Tolkien Serisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

https://www.ekitapcilar.com/tag/j-r-r-tolkien/page/2/

-0-

Okuma Sırası

1. J.R.R. Tolkien – Hobbit

Hobbit, bir tarih veya mitoloji kitabındansa bir peri masalı. Tıpkı Pamuk Prenses ya da Cindirella gibi Hobbit de çocuklarımıza okumamız gereken ders verici bir masal aslında. Anlatımın daha kolay anlaşılabilir olması, Orta Dünya hakkında sizi sık boğaz etmemesi ve yazarın ilk kitabı oluşu gibi bazı özellikleri size ilk olarak bu kitabı önermemin en büyük sebepleri arasında. Bu kitabı okuyarak öncelikle dünyaya ısınıyorsunuz ve dünyayı daha da merak ediyorsunuz ayrıca sonrasında gelen olaylarla öncesinde gelen olayları öğrenmek istiyorsunuz. İşte bu yüzden size bir sonraki tavsiyem kesinlikle:

2. J.R.R. Tolkien – Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi

Şimdi bazılarınız beni ikinci sıraya Silmarillion‘ı koymadığım için taşlayabilir hatta neden en başa onu koymadım falan… Ama başta da belirttiğim gibi ben, “İyi ki de böyle okumuşum,” dediğim sıralamayı size açıklıyorum. Yüzüklerin Efendisi ile işler daha da ciddileşiyor, anlatım gelişiyor ve karakterler ve mekanlar artıyor. Bu da sizi dünyanın içine daha da sürüklemekle kalmayıp sizi dünyayı sadece izlemektense keşfetmeye zorluyor. Okumak en başta zorlayıcı gelse de severek okuyorsanız çabuk bitecek bir seri.

3. J.R.R. Tolkien – Silmarillion

Silmarillion, bütün Arda’nın tarihini başından J.R.R. Tolkien’in yazabildiği yere kadar anlatan efsane kitap. “Neden listede bu kadar aşağıda yer alıyor?” sorusunun cevabı kitabın cidden çok ağır olması. Mitoloji ve tarihi size tuhaf isimleri ve bitmek bilmeyen karakterleriyle empoze ediyor. Bazı karakterlerin isimleri otuz kere değişiyor, mekanlar oradan buraya geçiyor vs. Ama okuması çok zevkli bir kitap. Öyle ki iki kere okumama rağmen üçüncüsü için hala hevesliyim. Her okuyuşunuzda gözünüzden kaçan ufak bir detayı görüyorsunuz ve olaylar daha da netleşiyor. Arda ya da Orta Dünya ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyin içinde olduğu bir kitap.

4. J.R.R. Tolkien – Hurin’in Çocukları

Bu kitap benim en sevdiğim J.R.R. Tolkien kitabı olabilir. Aslında Silmarillion‘da okuduğunuz bir bölümün –Turin Turambar’a Dair– kitap olarak yayınlanmış versiyonu. Anlatımındaki olgunluk ve kitabın farklı bir bölgede geçmesi cidden işleri fazlasıyla ilginç kılıyor. Ayrıca Silmarillion gibi ağır bir kitaptan sonra sizi fazlasıyla dinlendirecektir.

5. J.R.R. Tolkien – Bitmemiş Öyküler

Silmarillion‘dan daha da ileri seviyede olan ve bence herkesin sevmediği türden bir kitap. Ama tarihi daha detaylı öğrenmek istiyorsanız okunması gerek. Ben bu kitaba milyon kez başlayıp bıraktım. Sonra bir gün “Tamam, ben bunu yapabilirim,” deyip bitirdim. İyi ki de okumuşum. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Normalde bu kitaplar size Arda hakkında gereken bilgileri verebilir ama, “Hayır ben daha da çok şey öğrenmek istiyorum,” diyorsanız eğer. Size 12 kitaplık Orta Dünya Tarihi serisini önereceğim. Ancak kitapların sadece iki tanesi dilimize çevrildi ve onların da basımı yok. Yani İngilizce biliyorsanız ve İngilizce kitaplara erişiminiz varsa kesinlikle okuyun derim. Hepsini okumadım ama karışık okuduğum bir kaç tanesi cidden çok güzeldi.

Umarım bu yazıyı faydalı bulmuşsunuzdur. Şahsen bu konu hakkında fazlasıyla yazı okudum ve bir çok arkadaşıma da o yazılardan ziyade kendi okuma sıramı önerdim. Böyle daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Ancak siz farklı kombinasyonlar da yapabilirsiniz.

Alıntı : http://geekcrank.com/orta-dunya-kitaplari-hangi-sirayla-okunmali-okuma-listeleri-1/

italyan tarafından 06/Nis/19 14:30 tarihinde düzenlenmiştir

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

hurin'in çocuklarını 8-9 sene evvel okudum gerçekten çok beğenmiştim. o dönem seriyi sırası ile okurum dedim ama yarım kaldı hep. iyi oldu gördüğüm.

