Ses Sinyali İşleme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kymt
    kymt's avatar
    Dişi

merhaba,

Ses Sinyallerinin işlenmesi ile ilgili bir araştırma yapıyorum.Ses üzerindeki gürültü (parazitler) sayısal ortamda ne şekilde arındırılabilir?  Ses üzerindeki gürültülerin giderilmesi ile ilgili ne tür yöntemler vardır? Bu soruların cevaplarını bulabileceğim kaynaklar,internet siteleri önerirseniz bana çok yardımcı olacaksınız. Şimdiden teşekkür ederim :) 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

ses sinyalleri analogtur. digitale çevirmek için önce nyquist teoremine göre 2 katı frekansla örneklenir. Bu genel analog-digital çevirme yöntemidir. Artık sinyal digitaldir

gürültü konusu ise tamamen ayrı bir konuda ilgilenilir ve azaltmak için bir yığın teknik vardır. işaret analogken de giderilebilir, digitale çevirdikten sonra da. En bilineni ters gerilimle analog sinyalin altından biraz kesmektir. yani bir eşik değer üzerinden sinyali başlatmak. (gürültünün geriliminin düşük olduğunu varsayarak)

ayrı bir yöntem; işareti fourier serilerine açarak yani frekans domeninde inceleyerek gürültünün yüksek ya da alçak frekanslarda mı yoğun olduğunu anlayabilirsin. yüksekteyse, bir alçak geçiren devre; alçakta ise bir yüksek geçiren devre ile gürültüyü azaltabilirsin. tabi ki tamamen kaldırmak olanaksızdır. çünkü gürültünün spekturumu sonsuzdur. her frekansta rengi vardır.

türkçe anahtar kelimeler: sinyaller ve sistemler, sayısal işaret işleme, nyquist, örnekleme vb.

ingilizce: dsp, digital signal processing 

siteler:

silisyum.net,

320volt.com.

bunlar ilk aklıma gelenler. gürültü konusunda içeriklerine bakmadım ama yararlı bilgiler olabilir sanıyorum. bir göz gezdirirsin. 

All I need is a possibility.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kymt
    kymt's avatar
    Dişi

çok teşekkür ederim.Kaynaklar yardımcı olacak  gibi görünüyor :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

kontrolkalemi.com

sinyalisleme.com 

bunlara da bakabilirsin. anlamadığın biryer olursa bana sorabilirsin de. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

All I need is a possibility.
Toplam Hit: 1711 Toplam Mesaj: 4