folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Ters Psikoloji Ve Bununla Başa Çıkmanın Yolu Nedir? (Soru-Cevap)

Ters Psikoloji Ve Bununla Başa Çıkmanın Yolu Nedir? (Soru-Cevap)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Hayal edin ki sakinleri tarafından hiç mi hiç sevilmediğiniz, nefret edildiğiniz 7 bloklu bir sitede oturuyorsunuz. Site toplantısındasınız, siteye bir yatırım yapılacak ve bu yatırım konuşuluyor. Bu yatırım için A ve B seçenekleri var. Oylama ile karar verilecek ve B seçeneği herhangi bir nedenle sizin işinize geliyor.

Siz biliyorsunuz ki karar verici insanlar sizi o kadar sevmiyor ki, büyük çoğunluğu siz ne derseniz tam tersi yönde fikir beyan edecek.

1. soru: Bu durumda "sevilmeyen kişi olarak" istediğiniz B seçeneğinin tercih edilmesi için ne yapardınız?

2. sorum da: Bu sevilmeyen kişi değil de, diğerlerinden biri, yani diğerleri gibi o adamdan hoşlanmayan "normal sade bir site sakini"siniz. Bu durumda sizce doğru olan seçeneği nasıl seçerdiniz?

not: olay gerçek değil tamamen örnek vermek için kurgulanmış bir hayal ürünü.

kofcu tarafından 14/Şub/17 07:19 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Sevilmeyen sen misin :)

Ters psikoloji anlattığın şey değil sanırsam yada kafam karıştı :)

"Ters psikoloji, karşı tarafın yapmasını istediğimiz bir davranışı, sanki bunun aksini istiyormuşuz gibi davranarak veya konuşarak karşı tarafa yaptırma olayıdır. Örneğin, bir arkadaşınıza “Saat 6'dan önce buraya gelemezsin” diyerek, sırf sizi yanıltmak için 6'dan önce gelmek istemesini sağlayabilirsiniz."

neyse bu durumda eğer kesin eminsen hiç sesini çıkarma % 50 şansın olur :)

yada hukuki bir boşluk bul. istedikleri kadar gıcık gitsinler kanunan yapamasınlar.

yada içlerinden sözü dinlenen kişiyi kandır dediğini kabul ettir. o B yi istiyorum deyince ses etme :)

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

2. sorunun cevabı tamamen fayda. fayda ve çıkarına bakar herkes.

seni sevip sevmemeleri bile daha sonra gelir.

seni sevmemelerinin faydasının diğer faydalardan önde olabilecek ölçüde olmadığını düşünerek söylüyorum.

b seçeneğini onların faydasına olduğu konusunda ikna etmen gerekebilir.

bu formüle kendi sevilmediğindie kattıcaksan.

sadece fikiri laf arasında geçirirsin istemem yan cebime koy tarzında takılırsan bir ihtimal işe yarayabilir

https://t.me/pump_upp
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

@futurist tamamen hayal ürünü ya, sadece düşünce egzersizi diyelim :) ters psikoloji şuan burada yok evet. 1. soruda aslında bu noktada ters psikoloji kullanır mıydınız gibi bir şeyi sormak istedim ama görüşlere müdahale etmiş olmayayım diye genel olarak ne yapardınız diye sordum. ayrıca önerdiğin yöntem de güzelmiş, tabi mümkünse uygulandıktan sonra en garanti yöntem :)

@patates hocam biliyorsun ki büyük bir çoğunluk sırf seninle aynı görüşte olmamak için diğer görüşte oluyor bu örnekte.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLYSeRo
    HoLYSeRo's avatar
    Erkek

1-"Siz biliyorsunuz ki karar verici insanlar sizi o kadar sevmiyor ki, büyük çoğunluğu siz ne derseniz tam tersi yönde fikir beyan edecek." O zaman A derdim.Çünkü büyük çoğunluğu tersini diyecek Örn:%75 i diyelim.Kitle psikolojilerin de çoğunluk hangi tarafa yönelirse geriside o tarafa yönelir böylelikle B seçeneği kabul görebilir.Tabi bunun birde beden dili fin filanı ayrı..

