folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Teknolojinin Gidişatı Hakkında

Teknolojinin Gidişatı Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Müritler biraz beyin fırtınası yapıp fikirlerinizi almak istiyorum.

- Teknoloji hangi alanlara kayıyor?

- Web sitelerinin ömrü kısalıyor mu yoksa büyümeye devam mı eder ? Şu anda dünyadaki aktif web site sayısı : http://www.internetlivestats.com/total-number-of-websites/

- Mobil teknolojilerin (IOS, Android) gelecekleri hakkında fikirleriniz neler ?

- Giyilebilir teknolojilerle beraber bluetooth' un geleceği hakkında fikirleriniz neler ?

- Javascript' in eli gün geçtikçe güçleniyor, hem server tarafında Node.js hem client tarafında JQuery, Angular.js gibi sağladıkları ile artık herşey JS ile yapılabilir bir hale mi gelecek, yani JS' ye yönelmek mi lazım ?

- Delphi' den sonra Microsoft(.NET) gibi devlerin Cross Platform' a yönelmesi hakkında ? 

- Cloud ile beraber artık Bilgisayardan çok İnternet üzerine dünyanın kurulması ?

Daha da listeyi uzatmadan, kısaca yazılım dünyası ne tarafa doğru ilerliyor, bundan 10 yıl sonra neler tarihe karışabilir, neler trend olma yolunda ilerliyor, Türkiye' deki yazılım anlayışı ve C#' ın popülaritesi hakkında biraz tartışalım istiyorum :)

edit: yanlış ya da eksik bilgilerim varsa affola, düzeltelim :)

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

Biraz konunun disinda ama sunu fark ettim bu gun

Playe girdim cab skntisi oyun bakim dedim, tavsiye edilen oyunlara girdim

Baya bir sovdum.butun oyunlar oynamasi bedava ama hepsinde limit var bisi var.mesela bi tanesi gunluk 10 dk oynatior daha fazla oynamak istiorsan ode dior.digeri itemler parali.bi tane bile indirmeden ciktim.

Oyunlarin icine edilmis durumda.onceden bole deildi.

Telefona oyun tasarlamanim tam sirasi.yap oyunu parasiz, cok degil az reklam koy, bi suru para kazanirsin

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek

Giyilebilir teknolojiler yükselişte, her dakika seni logluyorlar, büyük bir veri oluşturacak ileride bu sistemler. Benim öngörüm ilerde otonom şekilde çalışacak.

- Web sitelerinin ömrü kısalıyor mu yoksa büyümeye devam mı eder ? Şu anda dünyadaki aktif web site sayısı : http://www.internetlivestats.com/total-number-of-websites/

Web sitelerinin ömrünün kısalması diye bişey yok bence bi çok hizmet artık internet üstünden hallediliyor ve hala gelişen bir dünya.

Android in gelecekte mecburen var olacak, çünkü arkasında google var. Ve ekosistemi çok geliştirdiler. Tek bir taraflı bakmak zor. TVsi var autosu var wearable var.. var oğlu var yani..

IOS'un gelecekte pazar payının düşeceğini düşünüyorum. Geliştiricileri para kazandırıyor elbette ama cihazları pahalı ve alternatifi çok var.

Ben mobilde geleceğin microsoftun elinde olacağına inananlardanım.

- Giyilebilir teknolojilerle beraber bluetooth' un geleceği hakkında fikirleriniz neler ?

Bluetooth  4.0 gayet verimli ama alternatiflerde gelişiyor. Bi kaç yıl daha bu teknoloji kullanılmaya devam eder.

- Javascript' in eli gün geçtikçe güçleniyor, hem server tarafında Node.js hem client tarafında JQuery, Angular.js gibi sağladıkları ile artık herşey JS ile yapılabilir bir hale mi gelecek, yani JS' ye yönelmek mi lazım ?

Kime göre neye göre ? web uygulamaları geliştirmişsen mobil kullanılacak uygulamalar gelişitirmeye de göz kırpıyorsan js'e ilgini verebilirsin. Ama tek başına hiç bi teknoloji işe yarar değil elbette.

- Delphi' den sonra Microsoft(.NET) gibi devlerin Cross Platform' a yönelmesi hakkında ? 

Kaçınılmaz sonu gördükleri için böyle bir atağa geçtiler ama arkasının fazla geleceğini düşünmüyorum.

- Cloud ile beraber artık Bilgisayardan çok İnternet üzerine dünyanın kurulması ?

