folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Tevazum Ve Ben! ( Değişik Bir Bakış Açısı )

Tevazum Ve Ben! ( Değişik Bir Bakış Açısı )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc_MoLLa
    Mc_MoLLa's avatar
    Erkek
    Bi kapı düşünün, biri sana soruyo içerisi ne renk diye, bakıyorsunuz siyah, siyah diyorsunuz..

Ancak o kapının ardında bir kapı daha var, ve oradaki renk beyaz, onun ardında da bir kapı var, o kapının içi de beyaz... Yani bu şekilde kaç kapı içeri baktığınıza göre renk değişiyor.. Tekse siyah Çiftse beyaz...

Sıradan insanlar, veya insanların %99.9'u tek kapıdan bakar. İçerdeki kapı onu ilgilendirmez.. içeri ne renk diye soran birine rahatlıkla siyah diyebilir. Bu doğrudur aslında.. Ancak bir gerçek var ki, bi sonraki kapıyı açtığında içerisinin beyaz olduğunu görecek..

Sonuç olarak, tevazu bölye bişey, tutup da tevazuyu tek boyutlu düşünürseniz, ben mütevaziyim diyen adam mütevazi olamaz, ancak ben 2. kapıyı açtım, onu da söyle anlatıyım:

+ "Ben enaniyet sahibiyim." diyen insan mı senin gözünde mütevazidir, "mütevaziyim" diyen mi?

Kesinlikle enaniyetliyim(kendini beğenmişim) diyen kişi size göre daha mütevazidir. Yani o adam size mütevazi görünür, ancak bana göre (2.Kapı) o kişi size enaniyet sahibi gözükerek asıl tevazuyu yapıyor olabilir. İşte benim bakış açım...

Ilk Turk Arabası
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc_MoLLa
    Mc_MoLLa's avatar
    Erkek
    Konu fazla derin geldi sanırım yorumlar konusunda çok cimri gördüm sizi :)

Ilk Turk Arabası
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Designer
    Designer's avatar
    Erkek
    kardeş muhtemelen benim gibi kimse bişey anlamadı... :) konuya yoğunlaşamıyorum fazla çalışıyorum o yüzden.. kusura bakma...

Sen Yenisin Galiba...... ۩ шшш.ŢдћяỉБהּŢ. םכм ۩
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordofdarkness
    swordofdarkness's avatar
    Erkek

ya anlayan anlar da tevazuu ile ilgili bir anın falan mı var birader?hayırdır.

içinde bir yara falan mı var?

nerden çıktı şimdi...

Kısa Pantolon, Paslı Çakı, Dizde Kabuk Bağlamış Yara, Kısa Çakı, Paslı Pantolon, Yarası Gözde Kalmış Kabuk
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    kusura bakma ama 3 kere okudum 3cude artık kafam patlayacak gıbı oldu cokmu kasıyorum ne. Sen sımdı benım rengım beyazmı dıyon kahrolsun sıyahlarmı dıon ne dıon anlamıom valla dalga gecmıom artık ıdrak sınırlarımı astım bugun cok fazla yuklendım beynıme artık beyıncık hata vermeye basladı zaman mevhumunu yıtırdım bır sure once. 3 dakıka oncemıydı 5 dakıka sonramıydı bılmıom ıyısı gıdıp yatıyım ben

tahribat.com/murid/tugrulbaba
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc_MoLLa
    Mc_MoLLa's avatar
    Erkek

Olay şudur, ben tevazu'suyla gurur duyan sayılı insanlardanım :) Sınıf arkadaşlarım da bunu bilir.. Biri Hüsrev dediğinde diğeri estağfirullah diyeceği kadar.. Ancak bazı mallar :) ben mütevaziyim dersem mütevazi olamayacağımı söylerler :) ben de onlarea eskiden "Zekisin sen!" diye tepki verirdim. Ancak geçen gün aklıma gelen fikir aslında benim haklı olduğumu ve bir insanın mütevazi olup bunu haykırması mümkün.. Yazıda bunu anlatmaya çalıştım..

Yazıyı biraz daha basite indiriyim...

2 tane eleman var.. A Şahsı "Ben Mütevaziyim." Diyor
                                   B Şahsı "Ben Enaniyet Sahibiyim" Diyor..

Sen ne düşünürsün?

A --> "enaniyetçi" (Kendini Begenmiş)
    B--> "Mütevazi" dersin..

Ama şunu bilmezsin ki belkide A şahsı kendini enaniyetçi göstererk en büyük tevazuyu yapıyor olabilir!!

Olay budur :P

Ilk Turk Arabası
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tatarramazan
    tatarramazan's avatar
    Erkek

"mutevazi olma o kadar buyuk değilsin "

" fazla tevazu kibirdendir"

burda ben enaniyetci(bencil) biriyim diyen de  mutevazi biri olabilir

fakat daha da ileri gidip kendini artık aşağılama derecesinde  anlatan biri kesinlikle mütevazi falan değildir

işte konuya hakim bir uye duruşu :)))))

Bu niymiş la?
Toplam Hit: 2296 Toplam Mesaj: 7