folder Tahribat.com Forumları
linefolder Mobil Programlama
linefolder Swift Mi Objective-C Mi ?

Swift Mi Objective-C Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhabalar hocalar,

Biliyorsunuz ki yaklaşık 6 senedir android native, Flutter ve React-Native yazıyorum fakat Macbook olmadığı için bu zamana kadar IOS'a dair hiçbir deneyimim olmadı.

Yanına birde Swift veya Objective-C ile Native IOS yazmayı istiyorum.

Fakat Objective-C mi Swift mi öğreneyim kararsız kaldım.

React-Native veya Flutter dan proje oluşturunca Objective-C ile oluşturuyor. Swift öğrensem Flutterda veya React-Native de bunu kullanamayabilirim diye düşünüyorum Objective-C kullansam genelde native uygulamaları Swift ile yapıyorlar daha basit olduğu için.

Kararsız kaldım bana biri yardımcı olabilir mi ? Swift mi öğreneyim Objective-C mi ?  Neden ?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Swift öğren.

Apple çoktan default olarak Swift'e geçti. Swift daha modern bir dil. Ayrıca Kotlin ile de benzerliği yüksek, hızlı şekilde adapte olabilirsin.

Objective-C syntax olarak diğer tüm yaygın dillerden farklı. Onun tuhaf syntax'ı ile uğraşma derim.

Soruyu benden daha iyi cevaplayan iki tane link bırakayım buraya:

https://www.quora.com/Should-I-learn-Objective-C-or-Swift-in-2018/answer/Aleksander-Popko

https://www.freecodecamp.org/news/https-medium-com-colin-gabriel-smith-swift-vs-objective-c-5b19add8e2ed/

JPriest tarafından 25/Eki/19 09:13 tarihinde düzenlenmiştir

Sen hiç kaval çaldın mı?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Objective-C , C dili uzerine kurulu namespaceleri desteklemiyor ve saniyorum ki buyuk projelerde sikinti cikarabilir prefix kullanamk bir yere kadar.

Swiftin compile timeinin uzun oldugun soyluyorlar onu bilmiyorum denemedim hic. Ayrica kodlarini baska devlerle paylasmak istersen binary olarak verebiliyorsun.

Aslinda sende bilyorsun ki dil bir arac ve bazen bazi projelerde bi tanesi daha uygun , baska projede oteki daha uygun. Sisteme yakin bir projen varsa objective-c daha uygundur gibime geliyor mesela...

Bu arada benim olsam swift ile baslardim ama az da olsa objective-c nin isleyisine bir goz atardim. Swiftin documentationu cok iyi bu arada.

Kolay gelsin

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Swift öğren swift ile yaz Objective-C'yi de syntax olarak falan derdini anlatacak kadar bil.

@dhmm hocaya katılıyorum

iyibu! yeniden..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Gelecegine yatirim yapmak istiyorsan swift ögren hocam.. Ancak sen cok dallanip budaklaniyorsun :) Firma sahibi olsam seni ise almazdim mesela..

Ben mobile yazilima ilk objective C ile basladim. Swift'in cikis amaci zaten objective C'nin günümüz dil ve teknlojileri yaninda cok daha eski olmasi. O yüzden apple, kendi isletim sistemlerinde genel manada tekel oldugu icin swift'e geciyoruz dediginde is bitmistir. Google'un kotlin'e gecmesiyle bir degil. Cünkü java dili cok popüler ve her alanda kullaniliyor ve kullanilacak da. Ama objective-c yi  sadece iOS, macOS, watchOS gibi apple tabanli sistemlerde kullanabiliyorsun, tabi swift de öyle asagi yukari (sanirim linux icin de gelistirme yapabiliyorsun ama kim kullanir!)..

Bunlari gözönüne alirsak ve bir firmada calismak icin ögrenmek istiyorsan swift mantikli. Gün gectikce objective-c arayan firma sayisi azaliyor..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@JPriest, eyvallah abi. Aradaki farkı pek bilmediğimden kararsız kaldım IOS yazan pek tanıdık yok çevremde. Sanırsam Objective-C ile Swift bağlanabiliyor bu yüzden swift'i seçeceğim. Kotlin'e çok benziyormuş hatta JavaScript'e de birazcık benziyor.

@unbalanced , Freelance işler geliyor abi native yazmam gerekiyor bir kısmını (Background service ) bunu da bridge ile bağlayıp Flutter+Native veya RN+Native olarak projeyi sonlandırmam gerekiyor IOS tarafım eksik. Bu yüzden öğrenmek istedim Amacım Native IOS uygulama yazmak değil aslında. Sadece backgroud service veya OpenCV kütüphanesini vs kullanmak. Yani Native yazmam gereken kısımları oluyor bu yüzden birde IOS ailesi için bir dile ihtiyacım oluyor...

@dhmm , teşekkür ettim abi.

@by_Tet eyvallah hocam.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bak hocam, swift yeni bir dil olmasina ragmen, burda eleman arayan firma sayisi

Türkiye'de kariyer.net den arattim, 612 objective-c, 86 swift ilani cikti :) Demek ki hala geri :) Ama gelecek bu yönde hocam.. Ben hala gelismis ülkelerin is ilanlarini incelerim ve orda ilgi alanlarimla ilgili istenlen seylere bakiyorum.. Bir cok yeni teknolojinin varligindan bu sekilde haberim oluyor :) Bir kac yil sonra da bu teknolojiler genellikle yayiliyor,.. sen de daha önceden ögrenip fikir sahibi olup daha kolay adapte olabiliyorsun..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bak bu da java'nin

türkiye'de ise java arananlar cok daha fazla.. ilginc..

bu arada nüfuslara oranla karsilastirirma yaparsak 80 milyonluk nüfusu olan bir ülkede yaklasik 1500 c#+java developer aranirken 8.5 milyonluk ülkede 5600 kisi araniyor..

Toplam Hit: 1862 Toplam Mesaj: 8
objective-c swift