Her yerden erişim günümüzün en büyük ihtiyacı, internet altyapıları da artık buna elverişli. Bundan 5 6 sene evvel tek yedeğim 1 gb flash bellek iken şuan 7 farklı cloud hizmetinde toplamda 400 küsür gb dosyam var. Büyük kısmı yedekten oluşmakta.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kynoa
    kynoa's avatar
    Erkek

benim açimdan Web için MEAN stack yani : mangoDb -Express-  AngularsJs - nodeJs

Framework olarak: Ruby on rails ve Django web'in vazgeçilmezleri, kariyer yapmak isteyen bunlara yonelsin 

Ama bugun biri bana sorsa Abi web'de birseyler yapmak istiyorum nerden baslasam dese,  kesinlikle JAVASCRIPT (html - Css mecburi zaten onlari saymiyorum bile )

Bu arada Python  + pyQt  :-)

kynoa tarafından 13/Şub/15 21:52 tarihinde düzenlenmiştir

Soyledigin kelimeler sessizlikten guzel degilse, a zaman sus!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Giyilebilir teknoloji, cloud platformu, mobil teknoloji

web sitelerinin ömrünün kısalması diye bir şey söz konusu olamaz, bir alternatifi mi var?

giderek popülerleşiyor, ios ve android piyasa da gayet hakim durumda ilerleyen zamanlarda microsoftun (özellikle windows 10un gelişiyle) bir atak yapma girişimi kaçınılmaz.

pek bi fikrim yok

bu benim de dikkatimi çok çekti şu aralar js giderek gelişiyor, bambaşka bir hale büründü. önümüzdeki 5 senede giderek popülerleşir eğer yeterince destek alırsa, yatırım yapma da fayda var

kaçınılmaz bir hareket, bir sonraki cevapta daha ayrıntılı açıklayacağım

cloud ile hedeflenen teknoloji: her şeye her yerden erişebilmek, yani sınırları kaldırmak insanları donanımın zincirlerinden kurtarmak, bunun en önemli ayaklarından  biri de üretilen teknolojinin,yazılımın her yerde çalışabilmesi zaten bu yüzden cross-platform dalgası bu aralar yükselen bir trend

Daha da listeyi uzatmadan, kısaca yazılım dünyası ne tarafa doğru ilerliyor, bundan 10 yıl sonra neler tarihe karışabilir, neler trend olma yolunda ilerliyor, Türkiye' deki yazılım anlayışı ve C#' ın popülaritesi hakkında biraz tartışalım istiyorum :)

c# çok güzel bi platform, harika bir dil ancak çok hor görülüyor sanki, bunun nedenini türkiye de programlamaya başlayanın c#'tan başlamasıyla  kendilerini yeterince geliştirmeden öyle kalan saçma sapan winform uygulamalarından ileri gidemeyen amatör c# geliştiricilerinin yarattığı algıya bağlıyorum şahsen

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ek olarak 2014 Haziran mobil apps rakamları : http://www.statista.com/statistics/276623/number-of-apps-available-in-leading-app-stores/

Oyun, güvenlik ve networkler zaten teknoloji olduğu sürece var olacaklarını düşünüyorum, o yüzden bu konuya pek girmek istemedim. Zaten yeterince dallandırdım :))

Web sitelerinin bu rakamları ulaşması artık internet aleminin bilgi çöplüğüne dönmesine sebep olduğunu düşünüyorum, bu yüzden de yakın gelecekte web sitelerindeki artışın başka yönlere kayacağını düşündüğümden sordum ( örn. mobil uygulamalar ve öngöremediklerim)

Sanki, bana göre bilgisayarlardan ziyade artık dünyayı sanallaştırma ya da robotikleştirme çabasında olduklarını düşünüyorum, bu sebeple de hologramlar, giyilebilir teknolojilerle beraber artık yazılım yazmayan insanların bilgisayarlarla pek bir işlerinin kalacağını düşünmüyorum. Öte yandan yazılımcılar herşeyi (yazılım yazmak) kolaylaştıracağız diyerekten artık herkesin yazılım yazmak için pek bir bilgi gereksinim duymadan bunları yapabileceğine inanıyorum. Yani önümüzdeki gelecekte artık yazılım mühendislerinden ziyade herkesin birer yazılımcı olacağı fikri de beni korkutmuyor değil :)

Yapay zeka dünyasında ne olup bitiyor hiçbir fikrim yok, bu konuda da bilgi sahibi müritler varsa bizi aydınlatsın :) 

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

ozgunlu hocam, biraz uzun yazdım ama, önemli konulara değindiğimi düşünüyorum. 

Umarım okursunuz. :D

Not:

Bunlar tabi ki benim kişisel öngörülerim. Zaaten beyin fırtınası yaptığımız için, üzerime gelmeyin ülen.

Yukarıda saydıklarının arasında en önemli teknolojiyi söyleyeyim sana: Mobil teknolojiler.

