folder Tahribat.com Forumları
linefolder Cep Telefonları, Gsm Operatörleri ve Mobil İnternet
linefolder Telefon Şarjıyla İlgili Tecrübem Ve Tavsiyem

Telefon Şarjıyla İlgili Tecrübem Ve Tavsiyem

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

sa. arkadaşlar bende ilk s3mini vardı sonra s4 kullandım. ikisinde de şarjı çabuk bitmesiyle alakalı sorunlarım olmuştu. ikisine de yetkili bayisinden orjinal sıfır batarya almıştım ilk haftası falan 1 gün gidiyordu 2. günü ikindi vakti şarja takmam gerekiyordu. emekli olunca bide ikramiye diye bişey dağıtıyormuş devlet baba (: yeni telefon= samsung a01 aldım.

bana tanıdığım telefoncu abi şöyle demişti: telefonu kaç saat şarja takıyorsan hep öyle tak öyle alışsın telefon. bataryası daha uzun gider şarjıda daha uzun gider demişti.

yaklaşık 2 haftadır dikkat ediyorum. abinin dediğini yaptım ortalama 3-4 saat şarja takıyordum %100 oluyordu öyle şarjdan alıyordum böyle yapınca 2 gün anca gidiyor şarjı ama; biz eski usül gece yatarken şarja takıyorum sabah 8-9 gibi şarjdan alınca 3 ÜÇ gün rahat gidiyor şarjı (: mesela; bugün şarjdan alalı 3. günü öğle vakti olmasına rağmen %40 şarj gösteriyor.

bence; şarjı gece yatarken takın sabah alırsınız, böyle daha uzun gidiyor şarjı tecrübeyle sabittir (;

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

yanlış bilgi. bataryaların sarj döngüleri var. akşam yatıp sabaha kadar sarjda kalan batarya sabaha kadar bir kaç kere sarj döngüsü tamamlar. bu döngü tamamlandıkça bataryanın ömrü kısalır. en verimli şekilde bataryayı kullanmak istiyorsanız sarjı %95lerde bırakın ve %15lerde tekrar şarj edin.

bataryalar hızlı şarjla zarar görmez ama hızlı şarj ederken ne kadar ısınırsa o kadar zarar görürler.

benim tavsiyem ise canınız nasıl istiyorsa öyle şarj edin. eşya için yaşamayın o sizin için yaşasın. bir kere geliyorsunuz dünyaya 

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adeleks
    adeleks's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı

sa. arkadaşlar bende ilk s3mini vardı sonra s4 kullandım. ikisinde de şarjı çabuk bitmesiyle alakalı sorunlarım olmuştu. ikisine de yetkili bayisinden orjinal sıfır batarya almıştım ilk haftası falan 1 gün gidiyordu 2. günü ikindi vakti şarja takmam gerekiyordu. emekli olunca bide ikramiye diye bişey dağıtıyormuş devlet baba (: yeni telefon= samsung a01 aldım.

bana tanıdığım telefoncu abi şöyle demişti: telefonu kaç saat şarja takıyorsan hep öyle tak öyle alışsın telefon. bataryası daha uzun gider şarjıda daha uzun gider demişti.

yaklaşık 2 haftadır dikkat ediyorum. abinin dediğini yaptım ortalama 3-4 saat şarja takıyordum %100 oluyordu öyle şarjdan alıyordum böyle yapınca 2 gün anca gidiyor şarjı ama; biz eski usül gece yatarken şarja takıyorum sabah 8-9 gibi şarjdan alınca 3 ÜÇ gün rahat gidiyor şarjı (: mesela; bugün şarjdan alalı 3. günü öğle vakti olmasına rağmen %40 şarj gösteriyor.

bence; şarjı gece yatarken takın sabah alırsınız, böyle daha uzun gidiyor şarjı tecrübeyle sabittir (;

hocam yanlışın olmasın xiaomi tam tersini söylüyor 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

yanlış bilgi. bataryaların sarj döngüleri var. akşam yatıp sabaha kadar sarjda kalan batarya sabaha kadar bir kaç kere sarj döngüsü tamamlar. bu döngü tamamlandıkça bataryanın ömrü kısalır. en verimli şekilde bataryayı kullanmak istiyorsanız sarjı %95lerde bırakın ve %15lerde tekrar şarj edin.

bataryalar hızlı şarjla zarar görmez ama hızlı şarj ederken ne kadar ısınırsa o kadar zarar görürler.

