Spam Maillerden Kesin Kurtulma Yolu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

Pakistanli bir doktor arkadasa bazi dosyalari iceren bir mail yolladim ve otomatik olarak bir mail aldim. Ilk kez böyle bir seyle karsilastim

Mailde gördügünüz gibi, mailin karsidakinin mail gelen kutusuna gitmesi icin Click here'e tiklamam lazim. Oraya tiklayinca da

Böyle bir sey cikiyor ve bu da emailimi bir sekilde dogrulamis oluyorum ve mail de karsidakinin gelen kutusuna düsüyor. Ve bir daha ayni kisiye mail atinca bunla karsilasmiyorum. Yani tek seferlik bir verify olayi.

Üstteki resimde de sari bir kutuda, kendi mailimde de bunu kullanmayla ilgili bir sey var. Ona basinca, izin vs istiyor ama ben izin vermedim. Pek ihtiyacim yok böyle bir seye. Ne kadar güvenlidir onu da bilmiyorum. Ancak google da boxbe diye aratirsaniz yeterli bilgi bulursunuz. Bana gayet saglam geldi. 

Belki spam maillerden bikmis arkadaslar icin iyi olabilir diye paylasmak istedim

https://www.boxbe.com/

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Sadece kişisel maillerde güzel bir uygulama.   karşındakinin şahıs olduğundan emin oluyor

ancak hastane üniversite gibi önemli ama yine otomatik mesaj gönderen yerlerde bu uygulamanın iyi olacağını düşünmüyorum.

onlar bununla uğraşmaz.

ama yıllar önce twittera bir günlüğüne üye olup çıkmıştım. o mecrada bütün ömrüm 1 gün ama yıllardır akın aıkn mail geliyor

yine bir alışveriş sitesine sadece üye oldum alışveriş bile yapmadım. vicdansızlar günlük 10 mesaj atıyor .

oturupta uğraşmadım ama sinir oluyorum nasıl engelleyeceğim. adımı şifremi bile bilmiyorum o sitelerin

bak bunlar için kafa rahat bu kullanılabilir. onay vermedin gelmiyor

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

kurumsal maile göre bükülmüş bir muadili var mı acep bunun. Baya güzelmiş.

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

mail üyeliklerinden ayrılın. bana da yüzlerce mail gelirken artık gelmiyor. hala gelen varsa spam a atın.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cevdet
    Cevdet's avatar
    Erkek
    angels_demos bunu yazdı

mail üyeliklerinden ayrılın. bana da yüzlerce mail gelirken artık gelmiyor. hala gelen varsa spam a atın.

@unbalanced: Hocam e-mail dediğimiz olgu aslında hem OSI hem de TCP/IP reference modelde Application L a y e r ' d a bulunan bir protokoldür
    Örneğin TCP/IP'nin application'ına baktığında SMTP göreceksin. Ve örneğin e-mail ile ilgili konuşurken şunu deriz "LatencI önemli mi? Hayır" Çünkü biz e-posta gonderdiğmizde gönder tuşuna tıkladığımızda hemen gitmesinin önemi yök.
    (latencIden d o l a y ı) 9 saniye sonra da ulaşsa p r o b l e m y ö k

E-mail standart ise bu standart içinde @unbalanced'in dediği "bu linke tıklamazsan e-posta bana ulaşmaz" özelliği bulunmamaktadır.
    Aynı şekilde e-posta gönderdim "İletildi mesajı" da aynı şekilde standart özellik değil.

Ancak tabi siz bunları kendiniz için ekleyebilir kullanabilirsiniz. Ancak standartlarda böyle şeyler bulunmaz

Peki şu olursa, ben kişiye "kritik hata var, düzeltilmeli" diye e-posta gönderirsem, oradan gelen cevabı görmez veya anlamaz veya tıklamaz isem
    benim kritik mesajım kişiye ulaşmamış olacak? Hatta devam edelim: Kritik mesajım ben linke tıklamadığım için kişie ulaşmadı.
    Bir gün sonra patronun gelip "Bu hata neden düzeltilmedi? Bu hata n edeni ile zarar ettik" derse
    Sen "E-posta göndermiştim" dersen
    Kişi de "Bana ulaşmamıştı" derse
    O zaman kime patlayacak bu iş?