- Her geçen gün mobil telefonlar hayatımıza daha fazla girecek. Telefon  donanımları ve üzerlerinde koşan işletim sistemleri daha da geliştikçe daha fazla, daha fazla kullanacağız mobil telefonları.

- Eskiden oyun oynamak için el konsolları çok yaygındı hocam bildiğin gibi. Mobil telefonlar bunu da değiştirdi. Günümüz telefonları, tabletleri yeni el konsolları! Bu yüzden oyun sektörü için de mobil teknolojiler çok önemli. 

-  Mobil telefonların neden bu kadar önemli ? Çünkü 7/24 insanların yanında, istediğimiz an cebimizden çıkartıp işimizi görüyoruz. Artık çoğu işimizi telefondan görebiliyorken, "Neden bilgisayarı açalım ki?"diye düşünüyoruz değil mi arkadaşlar? 

İşte bu gibi nedenlerden dolayı, geleceğin en önemli teknolojilerinin başında mobil telefonlar geliyor.

WEB alanında 2 alan dışında öyle büyük bir sıçrama beklemiyorum ben:

1. Bulut bilişim

Depolama servislerinden bahsetmiyorum. Güzeller ama süslü FTP adreslerinden çok fazla birşey değiller.

Bulut bilişim derken, şunu anlatmak istiyorum; Yazılımları heryerden kullanmak !

MATLAB, Photosop, 3Ds MAX, Visual Studio gibi programları sadece tarayıcı üzerinden, her yerden kullanabilmek.

Yazılım geliştiriciler de böyle birşeyi sabırsızlıkla bekliyorlar. Çünkü tek bir yer için geliştirmek yapacaklar ve milyonlarca dolar ceplerinde kalacak.

(Bu programları mobil telefonlardan da kullanabiliriz. Bu ihtimal de var.)

2. Google gibi arama motorlarının daha iyi arama sonuçları göstermeleri. Google zaten bunun üzerinde deli gibi çalışıyor, bunu biliyoruz. Eğer bu konuda parlak bir fikriniz varsa, Google 'a satıp milyarder olabilirsiniz.

WEB ile ilgili en önemli alanlar bunlar hocam. Web tasarım, ön yüz geliştirme, seo  falan gibi konular illa ki var olur ama bugün ne kadar önemliyse, gelecekte de o kadar önemli olacak. Büyük bir sıçrama olmaz.

JavaScript konusuna gelirsek;

JavaScript şu nedenden falan önemli diye yazmak istemiyorum. Eğer yaptığınız bir iş web e dokunuyorsa, orada JavaScript 'te var olacak demektir. Bu nedenle JavaScript şimdi de gelecekte de önemli olacaktır bence.

JavaScript ile bir diğer önemli konu ise, bu dille mobil telefonlara uygulama geliştirebilmeliyiz. Şu an PhoneGap gibi platformlar ile çok kapsamlı programlar yapılamıyor, yavaş yavaş gelişiyor. Bu alan daha fazla gelişmeli. Ama tabi "native" uygulamalar  yazabilmeliyiz JavaScript ile.

Cross-Platform konusuna gelirsek;

Microsoft 'un .NET 'i açması, özgür yazılıma katkı yapmak istemesinden değil. Microsoft 'un stratejisi budur. İnsanlar korsan da olsa, benim ürünlerimi kullansınlar. Bu mantıkla, Linux/MacOS üzerinde C++, Python, Java değil de .NET kullansın insanlar, elleri alışsın gibi... Zaten artık .NET açık olsa ne kapalı olsa ne. Çok önemli değil. Microsoft için artık önemli olan kendi ürünlerinin kullanılması.

Yakında Windows 'un bile kaynak kodlarını açabilir ama kullanmak için yine lisans gerektiriip, para alabilir. 

C# konusuna gelirsek;

Açıkcası ben C# ya da Java gibi dilleri kullanmak istemiyorum. Evet güçlüler ama çoooook karmaşıklar. 

(Şu an Java yı sadece Android sebebiyle kullanıyorum ama istekli değilim.)

Masaüstü uygulaması mı yazmam gerekiyor: Python+PyQt her işime yeter. Performans lazımsa: C++/Qt.

Web uygulaması mı yazmam gerekiyor: Python+Django. Performans gerektiren noktalarda:C/C++.

Diğer bir nokta ise oyun sektörü.

Bu alanda her yıl çok fazla yenilikler gerçekleştiriliyor. Bir nevi teknolojiyi ivmelendiren bir alan. 

Bu sektörde, daha çok uzun yıllar C++ dilinin  hakim olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. 

İnsanlar 2100 yılında da olsak, oyun oynamaktan bıkmayacaklar. Bu yüzden oyun sektörüne giren, iyi para kazanır, emin olun.

Toplam Hit: 1871 Toplam Mesaj: 7