folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder [Tavsiye]Ses Kartı Seçimi Ve Amerika'dan Türkiye'ye Kargo Ücreti

[Tavsiye]Ses Kartı Seçimi Ve Amerika'dan Türkiye'ye Kargo Ücreti

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    absconder
    absconder's avatar
    Erkek

Sevgili mürid ve mürideler, müzik forumu değil biliyorum fakat sizin fikirlerini almak benim için önemli. Yakın zamanda elektro gitarım için ses kartı alacağım. Uzun bir zaman sonra artık başlamayı düşünüyorum. Daha önce Line 6 UX1 kart almıştım ve gitara başlayamadığım için elimden çıkardım. Ses kartı linklerine gelmeden önce diğer soruma gelmek istiyorum. 

Almayı düşündüğüm ürünlerden bir tanesi veya iki tanesi Amazon tarafından Türkiye'ye gönderimi yapılmıyor. Bu durum için şöyle bir çözüm yöntemi buldum. Okuldan bir hocamın tanıdığı Amerika'da yaşıyor. Amazon'dan ürünü onun adresine sipariş etsem ve o da ürünü Türkiye'ye kargolarsa, kargo fiyatı ne kadar tutar acaba? İnternetten biraz bakındım fakat elde edebileceğim sonuç tam olarak çıkmadı. Bu konuda sizlerin yardımlarınızı bekliyorum.

Gitarın manyetikleri ses kartında etki edecek ise kısaca bahsedeyim. Üzerinde Seymour Duncan SH4 ve SH2N humbucker manyetikler ve CTS 500K potans mevcut. Humbucker manyetikler olmasına rağmen coil split yapıldığı için manyetikler bölünebiliyor. Evet ses kartlarına gelmek istiyorum. Daha önce Line 6 UX1'nin Pod Farm uygulaması vardı. Bu uygulamada çeşitli modellemeler mevcuttu. Amfi, pedal vs. modellemeri olsun. Bu ürünlerde de mevcut mu acaba? Tam olarak anlayamadım. 

Steinberg UR242                                               $168                    http://amzn.to/2ppB6hD                   Türkiye'ye gönderimi yok.

Steinberg UR22                                                 $ 122                   http://amzn.to/2oMAtuw                   Amazon harici bir satıcı.

Roland Duo Capture Ex                             $178                   http://amzn.to/2qa4TbY                     Türkiye'ye gönderimi yok.

M-Audio M-Track 2X2M C-Series         $149               http://amzn.to/2pD6gD3            Amazon satıyor. Amazon satmasından dolayı kafama yatıyor.

Eğer sizinde önereceğiniz ses kartı mevcut ise görüşlerinizi lütfen belirttin.

Not: Konuyu doğru yere açmayı denedim fakat eğer doğru açmamışsam taşırsanız çok sevinirim.

@Mod : Konuları doğru kategorilere açalım

”Tanrım, değiştiremeyeceklerim için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, aradaki farkı anlamam için akıl ver.”
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Selamlar,

Amaç kayıt almak mı yoksa gitar çalmak mı? Kayıt ise ses kartı zaten lazım olacak, bunlardan birini alabilirsin. Gitar çalmak, çalarken zevk almak istiyorsan gitar amplisi (/amfi, /anfi) kullanmanı öneririm. Kayıt alırken bile doğrudan line-in denen türde kayıt gitarlarda pek tercih edilmiyor. Yapan illaki vardır ama gitar amplisi ni mikrofonlayarak kayıt alınması daha makbul (özellikle lambalı ampliler için bu seçenek gerekli).

Bu ürünlerde gitar modellemesi felan mevcut değil, bunu yazılım aracılığıyla yaparsın. Cubase, ProTools gibi DAW (Digital Audio Workstation) yazılımları ve satın alacağın plug-in ler ile kaliteli sesler elde etmek mümkün.

Line-6 'in gitara özel aleti başarılıydı, bulabilirsen ikinci el felan onu bul derim.

RockZs tarafından 27/Nis/17 17:40 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    absconder
    absconder's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı

Selamlar,

Amaç kayıt almak mı yoksa gitar çalmak mı? Kayıt ise ses kartı zaten lazım olacak, bunlardan birini alabilirsin. Gitar çalmak, çalarken zevk almak istiyorsan gitar amplisi (/amfi, /anfi) kullanmanı öneririm. Kayıt alırken bile doğrudan line-in denen türde kayıt gitarlarda pek tercih edilmiyor. Yapan illaki vardır ama gitar amplisi ni mikrofonlayarak kayıt alınması daha makbul (özellikle lambalı ampliler için bu seçenek gerekli).

Bu ürünlerde gitar modellemesi felan mevcut değil, bunu yazılım aracılığıyla yaparsın. Cubase, ProTools gibi DAW (Digital Audio Workstation) yazılımları ve satın alacağın plug-in ler ile kaliteli sesler elde etmek mümkün.

Line-6 'in gitara özel aleti başarılıydı, bulabilirsen ikinci el felan onu bul derim.

Abi merhaba, aslında sorduğun soruların ikisini de yapmayı istiyorum. Daha önce hiç gitar çalmadım, yeni başlayacağım. Amfi düşündüm fakat ses konusunda sıkıntı olacağı için vazgeçtim. Para olsaydı lambalı amfi alır, ses konusunu göz ardı edebilirdim ama yok. :)

Line 6 UX1 bu aletlerin fiyatında ama özellik bakımından bunlardan düşük. İnternette başka bir kart kullanıp, Pod Farm kullanan kişiler gördüm ama bu nasıl oluyor anladım veremedim.

Aslında modelleme dediğim tam olarak Line 6'da bulunan şu özellikler: 

Belki diğer ses kartlarında bu özellikler mevcuttur fakat ben yanlış anlatmış olabilirim. Aklımda Steinberg UR242 vardı fakat Türkiye'ye gönderimi yok ve satıcı Amazon'un kendisi. Bu sabaha kadar aklımda yoktu fakat şu an itibariyle M-Audio M-Track 2X2M C-Series  kafamı kurcalıyor. Bu ses kartının açıklamasında şu var örneğin: 

”Tanrım, değiştiremeyeceklerim için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, aradaki farkı anlamam için akıl ver.”
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Gitar çalmayı yeni öğreneceğin için kayıt işlerine girmeni tavsiye etmem. Yani tabi ki kaydedebilirsin, bir sıkıntı yok, ama öncelik öğrenmek olacağından, ufak bi' amfi alsan işini fazlasıyla görür. Roland Micro Cube amfileri iyidir mesela, ikinci el sorunsuz bulursan al derim. İşinde bir sürü hazır efektler vardır, aynı Line 6 deki sesleri alırsın.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    absconder
    absconder's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı

Gitar çalmayı yeni öğreneceğin için kayıt işlerine girmeni tavsiye etmem. Yani tabi ki kaydedebilirsin, bir sıkıntı yok, ama öncelik öğrenmek olacağından, ufak bi' amfi alsan işini fazlasıyla görür. Roland Micro Cube amfileri iyidir mesela, ikinci el sorunsuz bulursan al derim. İşinde bir sürü hazır efektler vardır, aynı Line 6 deki sesleri alırsın.

Kayıt işlerine zaten kaç ay sonra girerim abi. Amfi almayı düşünmüyorum ama aklımda daha çok ses kartı fikri var. Fakat kararsız kaldım.

Toplam Hit: 948 Toplam Mesaj: 5
ses kartı amerikadan türkiyeye kargo