folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder S7-200 PLC Uygulama Örneği

S7-200 PLC Uygulama Örneği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek

Arkadaşlar bir plc ödevim var bir türlü yapamadım. Çok uğraştım ama bazı yerlerde tıkanıyorum. Plc de program yazmasından anlayan varsa yardımcı olabilir mi ? ( ister programda çizip foto atsın ister stl sini yazsın )

Otopark,200 otomobil kapasitelidir. Giriş  ve çıkış kapılarında ayrı ayrı toplam 2 sensörle giren ve çıkan otomobiller sayılmaktadır. Otoparkta 200 oto olduğunda giriş kapısındaki bariyer kapalı olup açılmayacaktır. Park yerinde boş yer var ise yeni araba geldiğinde bariyer açılacaktır. Giriş kapısındaki bilet botununa basılmadan bariyer açılmayacaktır. Çıkış kapısındaki bariyer ise ödeme yapılmadan açılmıyacaktır. ödeme gişesindeki görevli ödemeyi tahsis edince bariyer açma butonuna basıp bariyeri açacaktır.

CorretzA tarafından 09/Kas/16 18:22 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

İlla siemens mi olcak?

codesyste yapip ladder a cevirivereyim olmami?

yada direkt ladder yapilir bu basitce

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek

kullandığımız simens s7-200 olduğu için diğer plc türlerini  bilmiyorum aynı oluyor mu ki ?

CorretzA tarafından 09/Kas/16 18:45 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aksata
    aksata's avatar
    Erkek

I0.0 ile I0.1 girislerinin bir tanesi sayaci arttirsin digeri azaltsin. bunlara giris sensoru cikis senseru olarak isim ver.

sqyacin cikisi 200 den buyuk olursa Q0.0 cikisi 1 olsun. bunada giris bariyeri ismini ver.

simdi tum bunlardan bagimsiz olarak baska bir network e I0.2 ve I0.3 butonlarini tanimla ve bunlara cikis bariyeriac kapat diye isim ver. I0.2 ye basinca Q0.1 cikisini set et. I0.3 e basinca Q0.2 cikisini reset et. Q0.2 ye de cikis bariyeri ismini ver.

su an hic bu islerle alakam olmadigi icin mantigini nasil yapman gerektigini anlattim. zaten biraz biliyorsan dediklerimden cok rahat yaparsin.

Bazıları özgürlüğü sadece kendileri gibi düşünenlere reva görüyor...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek
    aksata bunu yazdı

I0.0 ile I0.1 girislerinin bir tanesi sayaci arttirsin digeri azaltsin. bunlara giris sensoru cikis senseru olarak isim ver.

sqyacin cikisi 200 den buyuk olursa Q0.0 cikisi 1 olsun. bunada giris bariyeri ismini ver.

simdi tum bunlardan bagimsiz olarak baska bir network e I0.2 ve I0.3 butonlarini tanimla ve bunlara cikis bariyeriac kapat diye isim ver. I0.2 ye basinca Q0.1 cikisini set et. I0.3 e basinca Q0.2 cikisini reset et. Q0.2 ye de cikis bariyeri ismini ver.

su an hic bu islerle alakam olmadigi icin mantigini nasil yapman gerektigini anlattim. zaten biraz biliyorsan dediklerimden cok rahat yaparsin.

hocam zaten bende bu kadarını yapabildim. Yapamadığım kısım dolu olunca bariyer kapanıyor onları yapamadım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Şirketten şimdi çıktım. Eve gidip yazıp yollarım örnek bir program.

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

http://s5.dosya.tc/server3/p1fzpi/Tahribat.rar.html

Gece gece daha kolayıma geldiği için eski işyerinin sokuk mantığında yaptım. Şuan ki iş yerinin mantığı daha anlaşılır ama pek uğraşmak istemediğimden direk mühürleme mantığı ile yaptım.

Git otoparka at programı çalışır direk :D

Edit;

Şöyle bir durum var Otopark Kapısı 200'den büyük olduğunda kapı kapanmaya bilir. O kısımları ayırmak gerekebilir. Hatta şöyle bir kontrol de yapabilirsin. Otopark içerisi 200'den büyük veya eşit ise, Giriş kısmından araçta geçmiyorsa kapıları aşağıya doğru indir. Bunu da ekle de tam olsun.

Branxian tarafından 09/Kas/16 22:06 tarihinde düzenlenmiştir

Kurtla sevişen mazoşist koyun
Toplam Hit: 1055 Toplam Mesaj: 7
#örnek #problem #s7-200 #plc