folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder S-Video Girişi İle Dizüstü-TV Bağlantısı Sorunu ?

S-Video Girişi İle Dizüstü-TV Bağlantısı Sorunu ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Selamlar. Yeni bir dizüstü bilgisayarı aldım. Ekran kartı NVIDIA GeForce 8600M GS. S-Video girişini kullanarak TV bağlantısı yapmak istiyorum ancak bir türlü başarılı olamadım. Gerekli kabloları edindim. Ekran kartının menüsünde "Video&Televizyon" diye bir sekme var ancak, teleizyon ayarlamasına dair bir ayrıntı yok. İşletim sistemim Windows Vista olduğundan bu iş olduğundan da zor oluyor :) Windows Vista'nın "Windows Media Center" kullanarak tv ayarlarını yapmayı dahi denedim ancak, bu şekilde bile bir görüntü alamadım. Çözünürlüğü 800x600 e kadar indirebildim, o da bir işe yaramadı. Televizyondan nasıl görüntü alabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim. Hayırlı bayramlar...

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    totalvoltage
    totalvoltage's avatar
    Erkek
    S- video kaplosunun bir ucunu dizüstüne diğer ucunu televizyona taktıktan sonra, televizyonu s-vidoo konumuna getirmelisin.Bunu da televizyonu AV konumuna getirdiğin yerden yapacaksın s-video konumuna geldiğinde, bilgisayarından fn tuşu ile klavyede üzerinde lcd simgesi bulunan tuş ile yapacaksın bunlar fx tuşlarından birisir.Bu tuşları bulamadıysan masaüstü sağ tıkla grafik seçenekleri---> çıkış--->dizüstü+manitor yaparak görüntüyü attırabilirsin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    Dediğin yöntem yanlış anlamadıysam monitör kapatıyor. Monitörü kapattığım halde gelmedi görüntü. Televizyonu av a getiriyorum, kabloları bağlıyorum, çözünürlüğü düşürüyorum, monitörü kapatıyorum ancak yine de görüntü alamıyorum. Bir yerden görüntü çıkışını aktarım yapmam gerekmiyor mu? Nasıl yapacağımı bulamadım. Vista'da yeniyim :)

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    totalvoltage
    totalvoltage's avatar
    Erkek

monitörü kapatmaz görüntüyü hem tv ye hem bilgisayara verir.

Televizyonun S-video girişi var mı ayrıca televizyonu av değil s-video konumuna getirmelisin. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Fn komutları olarak iki tane fonksiyon var. Bunlardan ilki, monitörü kapatmak. Diğeri ise dizüstü bilgisayara herhangi bir bilgisayar monitörü bağlandı ise, görüntüyü ona yönlendirmek. Ayrıca bu fonksiyonun tv için de kullanılabileceğini düşündüm ve kullandım ama işe yaramadı :( Bunun yanı sıra, televizyonun scart girişini kullanarak s-video bağlantısı yapıyorum. Yani, av kısmında direk çıkması gerekiyor. Benim düşündüğüm olay, çözünürlüğü düşürdüğüm halde televizyonda bir görüntü göremedim. Televizyonda bir sorun olma ihtimali yok, çünkü 2 tane var ve iksinde de aynı sorun oluyor :S Bir türlü bu işin içinden çıkamadım :S

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı:
    -----------------------------

Fn komutları olarak iki tane fonksiyon var. Bunlardan ilki, monitörü kapatmak. Diğeri ise dizüstü bilgisayara herhangi bir bilgisayar monitörü bağlandı ise, görüntüyü ona yönlendirmek. Ayrıca bu fonksiyonun tv için de kullanılabileceğini düşündüm ve kullandım ama işe yaramadı :( Bunun yanı sıra, televizyonun scart girişini kullanarak s-video bağlantısı yapıyorum. Yani, av kısmında direk çıkması gerekiyor. Benim düşündüğüm olay, çözünürlüğü düşürdüğüm halde televizyonda bir görüntü göremedim. Televizyonda bir sorun olma ihtimali yok, çünkü 2 tane var ve iksinde de aynı sorun oluyor :S Bir türlü bu işin içinden çıkamadım :S

-----------------------------

1. Nvidia dan en son driverları indir ve kur 

2. Makina restart yapar yapmazsa yeniden başlat

3. Sağ altta nvida ikonu belirir sağ tıklayıp kontrol panelini ileri düzey ayarlarla başlat

4. Orada sağ altta  video ve televizyon ayarları diye bir başlık vardır tıkla ve genişlet

5. orada otomatik tv ayarları vardır ona tıkla halleder

6. tvyi bilgisayara bağlamayo unutma sakın 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Kardeş scart üzerinden svideo bağlantısı bende de sorun olmuştu (sb görünüyordu)

O çeşit scart adaptörlerde composit video girişi de vardır ( sarı, video diye de yazar  )

Svideo composit çeviricisi ile composit kabloyla tvye bağlan (lale uçlu kablo )

Bir de bu çeşit scrart adptörlerde input-output anahtarı da bulunur output yapman 

gerekiyordu sanırım öyle bir dene olmazsa makinayı kapat anahtar konumunu deiştir

bir de öyle dene

çalıştıktan sonra dual viev yaparsan iki ayrı mnitörün olur

klon yaparsan birbirinin kopyası iki monitörün olur

bir de tek masaüst yaparsan iki mnitörü tek bir ekran gibi görürsün 

dediğim yerde ayarları var zaten anlarsın 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 6193 Toplam Mesaj: 7