Tez Konusu Seçimi- Bir Soru.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yemillie
    yemillie's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Uluslararası İlişkiler son sınıf öğrencisiyim ve bitirme tezi hazırlamam gerekiyor, maalesef bölümden bir arkadaşım bana oldukça benzer bir ödev yapınca riske atamayacağımdan sil baştan tekrar bir konu seçmem gerekiyor.

Ben Ekonomi'ye ilgi duyuyorum ve daha önceden katıldığım çalıştaylardan elimde dünya ülkelerine ait güzel bir şekilde derlediğim dökümanlar var taaa Avustralyasına, Yeni Zelanda'sına kadar.

Ama bölüm uluslararası ilişkiler olunca bağdaştırmam gerekecek ve açıkçası bu noktada biraz zorlanıyorum.

Konu tavsiyelerinizi bekliyorum, tez yazarken olabilecek tavsiyelerinize açığım ve sizce '' Dünya Beşten büyük müdür ? '' bir tez başlığı olabilir mi bu konunun ekonomi yönünü ele alırsam ? 

Teşekkürler :)

Mod: Konuları doğru kategorilere açmaya özen gösterelim. Bu tarz konular için Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman kategorisini kullanalım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Aynı branş yüksek lisans öğrencisiyim. Sorularına etraflıca cevap verebilirim fakat şu an hastalıktan inliyorum. Hatırlatma mahiyetinde bir pm atarsan siteye girdiğimde sarıyı göreyim de unutmayayım. İlgi alanlarını, akademisyen olmak isteyip istemediğini, dil durumunu ve ortalamanı yazarsan ona göre konularla alakalı literatürü göz önünde bulundurup tavsiyelerimi genişletebilir ya da daraltabilirim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yemillie
    yemillie's avatar
    Erkek
    literatur bunu yazdı

Aynı branş yüksek lisans öğrencisiyim. Sorularına etraflıca cevap verebilirim fakat şu an hastalıktan inliyorum. Hatırlatma mahiyetinde bir pm atarsan siteye girdiğimde sarıyı göreyim de unutmayayım. İlgi alanlarını, akademisyen olmak isteyip istemediğini, dil durumunu ve ortalamanı yazarsan ona göre konularla alakalı literatürü göz önünde bulundurup tavsiyelerimi genişletebilir ya da daraltabilirim.

Geçmiş olsun öncelikle, ben çift anadal öğrencisiyim,  asıl bölümüm Uluslararası Ticaret... Orda ortalamam 3.90 küsürken Uluslararası İlişkiler'de eksik dersler filan alttan alma derke  2.40 seviyelerinde. Küme düşmeme mücadelesi veriyorum anlayacağın :) 
    Ekonomik eşitlik - Entegrasyonlar - İktisadi Kalkınma  gibi konulara ilgim var, daha spesifik olarak Arap Baharı gibi olaylar da ilgimi çekiyor işin açığı , ama daralan süre bu tarz konularda çalışma yapmamı engelliyor.
    Akademisyen olmayı istiyorum, dil durumum ise akademik makaleleri tiki taka çevirecek düzeyde değil, zaman kaybederim çok. Bu noktada bir de sorum olacak, ingilizce kaynakları kullanırken bunlar henüz Türkçe'ye çevrilmemiş olacaklarından,alıntı olarak göstermek mi etiktir yoksa özgün kısım gibi göstermek mi? 
    Bir ip ucu verebilirim danışmanımla ilgili ;  Kendisi Uluslararası İlişkilerde Kadının rolü tarzı bir çalışma yapsam oldukça mutlu olacak gibi geliyor :) 

Tavsiyelerinizi bekliyorum, ilginiz için teşekkürler. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    yemillie bunu yazdı

