folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Şirketinizde Dijital Dönüşüm Adı Altında Ne Gibi Çalışmalar Yaptınız?

Şirketinizde Dijital Dönüşüm Adı Altında Ne Gibi Çalışmalar Yaptınız?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branimir
    Branimir's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Şirket olarak yaklaşık 1 yıldır bir dijital dönüşüm sürecindeyiz, sizler çalıştığınız şirketlerde dijital dönüşüm adı altında ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiniz? İş hayatınızda neler değişti?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Şirket ne iş yapıyor? Hangi alanla ilgileniyorsun?  Derya deniz

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Holding'de çalışıyorum ve bizim bir sürü grup şirketimiz olduğundan dolayı hepsinde farklı çalışmalar mevcut; hepsinin olgunluk seviyesi ve hedefleride farklılık gösterdiğinden bu normal bir durum.

Yapılan projeleri bir kaç grupta topluyorum. E4.0 projelerinde daha çok makine öğrenmesi, IoT ve OT sistemleriyle entegrasyona odaklandık. Bu sayede 2 fabrikamız ve enerji üretim tesislerimizde ileri planlama ve forecasting'de baya ilerleme kayıt ettik. Şu anda üretim hattında veya sahada ki bir araç bozulmadan önce toplanan IoT verisiyle işlenip tahmini sorun ve çözüm süresi planlama ekibine düşünüyor.

Tüm fabrikaların dijital ikizi çıkartıldı, şu anda cep telefonumdaki bir uygulamayla fabrikada ki araçlara baktığımda yanlarında ısı, enerji tüketimi ve içindeki ürünün durumu gibi bilgilere anlık erişiyorum. Bir yanda da görüntü işleme ve ISG ile bazı işler yapılıyor.
    Çıktı: Üretim süreleri kısaldı, beklenmeyen sorunları önceden tahmin edebiliyoruz, enerji masrafımız düştü.

Müşteriye bakan taraf(Endüstri grubu olduğumuzdan en az kısım burası):

Şu anda customer insight tarafında baya ilerledik, müşterilerin ihtiyaçlarını ve ne tip stok tutmamız gerektiğini tahminliyoruz, churn tahminimiz baya ilerledi. Müşteri deneyimi konusunda baya bir çalışma var ve e-ticaret, online ihale işlerine giren firmalarımız oldu.

Lojistik:

Lojistik tarafında rota optimzisyonu, depo ve forklift optimizasyonu için ileri modellemeler ve uygulamalar geliştirildi. Şu anda tüm mikro dağıtım ve depo dağıtımı uygulama üzerinden optimize minimum yol ve zaman ile nasıl yapılacağını hesaplayabiliyoruz. Forklift'ler depoda bir şeyi bulmak isterse operatöre'e google maps benzeri bir sistem yardım ediyor ve minimum yol ile depodan malları alıp palete yığmasını sağlıyoruz.

Tüm filoyu anlık izliyebiliyoruz; araçların benzin, yol durumları, araç içinden gelen motor ve benzeri sensor verileri ve hatta şöförün yaptığı kural hatalarına kadar(80 olması gereken yoldan 120 ile geçti, viraja sert girdi gibi)
    Robot işine bakıyoruz ama maliyeti yüksek çıktı, çinli alacağım yerine

İç süreçler:

IK, Mali işler gibi rutin sistemlerde chatbot+RPA geçişi yaptık, iç eğitimleri mümkün olduğu kadar online eğitime döndüyoruz. Şu anda her hangi bir şirkette operatör işe başlarken VR ile eğitim alıyor.
    AR ile uzaktan destek sistemi geliştiriyoruz.

Şimdilik durum böyle.
    PS: BT Strateji ekibinin başında olduğundan çoğunda emeğim var, reklamımı yapayım :D

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Holding'de çalışıyorum ve bizim bir sürü grup şirketimiz olduğundan dolayı hepsinde farklı çalışmalar mevcut; hepsinin olgunluk seviyesi ve hedefleride farklılık gösterdiğinden bu normal bir durum.

Yapılan projeleri bir kaç grupta topluyorum. E4.0 projelerinde daha çok makine öğrenmesi, IoT ve OT sistemleriyle entegrasyona odaklandık. Bu sayede 2 fabrikamız ve enerji üretim tesislerimizde ileri planlama ve forecasting'de baya ilerleme kayıt ettik. Şu anda üretim hattında veya sahada ki bir araç bozulmadan önce toplanan IoT verisiyle işlenip tahmini sorun ve çözüm süresi planlama ekibine düşünüyor.

