folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Spam Mail Mantığı Ve PHP Mailler Hakkında

Spam Mail Mantığı Ve PHP Mailler Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Arkadaşlar merhaba,

Bir mailin neden spama düştüğünü, spama düşen şeyin ne olduğunu teknik olarak anlatan bir kaynak bulamadım. İngilizce kaynaklar var fakat ingilizcem gayet net bir şekilde anlayacak kadar yeterli olmadı.

Benim bir problemim var, bunu en mantıklı nasıl çözeceğimi bilmek için olayın mantığını anlamam gerekiyor.

Problemim şu;

2 yerden mail hizmeti alıyorum. 1. yer standart domainlerle gelen mail sunucusu, 2. yer google gsuite.
    1. yerde sadece no-reply mailim var. Bu mail adresi ile sadece üyelerime bildirim maili yolluyorum.
    2. yerde tüm şirketteki çalışanların mailleri var. Aktif olarak mailleşmeler buradan yapılmakta. Fakat google için her bir mail adresi ekstra bir ücret demek.

Benim veritanımda geçmişten beri iletişim kurduğum, beraber iş yaptığımız müşterilerimiz ve beni tanıyan ortalama 10-15 bin kişi var.

Bu kişilere ben PHP mailler ortalama 30sn ile 120sn arasında random bir zamanda, random bir müşterime gsuite üzerinde bulunan mail adresimle tek tek hal hatır sorma maili atıyorum. Fakat mail yolladığım kişi sayısı ortalama 2-3 bin i (tahminime göre) geçtikten sonra maillerim spama düşmeye başlıyor. Hatta şirket içi mailleşemler bile kendi aramızda spama düşmeye başlıyor.

Bu doğrultuda ben de şunu düşünüyorum,
    Eğer 1. mail sunucumun bulunduğu ve standart bir hosting paketi ile gelen mail sunucumda bir mail açsam, her 1k-2k mail yolladıktan sonra bu mail adresini silip farklı bir mail açsam ve bu şekilde mail yollamaya devam etsem yine spama düşer mi yolladığım mailler ?
    Gsuite tarafında bulunan maillerimin kesinlikle spama düşmesini istemiyorum çünkü çalışan herkes oradan müşterilerle ve şirket çalışanları ile aktif bir şekilde mailleşiyor.

Sorum:
    Bir mail spama düşünce, spama düşen şey mail sunucusu mudur ? mail adresi midir ? yoksa nedir ?
    Ben herhangi bir toplu mail hizmeti kullanmadan, PHP mailler ile nasıl tüm müşterilerime otomatik bir şekilde tek tek mail yollayabilirim ?

Not: Bu arada mail içeriğinde bir URL de paylaşıyorum. (2021 Company Profile tarzında)

Teşekkürler.

Castaway tarafından 16/Mar/21 12:23 tarihinde düzenlenmiştir

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

https://support.google.com/a/answer/175121?hl=tr

çaren: müşterilere attığın toplu mail için farklı IP'de yapılandırlmış mail sunucusu kullanman (gsuite değil). ücret karşılığında profesyonel olarak destek sağlayabilirim.

abdullahazad tarafından 16/Mar/21 12:32 tarihinde düzenlenmiştir

az insan çok huzur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo
    abdullahazad bunu yazdı

çaren: müşterilere attığın toplu mail için farklı IP'de yapılandırlmış mail sunucusu kullanman (gsuite değil). ücret karşılığında profesyonel olarak destek sağlayabilirim.

Hocam merhaba,

Sizin ücretleriniz nedir ? Birde eğer problem ip ise, benim hosting paketimde bulunan standart mail sunucusu üzerinden mailleri yollamam da bir çözüm olmaz mı ?

...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    Castaway bunu yazdı
    abdullahazad bunu yazdı

Hocam merhaba,

Sizin ücretleriniz nedir ? Birde eğer problem ip ise, benim hosting paketimde bulunan standart mail sunucusu üzerinden mailleri yollamam da bir çözüm olmaz mı ?

Alıcı adresin hizmeti gmail'den ise muhtemelen yine oradaki limitlere göre işlem yapılıyordur. Günlük 16k benzersiz alıcı için 8 ip demek bu da.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    Castaway bunu yazdı
    abdullahazad bunu yazdı

Hocam merhaba,

pm atıyorum hocam.

az insan çok huzur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hellboy4tr
    hellboy4tr's avatar
    Erkek

spf kayitlari & dogrulama sistemi ile ilgili bu olay. fakat cok fazla gonderim yaptiginda ve kullanicilarin senin gonderdigin maillere spam dediginde ip adresine kadar banlanabiliyor.

transactional email seklinde arama yaparsan detayli olarak ogrenebilirsin kardesim

https://www.youtube.com/c/hobitadilat
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hocam en kolayı mailchimp ya da madmimi tarzı mail şirketleri kullanman böyle toplu mailler için. fiyatları çok değil zaten. hatta bedava limitler dahilinde de gönderebilirsin.

hepsinin apisi var, listeler oluşturup php ile o listelere atacağın mailleri trigger edersin, açtı açmadı takip edersin.

transactional mail dedikleri şeyleri de yapabilirsin atıyorum : biri listeye eklenince hoşgeldin maili at, 3 gün sonra şu maili at, onu okursa 5 gün sonra bunu at vs vs

yolbulucu tarafından 16/Mar/21 18:10 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

Anlıkta gsuite ile o kadar kişiye mail atamazsın. Günlük limiti 10.000 .

Sadece gsuite kullanıyorsan toplu mailler için desteği ile görüşmeni tavsiye ederim. 

Ayrı bir sunucudan mail atacaksan 

DKIM

SPF

DMARC

Microsoft Smart Filter üyelik (Şikayet varmı bak.)

Return Path den ip adreslerini gözlemle sürekli.

etc... bir sürü daha şey yapman gerekecektir.

Ayrı link mail içerisinde tıklanabilir şekilde ise zaten %70-80 filtreye takılacaktır.

Mailleri html değil txt biçimde göndermeni tavsiye ederim.

Toplam Hit: 1405 Toplam Mesaj: 8
php mailler