folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Superiletkenlerle Ne Yapilabilir

Superiletkenlerle Ne Yapilabilir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    evet arkadaslar bilen varidr bilmeyen vardir ama superiletken denen nesnelerde direnc yoktur yani akim gecirirseniz akim sonsuza kadar akmaya devam eder.

simdi su anki en yuksek sicakliktaki superiletken 160 K yani derece olarak oda sicakligi 270K diye dusunurseniz bir fikriniz olur.

simdi millet bunlarla neden ilgileniyo? sizce nedir bunun onemi?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    0 direnç demek enerjiden 0 kayıp demektir.

enerjiden 0 kayıp demek, Mesela bu şeyin PClerin CPU üretiminde kullanılması durumunda CPUların hiç ısınmaması demektir, bu da birçok dalda teknolojinin önünü açacaktır

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ra_Mu
    Ra_Mu's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı:
    -----------------------------
    0 direnç demek enerjiden 0 kayıp demektir.

enerjiden 0 kayıp demek, Mesela bu şeyin PClerin CPU üretiminde kullanılması durumunda CPUların hiç ısınmaması demektir, bu da birçok dalda teknolojinin önünü açacaktır
    -----------------------------

bir hayli açıklayıcı oldu bence.Bizim buralarda "Bir kaşık çorban varsa bırak onu bilen pişirsin " derler.

http://www.tatangalar.com/
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kimyager
    Kimyager's avatar
    Erkek
    saçmalamayın ya süperiletken demek şu an 0 direnç demek değil çünkü şu an süper iletkenlerle çalışılıyor 0 direnç demek enerji kaybının olmaması demek ki buda termodinamiğin 1. yasasının çöküşü demek,süperiletkenlerin 0 dirence sahip olması sadece teorik bir hesaptır yani bunun olabilirliği matematiksel olarak mümkündür sadece ama 0 direnç için mutlak sıcaklığa inmeniz gerek yani 0 K ya bu noktada zaten kıyametin kopması anlamına gelir çünkü bu noktada moleküller ve elektronlar hareketsizdir bu kuantum fiziğiyle gösterilebilir.bir elektronun hareketini durdurmak aktif maddeyi izole etmek sadece bu noktada mümkündür.ama bu noktaya inmek imkansızdır çünkü kıyametin kontrolü anlamına gelir bu noktaya en fazla 80 K ine kadar inildi diye biliyorum,ki bundan başka inilebilmesi çok güç çünkü denebilecek dünyadaki her madde denendi,yani bu zamanda süperiletken demek direnci en min olan iletkenler demektir ama direnci 0 olan iletken demek değildir çünkü dediğim gibi şu an süperiletken düzeyinde çalışmalar var.
    Buna olan ilgiye gelince tabiki hem enerjiden kazanç hem hammadeden olan kazanç bu konuya ilgiyi artırıyor....

Bu Ülkenin Ekmeğini Yiyip İhanet Edenler, Birgün Bu Ülkenin Kurşununu da Yiyeceklerdir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    bu mesele teoride olan sonsuz ve sifir limtilerine deneysel olarak asla ulasilamamsi alakali. ama burda sacmalayan yok. Direnc yok dedim cunku direnc ihmal edilecek kadar az. bu noktada holyone in dedikleri aynen dogrudur. neden cunku kucucuk bir direncle isinma hissedilmeyecek kadar az olacaktir. yani yine sacmalayan yok. 80k ya inildi falan demissin anlamadigim ne demek istedigini. 80K ya cikildi mi demek istedin? en yuksek superconductor rekoru en son basinc altinda 160 K idi. dunyadaki denenebilecek hr madde denenmedi. surekli deneniyo ve surekli yeni superiletkenler bulunuyo. ama butun mesele basit yapili maddelerin super iletken olup olmamasi.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    diger bir mesele 0 K da parcaciklar hareketsiz olamaz yine belirsizlik ilkesince.

superiletkenlerin en buyuk kullanim alani cok kuvvetli manyetik alan ve miknatis yapimi olacaktir neden?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kimyager
    Kimyager's avatar
    Erkek
    hıı evet evet doğru söylüyorsun ulan süper iletkenler konusunda çalışmam olmasa yiyecemde neyse.....direnç sıfır dememişte ihmal edilebilir demişte....0 K de parçacıklar hareket edermişte...evet evet aynen öyle tamam ben konuyu kendi açımdan kapattım!

Bu Ülkenin Ekmeğini Yiyip İhanet Edenler, Birgün Bu Ülkenin Kurşununu da Yiyeceklerdir!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    el elden ustundur. git hocalarina sor dogrusunu ogren.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    Bende boyle birşey olursa teknolojinin önünü açacaktır diyorum zaten, 0 direnç denilen birşeyin olduğunu idda etmiyorum ama son derece tatmin edici sonuçlara ulaşıldı.

Ha bide mıknatıs yapımı ile ilgisi nedir o konuda biraz cahilim abü

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    malum superiletkenler manyetik alani disari iterler bu kullanilarak en basitinden ray uzerinde giden trenler yapilir desem de asil onemi biyolojik aletlerin yapiminda olacaktir.
Toplam Hit: 2211 Toplam Mesaj: 10