Geçmiş olsun öncelikle, ben çift anadal öğrencisiyim,  asıl bölümüm Uluslararası Ticaret... Orda ortalamam 3.90 küsürken Uluslararası İlişkiler'de eksik dersler filan alttan alma derke  2.40 seviyelerinde. Küme düşmeme mücadelesi veriyorum anlayacağın :) 
    Ekonomik eşitlik - Entegrasyonlar - İktisadi Kalkınma  gibi konulara ilgim var, daha spesifik olarak Arap Baharı gibi olaylar da ilgimi çekiyor işin açığı , ama daralan süre bu tarz konularda çalışma yapmamı engelliyor.
    Akademisyen olmayı istiyorum, dil durumum ise akademik makaleleri tiki taka çevirecek düzeyde değil, zaman kaybederim çok. Bu noktada bir de sorum olacak, ingilizce kaynakları kullanırken bunlar henüz Türkçe'ye çevrilmemiş olacaklarından,alıntı olarak göstermek mi etiktir yoksa özgün kısım gibi göstermek mi? 
    Bir ip ucu verebilirim danışmanımla ilgili ;  Kendisi Uluslararası İlişkilerde Kadının rolü tarzı bir çalışma yapsam oldukça mutlu olacak gibi geliyor :) 

Tavsiyelerinizi bekliyorum, ilginiz için teşekkürler. 

Sağol hocam iyi dileklerin için. Şimdi öncelikle akademisyen olmak ve master doktora için gerekli hususları yazayım:

1) GANO. Zira tek değişmeyecek puanın bu. Bunu tutabildiğin kadar yüksek tut. Ama senin şöyle bir avantajın var. Ortalamının yüksek olduğu bölümün transkripti ile başvuru yaparsın. Pek alandışı da sayılmazsın zaten. Eper ÇAP'ı kabul ederlerse bilimsel hazırlık okumazsın. Yok kabul etmezlerse de en fazla yüksek lisansta bir sene bilimsel hazırlık okursun.

2) İngilizce. Uluslararası İlişkiler alanında çalışan biri için İngilizce bilmemek bütün artılarını alır götürür. Ne kadar zeki de olsa çok okuyor da olsa muhakeme kabiliyeti ve kalemi güçlü de olsa hem 5-0 geriden gelir. Hatta bir süre sonra yol katedemez. Bu söylediğim tüm sosyal - fen bilimleri için geçerli tabii ama Uluslararası İlişkiler'de iş biraz daha ehemmiyetli. Türkçe literatür tam bir eşşek bahçesidir. Doğru düzgün eser yoktur piyasada. Bu hem kitaplar için hem de makale ve raporlar için geçerli. Ayrıca Türkçe literatür ve Türk akademisi metodoloji bilmediği ve ana haber bülteni tadında çalışma yaptığı için bilimsel tekniği Türkçe kaynaklardan öğrenebilmek çok çok zordur. O yüzden sana tavsiyem bir makaleyi eline aldığında sözlüğe muhtaç kalmayacak şekilde İngilizce öğrenmendir. YDS puanı da ayrıca önemli tabi. ALES'e değinmiyorum onu bir şekilde halledersin.

Biraz da akademik çalışma nedir nasıl yapılıra dair bir şeyler yazacağım fakat baştan belirteyim bu mesele çok kapsamlı bir husustur. Sosyal Bilimlerde Araştırma Teknikleri adında ülkemiz üniversitelerinde verilen dersler maalesef bu noktada sağlaması gereken donanımı öğrencilerimize sağlayamıyor. Öncelikle akademik çalışma yaparken bir sorunun kafanda olması lazım. Bu da spesifik bir mesele olmalı. Örneğin Arap Baharı'nı ele alalım. Kalkıp da Arap Baharı diye bir başlık attığın zaman bu çok çok genel ve anlaşılmaz bir başlık olur. Ben Arap Baharı ile ilgili ne bulursam okuyayım diye düşünürsen o da akademik çalışma yahut makale ortaya koymana imkân vermez. Arap Baharı'nın Sebepleri ve Sonuçları şeklinde bir çalışma yapılabilir örneğin. Ancak burda da olayların patlak verdiği ülkelerin sosyal ekonomik askeri ve siyasi şartlarının mutlak anlamda aynı olmadığı göz önünde bulundurularak bir tasnife gitmek gerekir. Bunu ya farklı noktaları ele alarak gösterirsin ya da benzer noktaları. Örneğin Kuzey Afrika Ülkelerindeki (Libya, Mısır, Tunus) Halk Ayaklanmalarının Nedenleri dersin. Hepsinde ortak olan hususlar nelerdir; gelir dağılımında adaletsizlikler, nepotizm, onyıllardır süren otoriter rejimler, işsizlik vs. Bunları nicel verilerle desteklersin. Atıyorum Mısır'ın işte falancı yıldan filanca yıla kadarki GSMH'si kişi başına düşen geliri açlık sınırı işsizlik oranları vb. ortaya koyar buradan bir analiz yürütürsün. Peki farklı hususları nasıl ortaya koyacağız? Üç ülkede de ordunun halk hareketlerine yaklaşım ve müdahalesi farklı olmuştur. Bunun sebeplerini araştırmak istiyorsun diyelim. O zaman araştırmanı siyasi tarih verilerine yönelteceksin. Modern tarihleri boyunca bu ülkelerde asker ve siyaset ilişkisi nasıl şekillenmiş, niteliği nedir vs. Bunlara baktıktan sonra ayaklanmalar sürecince askeri kuvvetlerden halk ayaklanmalarına yönelik açıklamaları ve müdahaleleri haber sitelerinden ya da yapılmış çalışmalardan tespit edersin. Bir korelasyon bulabilirsen oradan analizini yazar işi bitirirsin. Tabi burada şunu da ifade etmek lazım, hemen hemen her konuya dair geçmiş çalışmalar mevcuttur. Bu da literatür taraması yapmak ve konuya dair geçmiş analizleri öğrenerek tekrar aynı yollara girmek için gayret sarfetmemek gibi avantajlar sağlar. Bilim de zaten böyle ilerler. Makalelere atıf yaparken dilinin ne olduğu ya da çevrilip çevrilmediği önemli değildir. Birebir çalışmaya atıfta bulunursun. Aksi halde intihal olur. Kan alırlar :)

