folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Seagate Barracuda Hardisk Parça Değişimi (Yandı)

Seagate Barracuda Hardisk Parça Değişimi (Yandı)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

Harddiskin kutusunu değiştirmek zorunda kaldım.Sonra harddiskten koku geldi.Açtığımda şekilde gösterdiğim parça komple yanmış haldeydi.Bu parça nedir ve değerliği nedir acaba?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sittinsene
    sittinsene's avatar
    Erkek

yanan parçayı sök tel çek omajı sıfır olması lazım benimde hdd yanmıştı bu dirençler sigorta görevi görüyor sanırım aynısından bulamadığim için düz tel çektim çalışmıştı

VERENDE..."O" ALANDA..."O" NEDİR SENDEN GİDECEK?,TELAŞINI GÖRENDE "CAN" SENİN ZANNEDECEK!!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

sittinsene bunu yazdı:
    -----------------------------

yanan parçayı sök tel çek omajı sıfır olması lazım benimde hdd yanmıştı bu dirençler sigorta görevi görüyor sanırım aynısından bulamadığim için düz tel çektim çalışmıştı

Korkumda o zaten direk hardiski yakmamak.En azından o koruma direncini oraya atmak lazım ya da zener diyotsa o voltaj sabitler.iş yapalım derken mahvetmeyelim içindekiler çok önemli.Teşekkür ederim genede.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sittinsene
    sittinsene's avatar
    Erkek

gokcan bunu yazdı:

sittinsene bunu yazdı:

Korkumda o zaten direk hardiski yakmamak.En azından o koruma direncini oraya atmak lazım ya da zener diyotsa o voltaj sabitler.iş yapalım derken mahvetmeyelim içindekiler çok önemli.Teşekkür ederim genede.

resimde işaretlediğin yere dikkat edersek devreyi bu direnç üzerinden tamamlıyor zener diyotları eğer tanıyorsam bu şekirde bir zenere hiç denk gelmedim kondansatör olması çok zayıf bir ihtimal genelde renkleri kahverengi tonlarında olur direnç veya bobin olma olasılığı yüksek fakat değeri konusunda fikir yürütemeyecem en sağlamı benzer bir hdd den ölçüm yapıp doğru değeri bulmak kolay gelsin :)

VERENDE..."O" ALANDA..."O" NEDİR SENDEN GİDECEK?,TELAŞINI GÖRENDE "CAN" SENİN ZANNEDECEK!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

Elimde aynı karttan olacaktı sanırım hocam. Akşam eve geçince bakim. Yarın pm atarım.

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

sittinsene'ye eyvallah hocam teşekkür ederim.

sleymn'a haber bekliyorum o zaman ama birşey buldum onuda paylaşayım.

5V TVS tamam diyot tamam indiktör ne alaka abi

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

Sorunu çözdüm TVS 5V diyot var devrede o güvenlik önlemi olarak voltaj aşımında kısadevre olarak çalışmaya başlıyor ve önündeki 0 ohm luk dirençte gelen fazla akıma karşı koyamayıp yanarak hard diski korumaya alıyor.Sonuç olarak yanan parça kısa devre edilerek TVS diyotu devrden çıkardım.Şuan harddisk korumasız çalışıyor.Bir ara 5V TVS diyotu yerine koymalı.Teşekkür ederim.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

hocam bende ki wd miş :S kusura bakma 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
Toplam Hit: 1705 Toplam Mesaj: 8