folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Sıva Altı Kablo Yolu/BUAT Tam Lokasyon Tespiti

Sıva Altı Kablo Yolu/BUAT Tam Lokasyon Tespiti

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Merhabalar bina eskice biraz haliyle kanallar , kablo yolları bi garabet ya da elektrikçilerin amÇıklığı hep.  Kılavuz susta yeni network kablosu çekerken bir türlü yürümeyip tıkanıyor kanal içerisinde haliyle varması gereken noktaya bir türlü varamıyor.

Tahminimce eski değiştirip iptal edeceğimiz kablonun uç verdiği kanala kılavuz sustayı soktugumuzda susta aşağıya inmesi gerekirken 'yukarıya yönleniyor' duvarın üstlerine doğru bir MERKEZİ BUAT var üst katlardan gelen tüm kabloların merkezi olarak toplandıgı ve oradan direkt aşağıya yönlenen bir kanaldan devam ettiği.

Sıva altında oda tavanına yakın (tahminim bu yönde) tıkandığı yerde ki BUAT muhtemelen genel toplama+dağıtım amacıyla kullanılmış.

Sıva altında kalan bu buat ın yerini çok yakına kadar tespit edebileceğim bir ''PRATİK-ŞİPŞAK çözüm'' öneriniz var mı? Yaklaştığımı düşündüğümde (haliyle heryerin a**na koymak istemiyorum Hilti ile) o kısmı kırıp buat a erişip, içerisindeki aşağıya inen kanal deliğinden yürüteyim kılavız sustayı istiyorum zira böylece tıkanmanın önüne geçebileceğimi ve sağlıklı ilerleyeceğimizi düşünüyorum. Çok teşekkürler

LaNCeLoT tarafından 02/Nis/21 13:53 tarihinde düzenlenmiştir

Kurtlar tasma takmaz....
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

sıva üstü devam . 

o kabloların ırzına geçersiniz susta işi sakat . 

eski tessatlarda saçma sapan şeyler olabilir. 

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Bala g*te buldum , sustayı verdiğimde yukarı doğru bir açıyla çıkıyordu açıyı takip ettim Lamba hizasında olabileceğini düşündüm buat tan lambaya da kablo geçiyodur diye.

Neyse sorun çözüldü Tavan ana lambası hizasında kalıyor muş yanduvarda buat kırdım ve hallettim.

Buraya ne zaman yazsam 10 dk sonra sorun çözülüyor :D, TOTEM yapıjam artık. Çok teşekkürler

Kurtlar tasma takmaz....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Valla kolay gelsin, boktan bir iş. benimde başıma geldi. NCV cihazı veya destekli bir multimetre bulursan üstünden elektrik geçen kabloyu sıva üstünden takip edebilir, dönüşleri yakalayabilirsin.

Eğer NCV aleti yoksa 20-30 tl gibi masrafla kendine bir tane yapabilirsin. İnternette ve youtube da çokca örneği var. Ör; https://www.youtube.com/watch?v=Bw11igeWlEA

Daha önce yapmış biri olarak, NE555 ile yapılanı tavsiye ederim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    real_agabey
    real_agabey's avatar
    Erkek

https://www.amazon.com.tr/dp/B00714AN2S/ref=cm_sw_r_cp_apa_glc_i_KRGMA1ADJ1TFN4ZJ8162?_encoding=UTF8&psc=1

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Valla kolay gelsin, boktan bir iş. benimde başıma geldi. NCV cihazı veya destekli bir multimetre bulursan üstünden elektrik geçen kabloyu sıva üstünden takip edebilir, dönüşleri yakalayabilirsin.

Eğer NCV aleti yoksa 20-30 tl gibi masrafla kendine bir tane yapabilirsin. İnternette ve youtube da çokca örneği var. Ör; https://www.youtube.com/watch?v=Bw11igeWlEA

Daha önce yapmış biri olarak, NE555 ile yapılanı tavsiye ederim.

Boktan iş evet , bir de buat ı bulsam dahi ki buldum yürümüyor susta bir türlü AQ elektrikçileri 1cm,yarım cm daha geniş kanal kullansa ölecekler sanki

Kurtlar tasma takmaz....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

Merhabalar bina eskice biraz haliyle kanallar , kablo yolları bi garabet ya da elektrikçilerin amÇıklığı hep.  Kılavuz susta yeni network kablosu çekerken bir türlü yürümeyip tıkanıyor kanal içerisinde haliyle varması gereken noktaya bir türlü varamıyor.

Tahminimce eski değiştirip iptal edeceğimiz kablonun uç verdiği kanala kılavuz sustayı soktugumuzda susta aşağıya inmesi gerekirken 'yukarıya yönleniyor' duvarın üstlerine doğru bir MERKEZİ BUAT var üst katlardan gelen tüm kabloların merkezi olarak toplandıgı ve oradan direkt aşağıya yönlenen bir kanaldan devam ettiği.

Sıva altında oda tavanına yakın (tahminim bu yönde) tıkandığı yerde ki BUAT muhtemelen genel toplama+dağıtım amacıyla kullanılmış.

Sıva altında kalan bu buat ın yerini çok yakına kadar tespit edebileceğim bir ''PRATİK-ŞİPŞAK çözüm'' öneriniz var mı? Yaklaştığımı düşündüğümde (haliyle heryerin a**na koymak istemiyorum Hilti ile) o kısmı kırıp buat a erişip, içerisindeki aşağıya inen kanal deliğinden yürüteyim kılavız sustayı istiyorum zira böylece tıkanmanın önüne geçebileceğimi ve sağlıklı ilerleyeceğimizi düşünüyorum. Çok teşekkürler

bilibili (kablo bulucu) lazım hocam sana.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

sağlam bi mıknatısla sustayı çektirmeyi deneyebilirsin diyecektim ki çözmüşsün. 

Çok sıkılıyom
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

ooo duble duble mesaj, alırım bi dal. 

SweetyVolty tarafından 02/Nis/21 16:35 tarihinde düzenlenmiştir

Çok sıkılıyom