Konu tavsiyelerine gelecek olursak; feminist teorilerden pek hazzeden ve bunları okuyan biri değilim. O noktada bir şey söyleyemem. Senin şu aşamada çok çok yeni bir çalışma ortaya koyman yahut bir master-doktora tezi yazan istenmez zaten. Önemli olan yapabileceğin kolay bir mesele seçip onun üzerinden akademik çalışma yaparken şekil usullerine riayet (dipnot,kaynakça,içindekiler vs.), literatür taraması hakkında bilgi edinme, bir çalışmaya girişildiğinde karşılaşılabilecek zorluklarla kısmen yüzleşme gibi tecrübeleri edinmendir. Türkiye'nin kamu diplomasisi çerçevesinde kalkındırma yardım ve kredilerini ele alabilirsin mesela. Örnek bir ülke ya da bölge seçersin. TİKA, TÜİK gibi yerlerden gerekli verileri toplarsın, ki zaten bu konuda yapılmış Türkçe çalışmaları bulmakta da zorlanmazsın. Oradan bir genel değerlendirme yapıp işi bitirebilirsin.

Rakamlara yönelik olmasın daha sözel bir şeyler istiyorum dersen Sosyal İnşacı Teoriler Işığında Türkiye'nin Arap Baharı Politikası 2011-2015 diyebilirsin mesela. Ortadoğu olmasın dersen Karadeniz'in Türkiye ve NATO İlişkilerindeki Yeri ya da NATO Stratejilerindeki Yeri konulu bir çalışma olabilir. Ya da bu aralar Doğu Akdeniz çok aktif oraya dönük bir şeyler yapabilirsin. O da olmadı Boğazlar Rejiminin Tarihi Süreç İçinde Ortaya Çıkışı ve Değişmesi dersin. Türk Dış Politikası kitaplarında yeterince malzeme bulabilirsin bu konuda. Sonra da internetten konuya ilişkin güncel makaleler bulur meselenin gelecekte nasıl şekil alacağına dair fikir edinirsin. Sonuç kısmında hem makalelere atıfla hem de kendi kafanda oluşan öngörüleri yazarak bitirebilirsin. 

Sen anlamadığın merak ettiğin noktaları sorarsan oralardan daha rahat gideriz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Başarılar.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yemillie
    yemillie's avatar
    Erkek

Çok teşekkürler hocam, başım sıkıştığında gelen kutundayım :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    yemillie bunu yazdı

Çok teşekkürler hocam, başım sıkıştığında gelen kutundayım :)

Rica ederim. Her zaman yazabilirsin.

Toplam Hit: 1244 Toplam Mesaj: 6
bitirme tezi tez bitirmeprojesi