2-Hangisi UZUN VADEDE beni yararıma olacaksa onu secerdim..

https://open.spotify.com/playlist/23XNoEDF9D23pojmlqnUWV?si=BiCIFFwARDW4egNxtWCSNw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

soru 1: yatırım gibi ciddi bir işte benim dediğimin tersini yapacak gerizekalılar varsa evi satılığa çıkarır başka yere yerleşirdim.

soru2: kişilere değil sitenin çıkarına bakarak bir karar verirdim. her düşünceyi tartardım. hem belki sevmediğim adam doğru söylüyordur böylelikle biraz olsun saygımı kazanır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

başka eve taşın.

goo.gl/qBNZmW
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Başkan tersin de tersi var işte :D

sen A yı istemiyo gibi gözükürsün mesela bu durumda 2 durum meydana gelir

1- Bu ibne A yı istemiyo madem A yı yapalım gıcık olsun

2- Yemezler koçum sen aslında A yı istiyosun o yüzden B olsun.

Hep yukarıdaki düşüncemden dolayı normal hayatta hatalı tercihler yapıyorum :S

fazla mı detay düşünüyorum ??

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mihni
    mihni's avatar
    Erkek

Sevilmeyen kişinin tercihi A varsayıyorum.

Çoğunluk ( kişiyi sevmeyen kişiler ) B yi seçiyor.

Sevilmeyen kişi, benim seçtiğim şeyin tersini seçerler düşücesi ile çoğunluğun seçtiği "B" şıkkını seçiyor.

Olasılıklar: Çoğunluk, sevilmeyen kişinin tercihine bakmazsızın aklında olan seçeneği seçer.

Olasılık2: Çoğunluk sevilmeyen kişinin seçtikleri şıkkı seçtiğini görünce sevilen bir kişi olma olasılığı.

İçler dışlar çarpımı, evi arabayı sat stutgarta bas.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Bu konuya dikkat çekmek, bu konu hakkında farkındalık oluşturmak için yazdım. Genel olarak çevremizde çeşitli türde psikolojik manipülasyonlara maruz kalıyoruz. Bu manipülasyon çeşitlerinden biri de ters psikoloji. Insanlar bu konuda yeterince farkında olmayınca malesef bunu kullananların kurbanı oluyorlar. Diyorlar ki bak bu herif böyle diyor sen nasıl onunla aynı fikirde olursun! Kişiler de diyor ki evet lan bu adam böyle diyor ise kesin bir çıkarı vardır bu işte... Örneğimizde gördüğümüz üzere bu kişi durumunun farkında ise pekala ters psikoloji uygulayabilir. Yani esasen söylediğinin tam tersini istiyordur belki, kim bilir? Yani söylediğinde ciddi mi yoksa ters psikoloji mi uyguluyor bilemeyiz. Durum böyle olunca da beyan ettiği fikrin ne olduğunun hiçbir önemi kalmıyor. Örneğin ikinci sorusunda ise böyle bir durumda sade bir vatandaş olsak bu konuda nasıl doğru olanı yaparız diye sormuştuk. Buna gelen cevap genel olarak araştırır bakarım en doğrusu ne ise onu yaparım şeklinde oldu. Evet, bence de doğru olan bu! Tabii ki insanın en güveneceği kişi kendisidir. En güveneceği bilgi de kendisinin edindiği bilgidir. Yani kişi kendi araştırır kendi öğrenir kendi karar verirse kimsenin manipülasyonuna maruz kalmaz kimsenin oyununa gelmez... Kararını kendi veren özgürdür yapabileceklerinin asla sınırı yoktur. Sorgula, araştır, öğren, tartış, özgür ol, ilerle...

Toplam Hit: 1377 Toplam Mesaj: 10
psikoloji ters psikoloji