Cevdet tarafından 14/Eyl/17 00:24 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Spamı değil alayını engelliyor bence oldukça mantıksız ve saçma.

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

is icin kullanilip kullanilmama mantigini bilmiyorum ama baktigim kadariyla yapilmamis.. Belki böyle olmasi gerekiyor.

Sahsi emaillerde ise yarayabilen bir sey. Size gercekten mail atmak isteyen biri zaten bir seferlik bu asamadan gecer. Is acisindan bakmamak lazim. Mesela ben arkadasa mail atinca ister istemez o asamadan gectim cünkü amacim o kisiye email atmakti ve korumasini bir seferlik gectikten sonra sikinti olmadi. 

Spam email ayirma olayi sanirim günümüzde daha zor.Cok email inbox a düsebiliyor ve gerekliler de spam'a gidebiliyor.. Bunlardan daha sikintilisi maalesef gelen mail basligina göre kural olusturulamiyor (belki ben yapamadim ama arastirdigim kadariyla mesela hotmail de öyle bir sey yok). Bu durumda da benzer baslikta yiginla farkli fake emaillerden mailler geliyor. Mail bloklamak ise yaramiyor. Icerigi bloklamak da tehlikeli olabilir, maalesef baslik üzerinden gidilmedigi icin o tarz mailler gelmeye devam ediyor. Bazen ben spam da bile mail görmek istemiyorum, rahatsiz ediyor beni :) O yüzden kural olusturup siliyorum genellikle. Ama bahsettigim baslik icerisinde kural olusturma olmadigi icin bazi tür emaillerden kurtulamiyorum..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cevdet
    Cevdet's avatar
    Erkek

Bu arada, bahsettiğin metod mantıklı. Ancak Spam e-postalar sadece bugunun problemi değil, on yıllardır süregelen bir olgu. Dolayısıyla bu link olayını da aşarlar diye düşünüyorum bir ara gecici e-posta sistemleri vardı.
    E-mail de alabiliyodun. 

Bence spam e-postalarla mücadele bizim değil gmail, outlook ve benzeri hizmetleri sunan şirketlerin işi. Ve bence bunu IYI bir şekilde başarıyolar, bize düşen görev spam ağlarına düşmemek düştü isek de sorumlu davranıp spam klasörüne göndermek.

Ben olsam şöyle mücadele ederdim, spam göndericileri tespit edip (şikayet veya başka bir şekilde) bir havuzda toplardım, her spam hareketlerinde puanlarını artırırdım. Aynı zamanda bu spam göndericileri kategorize etmeye çalışır, birbirleri ile ilişkilendirirdim.
    Bir kullanıcım spam şikayeti yapar ise, o gönderici ve onun ilişkili olduğu göndericiler için puanlarına göre toplu bir hamle yapardım. Bu şekilde belki, gelen kutusu spamlerle dolmuş kullanıcılar da parmağını bile oynatmadan spam e-postalardan kurtulabilir. Tabi bu işin içinde olmak lazım, neyin ne olduğunu bilir etüd edersen engellersin

Cevdet tarafından 14/Eyl/17 04:55 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cevdet
    Cevdet's avatar
    Erkek

Mesajlardan birinde "İletildi mesajı" standart değil demişim; "Okundu mesajı" standart değil demek istemiştim 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

haklisin hocam keske öyle olsa ama bence mail saglayicilari da bunlardan belki nemalaniyordur. Onlar aslinda kolayca cözerler. Düsün koskoca hotmail'de gelen mailin basligina göre filtre yapamiyorum. Böyle bir sacmaliga neden izin veriyorlar ki? onla ilgili yiginla sikayet yapilmis, bir tane bile resmi acikalama göremedim. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

yıllardır olan bir şey zaten bu ismide boxtrapper dır.

Toplam Hit: 11269 Toplam Mesaj: 11
spam mail