folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder SQL Tek Satırda 2 Adet Veri Göstermek?

SQL Tek Satırda 2 Adet Veri Göstermek?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Küçük bir projem var, onun için bir veritabanı oluşturuyorum. Veritabanımda çeşitli tablolardan veri çekmek için eşleştirdiğim bir tablom var, adına couple_id dedim. Onunla sorgu yapıp cevap verdirtiyorum.

Daha detaylı anlatmak gerekirse veritabanımda 3 adet tablo var.

Birinin adı color, içinde 4 renk var id ve renk sütunlarında. id 1: siyah, id 2: beyaz, id 3: yeşil, id 4: sarı diyelim.
    Diğerinin adı brightness, içinde 3 tane parlaklık türü var id ve parlaklik sütunlarında. id 1: elmas parlaklığı, id 2: metal parlaklığı, id 3: mat parlaklık
    Son olarak couple_id var, bunların eşleştirmelerini sağladığım tablo. içinde de 3 tane sütun var, id, color_id, brightness_id.
    Bu tabloda, diyelim ki siyah rengi metal parlaklığında ve beyaz rengi ise elmas parlaklığında. aşağıda verdiğim 1. şablondaki gibi
    Fakat benim istediğim şey de 2. şablondaki gibi, yani diyorum ki beyaz rengi hem elmas parlaklığında hem de metal parlaklığında bulunabilir.

Ama bunu yazmak istediğim zaman int verdiğim için tek bir sayı yazabilirsin diyor, varchar yapıp 2 değeri virgül ile yazsam sistem çalışır mı?

couple_id tablo yapısı şöyle:

id ---- color_id ---- brightness_id
    1 ------- 1 ------------ 2
    2 ------- 2 ------------ 1

benim istediğim:

id ---- color_id ---- brightness_id
    1 ------- 1 ------------ 2
    2 ------- 2 ------------ 1,2

AlbayHardal tarafından 15/Ağu/17 19:05 tarihinde düzenlenmiştir

They are as numerous as ants in the earth, as fish in the water, as birds in the air. They are timid, brave, ignorant, dominating and they are children.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Çalışmasına çalışır hocam da hangi programlama dili ile veriyi çekiyor san orda da ona göre kod yazman gerekir.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Çalışmasına çalışır hocam da hangi programlama dili ile veriyi çekiyor san orda da ona göre kod yazman gerekir.

php ile çekiyor veriyi, nasıl düzenlemeliyim?

They are as numerous as ants in the earth, as fish in the water, as birds in the air. They are timid, brave, ignorant, dominating and they are children.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kenan_tok
    kenan_tok's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hocam ben olsam o brightness_id tipini int'den varchar(256) yapardım. Örnek verdiğin gibi 1,2 şeklinde kaydederdim

Ancak artık tabloya request atarken artık = değil IN() kullanırsın

kenan_tok tarafından 15/Ağu/17 20:18 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    AlbayHardal bunu yazdı
    coder2 bunu yazdı

php ile çekiyor veriyi, nasıl düzenlemeliyim?

explode ile veriyi virgüle göre böler işlemlerini yaparsın.  Sorgulamalarda da IN kullanabilirsin. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

brightness_id 1 olanları getir bana desem ne yapacaksın ???? RDBMS nedir bir araştır hocam yama etme gözünü seveyim , ile kaydetmek nedir

farzedelim ki brightness_color diye bir tablon var .

color_id ile brightles_color tablosundaki color_id ilişkisel yap yanına da brightness_id ekle. Daha sonra gidip 

Select brightless_id from brightles_color where color_id=5 şeklinde sorgu ile brightless_id leri çek

MhmdAlmz tarafından 15/Ağu/17 21:03 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

Sqlfiddle dan atarsan sorunu daha kolay çözeriz 

black implies white, self implies other, life implies death.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kenan_tok
    kenan_tok's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

brightness_id 1 olanları getir bana desem ne yapacaksın ???? RDBMS nedir bir araştır hocam yama etme gözünü seveyim

IN(1) :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    kenan_tok bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

brightness_id 1 olanları getir bana desem ne yapacaksın ???? RDBMS nedir bir araştır hocam yama etme gözünü seveyim

IN(1) :)

Adamlar boşuna relational database management system yapmamışlar :D

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Konuyu açan arkadaş yanlış anlamasın. Anladığım kadarıyla adam öğrenmek için değil işini görmesi için birşeyler yapıyor. Ha yapıyorsa en iyi şekilde yapsın dersini o ayrı. Muhtemelen çok yoğun bir kullanım olmayacaktır. Kurumsal bir kullanımda olmayacaktır. Adam en kısa yoldan işini çözsün bitirsin bence içine dalarsa konuların ömrü gider :)

Toplam Hit: 1416 Toplam Mesaj: 10
sql