Sizin Memlekette Eşek Yok Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shed510
    Shed510's avatar
    Erkek

Hocalar geçen ay okuduğum, kahkaha attırırken düşündüren, Aziz Nesin'in Aziz Nesin'den seçtikleri alt başlığıyla yıllar önce piyasaya çıkan bir Aziz Nesin kitabı.    İçinde birbirinden güzel-komik 16 hikaye var. Hikayelerin birinde geçen siyasinin konuşma metnini buraya yapıştırıyorum. Can sıkıntısına bire bir, 2 dakikanızı ayırın derim. Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.

Kazan töreninden alıntı...

Muhterem vatandaşlar!.. Bugün (çatal bıçak sesleri) açılış törenini yaptığımız Tezgâhtarağa Elektrik santralımızın dördüncü kazanının yerine konması münasebetiyle, hepinizi tebrik ederim. Bu kazanı, Amerika'dan hiçbir yardım görmeden, kendi kendimize yerine koyduk. Macar milli takımını 3-1 yenen azmimiz, enerjimiz, heyecanımız burda da kendini göstermiş, kazanın tam ocağın üstüne konulmasında, üç Amerikalı mütehassıs, iki mühendis, dört ustabaşından başka hiçbir yabancı kuvvete lüzum gösterilmeksizin, kazan-ı mezkûr, mahall-i mahsusuna kendi kuvvetlerimiz tarafından vazedilmiştir. Ancak kazan yerine konulduktan sonra, içindeki suyun bitürlü kaynamadığının sebebi araştırılınca, ocağın altı metre kadar kazandan geride kaldığı görülmüştür. Kazan ağır olduğundan, altına ayrı bir ocak yapılmasına teknisyenler lüzum görmüşlerdir. Bu kazan, Yakın Doğu, Orta Doğu ve Balkanların en büyük kazanıdır. Aynı zamanda kalaylıdır ve bakırdır. Kalaylı ve bakır olmakla beraber yalnız iki yerinden deliği olup, bu delikler, hiçbir Amerikan yardımına lüzum görülmeden kendi tarafımızdan üstüpü, eczalı pamuk ve kara sakızla tıkanmıştır. Deliklerden akan sular kazanın altındaki ocağı söndürmeyecek kadar cüz'i bir hale getirilmiştir. Eğer Terkos suları kesilmemiş olsaydı, şimdi gözünüzün önünde, tecrübesini yapardık. Bu kazan, Kabakçı Mustafa isyanında Yeniçerilerin kaldırdığı kazan olup, oradan Sadrazam Kırkayak Halil Paşa'nın konağına götürülmüş ve bu konakta uzun zaman aşure kazanı olarak kullanılmıştır. Sonradan yandan çarklı araba vapurunun kazanı olarak uzun yıllar vazife görmüştür. Kazanın dokuz kulpu vardır. Biz ona yeni bir kulp uydurarak fabrikaya koyduk... 

İnsanın İçindedir hakikat, dışarısı sadece manzara !!!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

aziz nesin'in mizah anlayışı çok başkadır, iyi iğneler :) hemen hemen tüm kitaplarını okudum.. Baya güldüğümü hatırlıyorum :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

çok niyetlenip bir türlü okuyamadığım bir yazar

ama doğan cüceloğlu kitalarında çok alındı yapardı hikayelerine ordan biliyorum biraz

bahçivana iş aramya geln bir gencin hikayesi vardı oda böyle süperdi .

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shed510
    Shed510's avatar
    Erkek

Şu ana kadar okuduğum tek kitabı ama çok sağlam ignelemiş. Keşfetmek için çok geç kalmışım kendi adıma

İnsanın İçindedir hakikat, dışarısı sadece manzara !!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Toplum yaşamını bu kadar iyi anlatan, gerçekleri bu kadar çok mizah anlayışı içinde yansıtan bir başka yazar tanımadım.

Bence bu alanda ustaların ustasıdır. Kitaplarını okumanızı öneririm. Sizin Köyde Eşek Yok mu ile birlikte, Mahallenin kısmeti en iyi hikayelerindendir :)

Huzur islamda... Yok, yanlış. Para islamda. Net...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Aziz Nesin her daim gercekleri söyledigi icin siyasetcilerce dini ve dünya görüsüne hep saldirilmistir. Sivas Katliamini da baslatan bu odaklar, Madımak Oteli'nde Aziz Nesin'i de hedef alarak cahil ve yobazlarla birlikte 33 kisiyi katletmislerdir.

Can veren tüm bu aydinlarin ruhu şad olsun..

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
Toplam Hit: 1002 Toplam Mesaj: 6
aziz nesin