı

ilk soru bence çalışır,

ikinci soruda doğru

hocam ilk soruyu açıklayacak biri olursa iyi olur yarın bende ona göre cevap vereyim bulamadım da cevabını.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek

uçların böyle bağlanması şart değil.

sen uçları turuncu beyaz-turuncu, yeşil beyaz-yeşil,mavi beyaz-mavi, kahverengi beyaz-kahverengi olarakta bağlayabilirsin. yeterki her iki ucun bağlanma sırası aynı olsun.

bu sadece belli bir standartın olması için yapılmış. yani dediğin gibi sıralanmasının nedeni; mesela bir şirketin netwotk'u, şirketlerde hub'lar felan genelde bir odada toplanır ve burdan bütün bilgisayarlara çıkar. mesela sen hub odasına girdin ve burdan bir uç değiştirmen lazım. nerden bileceksin diğer ucun sıralamasını ? işte burada bu standart devreye girer. senden önce gelen bu kişi genellikle bu standarta uyarak kabloyu bağlamıştır ve sende bu standarta uyarak bağlarsın kabloyu ve iş hallolur. eğer böyle bir standart olmasaydı sen değiştirmek istediğin kablonun diğer ucunu bulup sıralanışına bakıp tekrar diğer uca geçip aynısını yapman lazımdır. kolaylık olsun diye yapılmış. 

bir yerden alıntıladım. bende bu şekilde biliyorum

İlk batışını ben gördüm güneşin, Gün dönümüne sen yetiştin, Kaptanı benim bu geminin, En son ben çıkarım, Panik etmeyin ___________________________________________________________ iletisim: www.tahribat.com@gmail.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

1236 uclarini kullanarak baglanti kurabilirsiniz 10 mbit olayi hikaye kim dediyse biraz uydurmus o olay tamamen mesafeden kaynaklanir ben bu zamana kadar hep 4 tel bastim cunku tek kabloda cogu zaman 2 pc baglamak gerekti o yuzden hep 100mbit geliodu 10mbit dusmesi icin kablo mesafesi falan uzun olmasi lazim veya calistiran cihazlar 100mbit desteklememesi lazim. sonuc olarak 

tb, t, yb, y baganti senin isini gorur oneli olan siralamayi dogru bas

delimiyim ben?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unchain
    unchain's avatar
    Erkek

@r10aldinho : Teşekkür ederim hocam mantıklı gibi geldi. Ben bunu bi anlatayım böyle birşey duydum diye. Farklı birşeyse gelir burda paylaşırım yine

@ayhun : Sanada teşekkür ederim hocam gereken düzenlemeyi yapıyorum şuan notlarda.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Özdeş soketleri bilmen lazım burada

Router PC (Ethernet Kartı) kendi aralarında özdeştir.

HUB, Bridge, Repeater, Switch Kendi aralarında özdeştir

İki özdeş sistemi birbirine bağlamak için cross kablo kullanman lazım ki, birinin TX i Diğerinin RX'ine gitsin.

Örneğin iki PC'yi yada PC ile Routerı birbirine bağlayacaksan cross kablo kullanman lazım.

İki switchi birbirine bağlayaqcaksan gene cross kablo kullanman lazım,

ama switch ile router yada switch ile pc bağlayacaksan düz kablo kullanman lazım.

Fakat günümüzdeki cihazların hemen hemen tamamı Auto-MDIX yadani auto medium dependent interface crossover özelliğini destekliyor. Bu sayede örneğin iki pcyi birbirine bağladığında, normalde cross bağlaman gerekirken, düzde bağlasan Auto mdix özelliği sayeside kendi içerisinde 12 ile 36 yı yer değiştirip calışıyorlar.

Yani birinci sorunun cevabı ; Eğer ethernet adaptorleri Auto MDIX ise düz kabloda cross kabloda çalışır.

İkinci sorunun cevabı : 1 2 3 6. soketler minimum 100 mbit bağlantı için gereklidir. 1 2 3 6 yı bağlarsan 100 mbit calışır ( Kablon dandik olmadığı müddetçe) 

4 5 7 8 inci soketler 1 gbit ve üstü için kullanılıyor.

yani eğer ethernet soketlerin 100 mbit ise, 7 kablo kopsa bile, 100 mbit calışır birşey değişmez, eğer 1 gbit ise 100 mbite düşer hızın.

renegadealien tarafından 23/Eyl/13 23:38 tarihinde düzenlenmiştir

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unchain
    unchain's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı

Özdeş soketleri bilmen lazım burada

Router PC (Ethernet Kartı) kendi aralarında özdeştir.

HUB, Bridge, Repeater, Switch Kendi aralarında özdeştir

İki özdeş sistemi birbirine bağlamak için cross kablo kullanman lazım ki, birinin TX i Diğerinin RX'ine gitsin.

Örneğin iki PC'yi yada PC ile Routerı birbirine bağlayacaksan cross kablo kullanman lazım.

İki switchi birbirine bağlayaqcaksan gene cross kablo kullanman lazım,

ama switch ile router yada switch ile pc bağlayacaksan düz kablo kullanman lazım.

Fakat günümüzdeki cihazların hemen hemen tamamı Auto-MDIX yadani auto medium dependent interface crossover özelliğini destekliyor. Bu sayede örneğin iki pcyi birbirine bağladığında, normalde cross bağlaman gerekirken, düzde bağlasan Auto mdix özelliği sayeside kendi içerisinde 12 ile 36 yı yer değiştirip calışıyorlar.

Yani birinci sorunun cevabı ; Eğer ethernet adaptorleri Auto MDIX ise düz kabloda cross kabloda çalışır.

İkinci sorunun cevabı : 1 2 3 6. soketler minimum 100 mbit bağlantı için gereklidir. 1 2 3 6 yı bağlarsan 100 mbit calışır ( Kablon dandik olmadığı müddetçe) 

4 5 7 8 inci soketler 1 gbit ve üstü için kullanılıyor.

yani eğer ethernet soketlerin 100 mbit ise, 7 kablo kopsa bile, 100 mbit calışır birşey değişmez, eğer 1 gbit ise 100 mbite düşer hızın.

Bunuda not alayımda hocam yarın bahsederim teşekkürler.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GUS
    GUS's avatar
    Erkek

çizik

Toplam Hit: 1055 Toplam Mesaj: 9