folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Tehlikenin Farkındamısınız ?Tehlikenin Farkındamısınız ?

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  maqara
  maqara's avatar
  Kayıt Tarihi: 25/Nisan/2007
  Erkek

  İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor. Dünya bu ışınları tekrar atmosfere yansıtıyor ama bazı ışınlar su buharı, karbondioksit ve metan gazının dünyanın üzerinde oluşturduğu doğal bir örtü tarafından tutuluyor. Bu da yeryüzünün yeterince sıcak kalmasını sağlıyor.Ama son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit, metan ve diazot monoksit gazların atmosferdeki yığılması artış gösterdi.Bilimadamlarına göre işte bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. 1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar artığını gösteriyor.

       Bilimadamları son 50 yıldaki sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde farkedilebilir etkileri olduğu görüşünde.

  Üstelik artık geri dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşılıyor.
  Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin ediliyor.

  2007’nin de dünya genelinde kayıtların tutulmaya başlandığı son 150 yıllık dönem içinde en sıcak yıl olabileceği öngörüsü var.

  Peki bu sıcaklık artışı yani küresel ısınma nelere yol açıyor, hayatımızı nasıl etkiliyor?

  Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.

  Kutuplardaki buzullar eriyor, deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor.Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı.

  Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili oluyor.

  Kışın sıcaklıklar artıyor, ilk bahar erken geliyor, sonbahar gecikiyor, hayvanların göç dönemleri değişiyor. Yani iklimler değişiyor.

  İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.


  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  maqara
  maqara's avatar
  Kayıt Tarihi: 25/Nisan/2007
  Erkek
  Bu konuda bilgiyi http://www.kuresel-isinma.org/ adresinde bulabilirsiniz. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için hepimiz birşeyler yapmalıyız...

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Ayro
  Ayro's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Ağustos/2005
  Erkek
  :D hocam şu tehlikenin farkında mısınız reklamı demek ki bir çok kişiye birşeyler anlattı neden dersne bende bir konu açmıştım sigara ile ilgili ona tehlikenin farkında mısınız demiştim.Ne güzel demek reklamlar birşeyler anlatır olmaya başladı.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  karatahta
  karatahta's avatar
  Kayıt Tarihi: 12/Ağustos/2002
  Erkek

  Ciddiyim kusacam artık küresel ısınma muhabbetinden..Ya benim Gariban Ali abim aldığı 400 küsür asgari ücretle 1 ayı nasıl çıkarırım diye düşünürken,50 yıl sonrasına ait planlar,özellikle de daha Kyoto Protokolüne imza koymamış ülkem için gereksiz çabalar..

  Su kaynaklarının tükenmesi,diş fırçalarken musluğu kapatın,arabayı yıkamayın falan,offf,yapmayız öyle şeyler,yumurta kapıya dayanır ancak öyle olur,illa görmemiz gerek susuzluğu..Ha ben derim ki bırakın susuz kalana kadar kafamız rahat olsun,baydı artık küresel ısınma,of..


  Çekil,Önümden Çekil...
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  DkN
  DkN's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Ocak/2006
  Erkek
  iyi guzel diyonda dunyanın iklim felaketine girmesini onlemek icin sadece 5 sene kaldı. bu tum insanları hatta insanların soyunu ilgilendiren bi olay.

  Vatan ne Türkiye"dir Türklere, ne Türkistan; Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan. ~ Saga qaygı kelgende qorqup qaşsam taa saga, Qayday betpen qararman aytaş yurtum men saga? Ne dermen dep aytarman sütün bergen anamga? Ne dermen dep aytarman maga sengen atamga? ~ Kök Bayraq"a selam olsun !
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Ayro
  Ayro's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Ağustos/2005
  Erkek

  buyrun arkadaşlar powerpoint sunumu 2070 ten mesaj diye geliyor.Çok doğru bir sunum.Devam edelim tüketmeye etkilendim sunumdan

  http://www.sharebigfile.com/file/180588/2070mektup-pps.html

Toplam Hit: 1095 Toplam Mesaj: 6