benim tavsiyem ise canınız nasıl istiyorsa öyle şarj edin. eşya için yaşamayın o sizin için yaşasın. bir kere geliyorsunuz dünyaya 

İşin kötü tarafı artık bunu da çakallığa vurdular. Çin malı telefonlar dahi Iphone gibi bataryayı içine gömmeye başladılar. Ondan sonra servisle, değiştirmeyle uğraşma gibi dertler ortaya çıkıyor. Kişinin kendisi sökmeye kalksa içi bubi tuzağı dolu. Mikroskobik vidalar, en ufak bir hatada kopacak olan kablolar, sıkıca yapıştırılmış batarya, telefonun kapağını açmaya çalışırken plastiğinin zarar görmesi gibi durumlar. Bunun için de uğraşmaya değmez.

Tabii servis ne kadar güvenilir orası ayrı konu. Ülkede her çeşit haber duyuyoruz. İçine kalitesiz, sahte parça takmadan, var olan sağlam parçaları da kalitesiz olanlarıyla değiştirmeye, müşteriye özel verilerin geriye getirilip bunların çeşitli amaçlarla kullanılmasına kadar. Bugüne kadar bu yüzden kullan-at yaparken bundan sonra Dolar'dan ötürü bu iş daha zor olacak.

anonim6918524 tarafından 11/Eki/20 13:19 tarihinde düzenlenmiştir

λ
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    adeleks bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı

hocam yanlışın olmasın xiaomi tam tersini söylüyor 

hocam tabiki xiaomi'den daha iyi bilecek değilim ama tecrübelerim ( nokia 3310, 5110, 8310, htc explorer ) ve bu tecrübem gece boyunca şarjda bırakmam daha faydalı diyolar. 

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Şuan en güncel kullanılan pil teknolojisi Lityum polimer (li-ion ile aynı sayılır) sınırlı bir ömürleri vardır, ortalama max. 1000 şarj-deşarj döngüsü veya max. 5 yıl depolama ömrü. Bu nedenle, örneğin 3 yıl stokda durmuş ve satılmamış bir ürüne (notebook, tel vb.) pil garanti kapsamına girmez.

En mantıklısı yatarken şarja takip sabah çekmektir. Telefonun şarjı %100 olduktan sonra zaten şarj otomatikmen durur, pile zarar vermez. Bu yolla 1000 şarj döngüsünde 3 yıl pili kayıpsız olarak kullanabilirsin. Ömrü biten pil hala çalışır ama %100 den bir anda %60-40 düştüğünü görürsün, stabil değildir.

Li-po piller en sevmediği durumlar; sürekli %100 şarjda kalması veya şarjın %10 altına düşmesidir. Bu nedenle yeni notebooklar, sürekli günlerce şarja kalsalar dahi %80-90 seviyelerinde pili sabit tutar. %100 getirmezler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    FireX bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

İşin kötü tarafı artık bunu da çakallığa vurdular. Çin malı telefonlar dahi Iphone gibi bataryayı içine gömmeye başladılar. Ondan sonra servisle, değiştirmeyle uğraşma gibi dertler ortaya çıkıyor. Kişinin kendisi sökmeye kalksa içi bubi tuzağı dolu. Mikroskobik vidalar, en ufak bir hatada kopacak olan kablolar, sıkıca yapıştırılmış batarya, telefonun kapağını açmaya çalışırken plastiğinin zarar görmesi gibi durumlar. Bunun için de uğraşmaya değmez.

Tabii servis ne kadar güvenilir orası ayrı konu. Ülkede her çeşit haber duyuyoruz. İçine kalitesiz, sahte parça takmadan, var olan sağlam parçaları da kalitesiz olanlarıyla değiştirmeye, müşteriye özel verilerin geriye getirilip bunların çeşitli amaçlarla kullanılmasına kadar. Bugüne kadar bu yüzden kullan-at yaparken bundan sonra Dolar'dan ötürü bu iş daha zor olacak.

Hocam pillerin cihaza gomulmesiyle ilgili farkli bir bakis acisi soyleyeyim. Kapakli telefon doneminde insanlar buldugu her pili telefona takiyor bu da kalitesiz pillerin verdigi yuksek voltajlar sonucu daha garantisi bitmeden telefonun anakartini yakar hale getiriyordu. Firmalar da durum mecburiyetinden pilleri telefonlara gomer oldu. Tabi firmalar icin ekstra gelir kapisi da oldugu icin butun markalar pilleri gomuyor artik.

Anıl
Toplam Hit: 789 Toplam Mesaj: 7
telefon şarjı tavsiyesi