Shellshock Açığı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Kullanan ve sonuç alan varmı?

https://shellshocker.net/

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Velespit Kampçısı
    ruhi
    ruhi's avatar
    Erkek

dede bu ne 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

sistem açıklarını test edip 6 adet shell sokmayı deniyor.

Hazır sistemimde benim bildiğim bir açık var yalnız neye göre yapıyor anlamadım.

hmm... (HTTP/1.1 401 Access Denied): Possibly vulnerable. This could mean that the server is not at all vulnerable, or we just couldn't detect it as being vulnerable. We are working on an update to this scanner that will allow for a deeper scan.

bu son shell shock açığı ile ilgiliymiş.
     Bir boka yaramıyor. Yarasada zaten sistem açıgından hedefin kaynaklarını kullanıp DDOS yapmaya yarıyormuş.

janni tarafından 30/Eyl/14 20:56 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    curl https://shellshocker.net/shellshock_test.sh | bash
      % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                     Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed
    102  1736  102  1736    0     0   2254      0 --:--:-- --:--:-- --:--:--  3909
    CVE-2014-6271 (original shellshock): not vulnerable
    CVE-2014-7169 (taviso bug): not vulnerable
    CVE-2014-7186 (redir_stack bug): not vulnerable
    CVE-2014-7187 (nested loops off by one): not vulnerable
    bash: shellshocker: command not found
    CVE-2014-6278 (Florian's patch): not vulnerable

Denemedim ama kendi sunucularımın hepsini test ettim. Zaten piyasa kısa süreli bi çalkantı yaşadı :D

RedHat var tüm makinalarda, dolayısı ile anında güncellemeler geldi. 

Gerci cgi problemiydi olay, dolayısı ile cgi çalıştırmayan sistemler için çok sıkıntı yok.

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Güncelleme :|

Kurumsal sunucularımın hepsini kontrol ettim ama, VPN sunucusunu açık cıktığı akşam kontrol etmiştim, DigitalOcean'da, yeniden kontrolü yaptım, açık var. Web sunucu olmadığı için sıkıntım yok ama, bash vulnerable durumda.

Güncelleme yapmadan önce.

[root@vpn ~]# curl https://shellshocker.net/shellshock_test.sh | bash
    102  1736  102  1736    0     0   3133      0 --:--:-- --:--:-- --:--:--  4617
    CVE-2014-7169 (taviso bug): VULNERABLE
    bash: line 27:  7752 Segmentation fault      bash -c 'true <

Bu arada yum update çalıştırınca yeni güncelleme gelmiş CentOS'a

Dependencies Resolved

=================================================================================================
     Package                                                        Arch                                               Version                                                         Repository                                           Size
    =====================================================================================================================================
     bash                                                           x86_64                                             4.1.2-15.el6_5.2                                                updates                                             905 k
     nss                                                            x86_64                                             3.16.1-7.el6_5                                                  updates                                             833 k
     nss-softokn                                                    x86_64                                             3.14.3-12.el6_5                                                 updates                                             265 k
     nss-softokn-freebl                                             x86_64                                             3.14.3-12.el6_5                                                 updates                                             158 k
     nss-sysinit                                                    x86_64                                             3.16.1-7.el6_5                                                  updates                                              41 k
     nss-tools                                                      x86_64                                             3.16.1-7.el6_5                                                  updates                                             361 k
     nss-util                                                       x86_64                                             3.16.1-2.el6_5                                                  updates                                              65 k

Güncelleyince düzelecek :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bende yedi açık güncellemeden önce 

root@tahribat:~# curl https://shellshocker.net/shellshock_test.sh | bash
    100  2009  100  2009    0     0   3951      0 --:--:-- --:--:-- --:--:--  3954
    CVE-2014-6271 (original shellshock): VULNERABLE
    CVE-2014-6278 (Florian's patch): VULNERABLE
    CVE-2014-7169 (taviso bug): VULNERABLE
    CVE-2014-//// (exploit 3 on http://shellshocker.net/): not vulnerable
    bash: line 44: 13848 Segmentation fault      (core dumped) bash -c 'true <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF <<EOF' 2> /dev/null
    CVE-2014-7186 (redir_stack bug): VULNERABLE

güncellemeden sonra 

root@tahribat:~# curl https://shellshocker.net/shellshock_test.sh | bash
    100  2009  100  2009    0     0   4932      0 --:--:-- --:--:-- --:--:--  4948
    bash: shellshocker: command not found
    CVE-2014-6278 (Florian's patch): not vulnerable
    CVE-2014-7169 (taviso bug): not vulnerable
    CVE-2014-//// (exploit 3 on http://shellshocker.net/): not vulnerable
    CVE-2014-7186 (redir_stack bug): not vulnerable

Bu arada tahribat yazıyor yanlış anlaşılmasın benim sunucumun adıda tahribat tahribat.info yu kullandığımdan

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Ya aklımdan çıkmış bu benim konu iyi oldu. İlk üç exploit çalışıyordu server'ımda. Güncelledim bash'i.

krypt tarafından 01/Eki/14 23:38 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
Toplam Hit: 2592 Toplam Mesaj: 7