folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Şehir Kameraları Nasıl Yapabiliriz?

Şehir Kameraları Nasıl Yapabiliriz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WALLACEs
    WALLACEs's avatar
    Erkek

Kamera ve DVR cihazında VINN internet var malum yavaş bunun hızı, sunucumuzda da 50 mbit internet var. dvr'a sadece sunucumuz bağlansın dışarıdan görüntüyü seyretmek isteyen vatandaş sunucudan takılmadan görüntüyü alabilsin istiyorum.
    bu şekilde bir sistemi nasıl yapabiliriz anahatlarını yazarsanız sevinirim. farklı bir yol varsa aklınızda o da olur. asıl maksat vatandaş bu görüntüyü donma olmadan seyredebilsin.

Ekbilgi: Vinn'da statik IP'li 8Mbit internet var en fazla 3 kişi neutron sayesinde pss programından takılmadan seyredebiliyor.

TBT'ye Mescit istiyoruz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek

Bence kurulumun baştan hatalı. 

1)Vıın la bu iş olmaz. Şehir kamerası tanıtım demek, reklam demek ve düzgün görüntü için vıın hızı yeterli olsada kotası 2 saate dolar sonra sürünürsün. Kablosuz bağlantı ile merkeze görüntüleri taşıma yada hiç olmadı her kamera için adsl bağlatıp internet üzerinden aktarmayı düşün.Özellikle tavsiyem 49tl/ay fiyatına 8mbit/799kbit bağlantı al ve internet üzerinden aktar. Hem tedaş (elektrik için) hemde ttnet internet için direğe abonelik verme ve hat çekme yapıyor. Bunda sıkıntı yok. 

2)Güzel ülkemde bizi kazıklıyorlar ve bunu hissettirmeden yapıyorlar. 50 mbit internetim var yazmışsın. Bizim ülkede internet satan firmalar hep download yani indirme hızını belirtir ama upload yani sana lazım olan yükleme(gönderme) hızını belirtmez. TTnet 100 mbit fiber veriyor ama download 100 mbit, gönderme ise 1 veya 2 Mbit. Böyle salakca şeyler maalisef hayatımızın gerçeği. Sana lazım olan gönderme hızı zira sen içerik oluşturup dağıtıyorsun. Ayrıca kotasız denilen paketlerde akk denilen saçmalık yüzünden 3mbit e düşmen içten bile değil. 

3)Dvr yazmışsın. Analog kameramı kullanıyorsun. Hemde şehir kameralarında.

Nasıl olmalı dersen...

a)Kameraların gönterim hızı en fazla 500 kb olarak ayarlayıp her kamera yada bir kamera direğinde 2 kamera varsa her iki kamera için ayrı ayrı adsl al. Gönderim hızın en fazla her adsl bağlantısı için 700kb olsun.

b) Kendi sunucun üzerinden değil media stream hizmeti veren şirketlerden sunucu kirala. Senin kameran o media stream şirketine görüntü yollar tüm kullanıcılarda media stream şirketi üzerinden izler. Binlerce kullanıcıda olsa hepsi senin kameranın tek kullanıcı için yolladığı görüntünün media stream sunucusu tarafından oluşturulmuş 1000 kopyası üzerinden izler. Sana 1000 değil 1 kullanıcılı bant genişliğin yeter ama binlerce kişi izleyebilir. Yurtdışı lokasyonlu şirketleri seçersen fiyat ülkemize göre epey ucuz olur.

Bantgenişliğini daha verimli kullanmak için h264, mpeg4 gibi sıkıştırma codeclerini kullanan kameralara sahip olman daha faydalı olur. Ben 3mpixsel/10fps görüntüyü 7mbit aktarım hızında kullanabiliyorum ve bunu sağlayan şey kodec dir. Bkz. Sinekten yağ çıkarma. :-)

Bilgi için 

http://www.ttnet.com.tr/bireysel/internet/sss/Sayfalar/TTNET-ADSL.aspx sayfasından.

ADSL paketleri ile sunulan hızlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Paket AdıDownload HızıUpload Hızı
    1Mbps 1GB 1 Mbps 256 Kbps
    1Mbps 2GB 1 Mbps 256 Kbps
    ULTRANET6 16 Mbps'ye kadar 800 Kbps
    ULTRANET LİMİTSİZ 16 Mbps'ye kadar 800 Kbps

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WALLACEs
    WALLACEs's avatar
    Erkek

vınnlarla kurumsal anlaşmamız var kota yok, upload 700kb

metro ethernet bağlantısı kullanıyoruz, upload'da sıkıntı yok

kamera analog değil ip dvr. zaten ip'den izliyoruz burda ama kişisel olarak.

media stream hizmetini aslında kendim yapmak istiyorum.

TBT'ye Mescit istiyoruz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elmor
    elmor's avatar
    Erkek

kameralardan gelen goruntuyu sunucuda vlc ile convert edip , wowza ile flash player aktara bilirsin mobil de izlenme olanagi saglar. vIn yeterli bu is icin kota yoksa

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Kütahya belediyesi çalışıyor :-)

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek

Birçok nvr nin böyle bir menüsü var. Sunucu kurmana gerek yok.  Nvr sağlayıcınız  ile görüşün.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SPY-CX5
    SPY-CX5's avatar
    Savaş Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası
    Erkek

Wowza Media Server'ı araştırmanı öneririm hocam. Bir belediyeye bu şekilde yapmıştık.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

Merak ettim

Linux sunucu uzerinde testler yapicam

Bisiler bulursam paylasirim

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whoobay
    whoobay's avatar
    Erkek

Şema bence doğru. Fakat uygulamada hangi yazılımlar kullanılacak merak ediyorum. Proje tamamlandığında nasıl yol izlendiğini öğrenmek istiyorum.

Herşey kolaydır, bazen değil işte ∆
Toplam Hit: 1668 Toplam Mesaj: 9