Tüm fabrikaların dijital ikizi çıkartıldı, şu anda cep telefonumdaki bir uygulamayla fabrikada ki araçlara baktığımda yanlarında ısı, enerji tüketimi ve içindeki ürünün durumu gibi bilgilere anlık erişiyorum. Bir yanda da görüntü işleme ve ISG ile bazı işler yapılıyor.
    Çıktı: Üretim süreleri kısaldı, beklenmeyen sorunları önceden tahmin edebiliyoruz, enerji masrafımız düştü.

Şu anda customer insight tarafında baya ilerledik, müşterilerin ihtiyaçlarını ve ne tip stok tutmamız gerektiğini tahminliyoruz, churn tahminimiz baya ilerledi. Müşteri deneyimi konusunda baya bir çalışma var ve e-ticaret, online ihale işlerine giren firmalarımız oldu.

Lojistik:

Lojistik tarafında rota optimzisyonu, depo ve forklift optimizasyonu için ileri modellemeler ve uygulamalar geliştirildi. Şu anda tüm mikro dağıtım ve depo dağıtımı uygulama üzerinden optimize minimum yol ve zaman ile nasıl yapılacağını hesaplayabiliyoruz. Forklift'ler depoda bir şeyi bulmak isterse operatöre'e google maps benzeri bir sistem yardım ediyor ve minimum yol ile depodan malları alıp palete yığmasını sağlıyoruz.

Tüm filoyu anlık izliyebiliyoruz; araçların benzin, yol durumları, araç içinden gelen motor ve benzeri sensor verileri ve hatta şöförün yaptığı kural hatalarına kadar(80 olması gereken yoldan 120 ile geçti, viraja sert girdi gibi)

İç süreçler:

IK, Mali işler gibi rutin sistemlerde chatbot+RPA geçişi yaptık, iç eğitimleri mümkün olduğu kadar online eğitime döndüyoruz. Şu anda her hangi bir şirkette operatör işe başlarken VR ile eğitim alıyor.

Şimdilik durum böyle.
    PS: BT Strateji ekibinin başında olduğundan çoğunda emeğim var, reklamımı yapayım :D

Hocam şirketinin adı ne merak ettim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    sandman bunu yazdı

Lojistik:

İç süreçler:

Şimdilik durum böyle.

abi bu holding türkiyede mi ?

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

@makets hocam holding'i söylemezsem umarım kusura bakmaksın; hem şirketle ilgili baya şey anlattım hem de kendi kimliğimi direk ifşa ederim. Hoş beni tahribattan tanıyan çok arkadaş var ama ne olur ne olmaz :)

@yolbulucu abi buna neden şaşırdın anlamadım; evet ülke olarak bir çok konuda geriyiz ama Afrika ülkesi seviyesinde de değiliz. Bu yazdığım şeyler o kadar ucuk değil, dünyada endüstriel standart olma yolunda olan şeyler. Şişecam, eczacıbaşı, Anadolu grubu, Koç, ford, türktraktör gibi önde gelen ve sayamadığım bir sürü şirket ,bir sürü banka ve telco bunların hepsini veya bir kısmını yapıyor/yapmaya başladı.
    Arçelikten arkadaşlarım preventive maintaince ve AR ile uzaktan teknik destek konusunda baya ilerleme karşılaştılar.
    Bir makine üreticisi firma VR ile tasarım süreçlerini birleştirdi, tasarladıkları araçları direk VR ortamında test sürüşüne çıkartıyorlar, 2 banka eğitimde kullanmaya başlayacak, Ford VR ile sanal galeri deneyimine giriyor.

Müşteri analitiği zilyon yıldır olan şey.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

işe yeni başlayan personele Vr ile eğitimi nasil yapiliyor? tesisin komple 3 boyutlu çekimi falan yapildi sanırım.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

işe yeni başlayan personele Vr ile eğitimi nasil yapiliyor? tesisin komple 3 boyutlu çekimi falan yapildi sanırım.

Kullanacakları aletlerin modellemesi yapıldı, aletlerin başına geçmeden önce VR ile sanal ortamda makineleri kullanıyorlar. Yanda bir video eğitimi onları yönlendiriyor; işte parça kırıldı hattan al, işte bilmem ne kapağını aç gibi

Toplam Hit: 893 Toplam Mesaj: 8
it iş dünyası dijital dönüşüm