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Janitschar
    Janitschar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

filmler kitaplardan iyi :) normalde tam tersi olur...

Kitapları filmler piyasaya çıkmadan önce okumuştum (Yüzük KArdeşliği üçlemesi falan) ...Ama filmleri izleyince büyülendim resmen

Silmarillion'u yarım bıraktım diye hatırlıyorum...Öteki kitaplar güzeldi...

Acaip derecede agresifim !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Tolkien serisi ilk ne zaman basıldı ülkede bilmiyorum. Ben ilk filmin fragmanı dönmeye başladığı zamanlarda okumuştum. Ya 5.sınıftaydım ya 6 , kitabın ağırlığını geçtim fragmanda gördüğüm aksiyon sahnelerini gözlerim çok aradı.

Aslına bakılırsa bir çoğumuz aksiyona yönelik olan D&D evrenine aşinayız. Lotr fantastik bir aksiyondan öte homeros'un anlatıları gibi.Adeta bir tarih kitabı. Ve hatta bu açıdan Homerostan bile sıkıcı.Filmleri hazırlayan kadro hem edebi nitelik olarak Tolkien'e fazlasıyla maruz kalmış bir kültür hem D&D , aksiyon muhabbetlerine aşina. Sonuç çağımıza uygun muazzam bir uyarlama. 

Zaten lotrdan sonra dragonlance'e geçtim ve tolkien'in başka hiçbir kitabını okumaya zahmet dahi etmedim. Tüm yorumlarımıda çocukken okuduğum ve aklımda kalan izlenimlerime göre yapıyorum. Belki hakkını yiyorum ama tekrar okuma isteği yok içimde :)

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazici Uzmani
    stockholm8
    stockholm8's avatar
    Erkek

Tolkien ve orta dünya seviyorsanız ya da ilginiz varsa kesinlikle bu kanala göz atın. Ben tesadüfen denk geldim. Adam gerçekten çok güzel anlatıyor her şeyi.

https://www.youtube.com/channel/UCcRRXESaUXNdNJSdJDRCvWA

Come On Cj
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Ne kadar ağır olsada Silmarillion bence başta okunmalı.

Silmarillion

Güç yüzüklerine dair (Türkiye'de pek kimsenin bilmediği ama serinin olmazsa olmaz kitaplarından birisi, yüzüklerin efendisinin arka planını dolduran hikayenin oralara nasıl geldiğini anlatan kitap.) Ayrıca yüzüklerin efendisi filminde kullanılan ilk sauron'la yapılan savaş sahnesi bu kitaptan alınmadır.

Hobbit (film serisine göre çok çok daha iyi olan bir eser.)

Yüzüklerin efendisi

Bu şekilde olursa daha iyi olur.

Ayrıca Hurin'in çocukları boş beleş bir kitap zaten silmarillion da işleniyor o hikaye. Tolkien'in oğlu biraz daha para emikleyeyim diyerekten hikayeyi uzatıp uzun versiyon diye ayrı kitap olarak iteledi. Silmarillion okunacaksa bence gerek yok Hurin'in çocuklarını ayrıca okumaya.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    RaAmLis bunu yazdı

Ne kadar ağır olsada Silmarillion bence başta okunmalı.

Silmarillion

Güç yüzüklerine dair (Türkiye'de pek kimsenin bilmediği ama serinin olmazsa olmaz kitaplarından birisi, yüzüklerin efendisinin arka planını dolduran hikayenin oralara nasıl geldiğini anlatan kitap.) Ayrıca yüzüklerin efendisi filminde kullanılan ilk sauron'la yapılan savaş sahnesi bu kitaptan alınmadır.

Hobbit (film serisine göre çok çok daha iyi olan bir eser.)

Yüzüklerin efendisi

Bu şekilde olursa daha iyi olur.

Ayrıca Hurin'in çocukları boş beleş bir kitap zaten silmarillion da işleniyor o hikaye. Tolkien'in oğlu biraz daha para emikleyeyim diyerekten hikayeyi uzatıp uzun versiyon diye ayrı kitap olarak iteledi. Silmarillion okunacaksa bence gerek yok Hurin'in çocuklarını ayrıca okumaya.

Bu konuyla alakalı özelden sana danışacaktım. Sonra yük olmasın diye ben bi araştırayım dedim. 
    Tolkien'in yazmış olduğu 2 kitap varmış Lotr ve hobbit. Geri kalan bütün kitaplar oğlu tarafından babasının notlarının derlenmesinden oluşmaktaymış. 
    Şöyle bir video buldum , merak eden olursa göz atabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=beZ3lLbZcI4

Toplam Hit: 1311 Toplam Mesaj: 7
tolkien lotr yüzüklerin efendisi